2010. március 25., 13:562010. március 25., 13:56
Ladányi Árpád Csaba, a pénzügyőrség vezetője szerint az egymilliárd dolláros adókiesést egyrészt a cigarettacsempészet, másrészt a határzónákban működő duty-free boltokból származó dohányáru illegális viszonteladása okozza. Ladányi hozzátette: a cigarettacsempészet főként az ukrán és a moldovai határ mentére jellemző, mivel ezekben az országokban alacsonyabb a dohánytermékek jövedéki adója. „A duty-free boltok olyan mennyiségű cigarettát adnak el, mintha minden egyes, a határon átutazó személy ötven dobozzal vásárolna” – mondta a pénzügyőrség vezetője.
A pénzügyőrség azt tapasztalja, hogy a kamionos cigarettacsempészet kora lejárt, a csempészek jelenleg személygépkocsikkal, kis tételekben, de jóval gyakrabban hozzák be az országba az illegális árut, mondta el Ladányi.
A Novel Research társaság egyik nemrégiben készített tanulmánya szerint az idei év első két hónapjában a romániai dohányárupiacnak több mint az egyharmadát (36 százalékot) a csempészet biztosítja. Ez az érték 2009 utolsó negyedévében 22 százalékos volt. A tanulmány adatai értelmében a csempészett cigaretta egyharmada Moldova Köztársaságból, mintegy 28 százaléka a duty-free boltokból, a többi pedig Ukrajnából, Oroszországból és Szerbiából származik.
Romániában a legálisan kapható cigaretták ára 8,3 és 10,9 lej között van, míg a feketepiacon dobozonként 4,5-8 lejért lehet cigarettát vásárolni.
A pénzügyminisztérium korábban rendeletben tiltotta meg, hogy a duty-free boltok szeszesitalt és dohányárut forgalmazzanak, a Ploieşti-i Táblabíróság azonban felfüggesztette a jogszabály alkalmazását.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.