Pénz állhat a házhoz. Jól jár, akinek sikerült úgy spórolnia, hogy más fogyasztói kategóriába kerül áll
Fotó: Jakab Mónika
Miközben a fogyasztók egy része még mindig a késlekedő villanyszámlák miatt idegeskedik, másoknak meg a számlák összege okoz álmatlan éjszakákat, olyanok is akadnak, akiknek jó híreket hoznak a számlák mostanság. Azokról a lakossági fogyasztókról van szó, akik tavaly kevesebbet fogyasztottak, mint 2021-ben, és ezáltal más besorolásba kerülnek át, így visszajár a befizetett pénz egy része.
2023. március 03., 15:062023. március 03., 15:06
Mint ismeretes, tavaly a havi 100 kilowattórás fogyasztásig valamennyi lakossági fogyasztó a legalacsonyabb tarifát, vagyis 68 banit fizette kilowattóránként, 100 és 300 kilowattóra között pedig 80 bani volt a díjszabás. Szeptemberben aztán életbe lépett egy új szabályozás, ami szerint a 100 és 300 kilowattóra között fogyasztóknak az első 255 kilowattóra a 80 banis áron jár, a különbözetet 300 kilowattóráig pedig 1,3 lejes áron kellett kifizetni, mint ahogy az ezt meghaladó energiafogyasztásért már 1,3 lejt számlázhatott kilowattóránként a háztartásoknak a szolgáltató.
A fogyasztókat a 2021-es átlagfogyasztás alapján sorolták a különböző kedvezményes árkategóriákba.
Például ha valakinek 2021-ben havi 102 kilowattóra volt az átlagfogyasztása, de tavaly ezt le tudta szorítani 99 kilowattórás átlagra, akkor az április–december időszakra visszakapja a 68 és a 80 banis árszint közötti különbözetet.
Az Economica.net gazdasági portál szerint egyes szolgáltatók már el is kezdték kiküldeni az érintett fogyasztóiknak a kiigazításról szóló tájékoztatásokat. Példaként az Enelt említették.
Ugyanis a szolgáltatónak gyakorlatilag semmissé kell nyilvánítania minden számlát, amelyet az érintett fogyasztónak az említett időszakban állított ki, és újra kell számolnia a végösszegeket az alacsonyabb áron. Az pedig – a portál szakértője szerint – még mindig nem világos, hogy újra ki kell állítani a havi számlákat, vagy egyetlen számlán tüntetnek fel mindent.
Ezt levonják majd az idei számlákból. Ha viszont a fogyasztó azt szeretné, hogy kézhez kapja a visszajáró pénzeket, akkor ezt kérnie kell szolgáltatójától.
Mint ismeretes, idén már az aktuális energiafogyasztás alapján állítják ki a szolgáltatók a havi számlákat, ha pedig a fogyasztó nem olvasta le a villanyóra állását, akkor az utolsó három hónap átlagát veszik alapul.
A késve kiállított villanyszámlák részletekben történő kiegyenlítésének lehetővé tételére kötelezte a szolgáltatókat az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE), ugyanakkor előírta számukra, hogy részletes magyarázatot is mellé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump amerikai elnök által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került.
szóljon hozzá!