Fotó: Barabás Ákos
Több mint négy éve nem látott magasságba ugrott az év elején még negatív tartományban tartózkodó infláció: főként az élelmiszerek és az üzemanyagok drágulása miatt novemberben a pénzhígulás üteme elérte a 3,23 százalékot. Legutóbb 2013 augusztusában jegyeztek ennél magasabb, 3,67 százalékos értéket.
2017. december 12., 16:182017. december 12., 16:18
2017. december 12., 16:202017. december 12., 16:20
Mint az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból kiderül,
miközben a szolgáltatások csak 0,1 százalékkal kerültek többe. A fogyasztói árindex októberhez képest 0,66 százalékkal emelkedett, a nem élelmiszerek 0,9 százalékkal, az élelmiszerek 0,6 százalékkal, a szolgáltatások pedig 0,3 százalékkal drágultak.
Folytatódott az inflációs ráta emelkedése novemberben Romániában, az előző havi 2,6 százalékról 3,23 százalékosra emelkedett. Legutóbb 2013 augusztusában jegyeztek ennél magasabb, 3,67 százalékos értéket, azaz több mint négy éves csúcsra hágott.
A meredeken felfelé ívelő inflációs ráta különben nem váratlan: az árak alakulása nyomán a Román Nemzeti Bank (BNR) november elején jelentette be, hogy az idei év végére várt 1,9 százalékos inflációs előrejelzést felfelé módosította, és elemzőik előrejelzése szerint 2017 végére a pénzhígulás üteme el fogja érni a 2,7 százalékot. Mint ismeretes, az éves inflációs ráta másfél év után, januárban került ismét pozitív tartományba, és azóta gyors ütemben nő, miután két számjegyű emelkedést mutat, mind az import, mind a belföldi fogyasztás.
A legnagyobb mértékben, csaknem 30 százalékkal novemberben is a tojás drágult, miközben a vaj ára 7 százalékkal, a friss gyümölcsöké 2,2 százalékkal, míg a tej és a tejtermékeké 1,35 százalékkal nőtt októberhez képest.
A nem élelmiszer jellegű termékek kategóriájában az üzemanyagok ára 2,7 százalékkal nőtt, míg a dohány és a cigaretta 1,9 százalékkal drágult az előző hónaphoz viszonyítva. Eközben a légi szállítás 0,7 százalékkal került többe novemberben, mint egy hónappal korábban, és 20,8 százalékkal volt drágább, mint 2016 decemberében.
a statisztikai intézet előző havi kimutatása szerint a vaj és a burgonya átlagosan 5-6, a friss gyümölcs 6, tejtermékek 4,8, míg a tojás 6,6 százalékkal drágult októberben az előző hónaphoz képest. Ráadásul például a vaj esetében az áremelkedés mintegy 12 százalékos volt 2016 decemberéhez viszonyítva, míg a tojás 50 százalékkal drágult.
Ez látva Petre Daea mezőgazdasági miniszter felkérte a Versenytanácsot, hogy vizsgálja ki, mi vezetett a drasztikus áremelkedéshez, a szakhatóság meg is kezdte az ellenőrzést. Bogdan Chiriţoiu, a Versenytanács korábbi elnöke az Agerpres hírügynökségnek elmondta, főként a vaj, a tojás, bizonyos húskészítmények árának alakulását vizsgálják, ezeknél volt ugyanis a leglátványosabb az áremelkedés.
Arra a kérdésre, hogy lehet-e szó a kiskereskedelmi üzletláncok összehangolt cselekvésére, azt mondta, túl korai lenne ilyesmiről beszélni.
– szögezte le. Azt azonban nem tudta megbecsülni, hogy mikorra várhatóak a vizsgálat eredményei. Megjegyezte, reméli, hogy a lehető leghamarabb elő tudnak rukkolni a következtetésekkel.
A romániai baromfi, illetve sertéstenyésztők szakmai egyesületei azzal vádolták meg a nagy áruházláncokat, hogy mesterségesen felsrófolták az élelmiszerárakat, kihasználva például a tojás esetében az egész európai piacot sújtó fertőzési botrányt.
Fotó: Sándor Csilla
Az üzemanyagok árát eközben a kőolaj nemzetközi piaci drágulása, illetve a lej értékvesztése mellett az is felfelé hajtotta az elmúlt több mint két hónapban, hogy a Tudose-kormány előbb szeptember 15-étől, majd október elsejétől két ütemben, 16-16 banival emelte a benzinre és a gázolajra kivetett jövedéki adót, ami már a bejelentés időpontjától drágulásokhoz vezetett.
Nem álltak el tervüktől azt követően sem, hogy a hivatásos közúti fuvarozók már augusztusban azzal fenyegetőztek, hogy külföldön fognak tankolni, és a folyamatos nyomásgyakorlás ellenére, máig nem dolgozták ki a kért mechanizmus a jövedéki adó egy részének a megtérítésére. A szállító cégek illetékesei a múlt héten bejelentették, ha addig nem rendeződik a helyzet, akkor nagyszabású tiltakozó megmozdulásokat fognak szervezni országszerte.
Azt, hogy mennyire elszálltak Romániában az üzemanyagárak, az E-nergia.ro portál friss elemzése bizonyítja a legjobban, amit a Digi 24 hírtelevízió idézett. Eszerint
Az Európai Bizottság üzemanyagár-megfigyelő szolgálata, az Oil Bulletin adatai szerint november 27-én Romániában a benzin literenként átlagára 1,135 euró volt, míg a gázolajé 1,157 euró. Ezek az árak még messze elmaradnak egyébként az európai uniós átlagáraktól, ám érezhetően magasabbak a bulgáriai töltőállomásoknál gyakoroltaknál.
Ott ugyanis egy liter benzinért 1,033 eurót, a gázolajért pedig 1,025 eurót kérnek el, ami a mostani lej–euró árfolyam mellett azt jelenti, hogy a déli szomszédunknál mintegy 60 banit spórolhatunk literenként. Ez egy személygépkocsi átlagosan 50 liternyi telitankjánál 30 lejt jelent, de egy 900 literes üzemanyagtartállyal rendelkező kamionnál már 540 lej a megtakarítás.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!