Klaus Iohannis Prágában
Fotó: Presidency.ro
Románia 2011 óta teljesítette a schengeni csatlakozás valamennyi technikai feltételét, és fontos, hogy az állampolgárai élvezzék a személyek szabad mozgásának előnyeit – hangsúlyozta Klaus Iohannis pénteken.
2022. október 07., 14:452022. október 07., 14:45
Az államfő az informális EU-csúcs előtt nyilatkozott a sajtónak Prágában. Emlékeztetett arra, hogy
„De mindezeken túlmenően egyértelmű, hogy ha egységről és szolidaritásról beszélünk Európában, akkor annak a tagállamok között is léteznie kell. (...) Ki kell terjeszteni a tagállamokat egymáshoz közelebb hozó intézményi formákat. A Schengen-övezet lehetővé teszi a személyek szabad mozgását, és úgy gondolom, hogy ez a románok számára is fontos, hogy ők is teljes jogú európaiaknak tekinthessék magukat” – idézi az Agerpres Iohannis nyilatkozatát.
Az államfő meggyőződését fejezte ki, hogy
Hozzátette, hogy ezekben a napokban szakértők egy csoportja ismét ellenőrzi Románia csatlakozásának a műszaki feltételeit, „hogy mindenki megbizonyosodhasson arról, hogy rendben vannak”.
Iohannis bejelentette azt is, hogy jövő héten Romániába látogat Mark Rutte holland miniszterelnök.
Iohannis: a parlamentnek a Velencei Bizottság korábbi ajánlásainak figyelembevételével kell elfogadnia az új igazságügyi törvényeket
A parlamentnek a Velencei Bizottság korábbi ajánlásainak figyelembevételével kell elfogadnia az új igazságügyi törvényeket, a testület decemberre várható új állásfoglalása vélhetően nem fog különbözni a korábbiaktól – nyilatkozta Klaus Iohannis pénteken Prágában.
Az államfőt többek között arról faggatták az újságírók az Európai Tanács informális ülése előtt, hogy szerinte miként kellene eljárnia a parlamentnek az igazságügyi törvényeket módosító tervezetekkel, tekintve, hogy a Velencei Bizottság véleményezése csak decemberre várható, az uniós igazságügyi biztos pedig azt javasolta, hogy addig ne szavazzon a parlament a törvénycsomagról.
Iohannis rámutatott, több ízben is kikérték már a Velencei Bizottság véleményét az igazságügyi törvényekről, így már vannak ajánlások, jómaga pedig „kifejezetten kérte” a kormánytól és a parlamenttől, hogy tartsa szem előtt ezeket. „Nem hinném, hogy az újabb véleményezés eltérne az eddigiektől (...) Ha a parlament ezek figyelembevételével dolgozik, nem lesznek problémák” – vélekedett.
Oroszország vasárnapra virradóra nagyszabású rakéta- és dróntámadást indított Ukrajna ellen.
Nyolc ember meghalt és 17 megsebesült a kelet-kínai Csiangszu tartományban található Jihszing város egyik műszaki felsőoktatási intézményében, ahol szombat este késes támadást hajtott végre az iskola egy volt diákja – közölte a helyi rendőrség.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök mindent meg akar tenni annak érdekében, hogy diplomáciai eszközökkel 2025-ben le lehessen zárni az Oroszország által Ukrajna ellen indított háborút.
Szombat reggeltől megszűnt az orosz földgázszállítás Ausztriába – erősítette meg a német dpa hírügynökségnek az osztrák OMV energetikai és vegyipari csoport szóvivője, Sylvia Shin.
Fontos változások időszaka következik – figyelmeztetett Joe Biden leköszönő amerikai elnök, amikor találkozott Japán és Dél-Korea vezetőivel pénteken Limában, az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcstalálkozóján.
Josep Borrell, az unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője az illegális zsidó telepekről származó termékek európai uniós behozatalának tilalmát, valamint az Izraellel folytatott politikai párbeszéd felfüggesztését javasolta az EU tagállamainak.
Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője állítólagos „meggyőző” bizonyítékokról tájékoztatta az európai nemzeteket Oroszországnak szánt „halálos segédeszköz” kínai gyártásáról, az uniós külügyminiszterek közelgő találkozója előtt – jelentette a német <a href="https://www.faz.net/akt
A múlt heti budapesti EU-csúcson bemutatott Draghi-jelentés mellbe vágta és döntéshozásra indította az európai vezetőket – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Donald Trump megválasztott elnök csütörtökön kijelentette, hogy kormánya az orosz-ukrán háborúra fog összpontosítani.
Patthelyzet alakult ki az Európai Parlamentben (EP), miután a képviselők Ursula von der Leyen 26 biztosjelöltje közül 19-et elfogadtak, de a maradék hétről – köztük Várhelyi Olivér magyar és Roxana Mînzatu román jelöltről – nem tudtak dönteni.
szóljon hozzá!