Édler András új alapokra helyezné a kamarát – interjú

"A kamara sürgős átszervezésre szorul. Az infrastruktúra elavult, muzeális számítógépeink vannak, holott a kereskedelmi kamaránál elsődleges a gyors és hatékony információáramlás. Azt tapasztaltam, hogy az információknak csak egy része, és az is késve jutott el a tagokhoz." – Beszélgetés Édler Andrással, a Kovászna megyei kereskedelmi és iparkamara elnökével.

Bíró Blanka

2012. szeptember 03., 09:202012. szeptember 03., 09:20

– Néhány hete áll a Kovászna megyei kereskedelmi és iparkamara élén, milyenek az első benyomásai?

– Arra a következtetésre jutottam, hogy a kamara sürgős átszervezésre szorul. Az infrastruktúra elavult, muzeális számítógépeink vannak, holott a kereskedelmi kamaránál elsődleges a gyors és hatékony információáramlás. Azt tapasztaltam, hogy az információknak csak egy része, és az is késve jutott el a tagokhoz. A kamararendszerből és a különböző külképviseletekről rengeteg ajánlat, kereskedelmi információ befut a Kovászna megyei kamarához, meglátásom szerint ezeket azonnal továbbítani kell, nem elég havonta egyszer egy hírlevelet kiküldeni.

Másrészt nem jutottunk el minden vállalkozóhoz, Kovászna megyében közel ötezer kereskedelmi társaság működik, a kamarának viszont mindössze 300 tagja van, vagyis a cégek mintegy 8 százaléka. A meglevő tagok adatbázisa is hiányos, az elektronikus  levélcímek régiek, a küldeményeink egy része nem jutott el a címzettekhez. Úgy láttam, ellentmondás volt a kamara szerepe és a gyakorlati tevékenysége között, éppen azért, mert az információáramoltatás nem működött megfelelően.

– Hogy látja, mi a kamara szerepe, és az országos hálózaton belül a háromszéki szervezet tud-e többet nyújtani?

– A kereskedelmi és iparkamarának a vállalkozók érdekvédelmi szervezetének kell lennie, a különböző hatóságokkal, önkormányzatokkal partnerségben arra kell törekednie, hogy a gazdaságot fellendítse. A kereskedelmi kamarák rendszere nem piramisszerűen áll össze, minden területi szervezet autonóm, az országos kamarának pedig koordináló és nem fölérendelt szerepe van. Ebből következik, hogy vannak olyan megyei szervezetek, amelyek nagyon jól működnek, és vannak, melyek kevésbé. Például a Kovászna megyei kamara hat alkalmazottat foglalkoztat, míg Bákó vagy Brassó megyében a munkatársai száma meghaladja a százat. Ez természetesen a megyék gazdasági potenciáljától is függ, hiszen a kamara elsősorban a tagdíjakból fedezi a működését. Azonkívül a tevékenységet is a lehetőségek és az igények határozzák meg, de rengeteg praktikus segítséget nyújthatunk, például jogi tanácsadást, vagy éppen öszszeállíthatjuk a cégalapításhoz szükséges iratcsomót.

– Milyen konkrét tervekkel fogott hozzá a munkához ?

– Újraindítanám a kereskedelmi bíráskodást, ami korábban működött, majd valamiért leállt. A gazdasági szereplők közötti vitákat jobban megérti a kamara, mint egy törvényszék, azonkívül olcsóbban és gyorsabban le tudja zárni ezeket. Ha ezt sikerül újraindítani, a vállalkozók az egymás közötti szerződésekben nem azt írják  majd, hogy az esetleg felmerülő vitás kérdésekben a törvényszék dönt, hanem hogy a kamara hoz ítéletet. Aktívan részt kell vennünk a román árutőzsde működésében, hiszen ennek a kamarák a partnerei, és ez is sok megyében nagyon jól működik.

A tőzsdén lehet vásárolni és eladni, ha például tűzifát vagy burgonyát keresnek, a háromszéki cégeknek versenyképes ajánlataik vannak, de ha aktívan részt veszünk a tőzsdézésben, a Kovászna megyei cégek is beszerezhetik a börzéről mindazt, amire szükségük van. Be szeretném továbbá indítani a kis cégeknek a jogi tanácsadást, hiszen ezek nem engedhetik meg maguknak, hogy jogtanácsost foglalkoztassanak. Persze ennek a szolgáltatásnak meg kell találnunk a határait, hiszen mindent nem tudunk majd felvállalni, de az már biztos, hogy ha alaptalanul megbüntetik a vállalkozót, segítünk megírni a fellebbezést.

Parlamenti képviselőként is azért lobbiztam, hogy a különböző ellenőrző szervek ne lehetetlenítsék el a kisvállalkozók  működését: első tévedéskor inkább igazítsák útba, és csak másodszor büntessék meg. A költségvetési intézmények az adófizetők pénzéből élnek, ha a vállalkozások nem működnek és nem adóznak, a pénzügy, a munkaügy, a tűzoltóság sem él meg. Ezért fontosnak tartom, hogy mindig felemeljük a szavunkat, ha túlkapásokat tapasztalunk az ellenőrzők részéről. Tervezem ugyanakkor, hogy a sepsiszentgyörgyi és a háromszéki önkormányzatokkal partnerségben létrehozzuk a Kovászna megyei vállalkozók interaktív adatbázisát. Erre azért van szükség, hogy jobban megismerjük egymást, tartsuk a kapcsolatot, és ha valakinek szegre van szüksége, ne Bákó megyéből vásároljon, ha Háromszéken valaki ugyanolyan jó minőségűt gyárt.

– Hogyan diagnosztizálná a háromszéki gazdaságot?

– Azt látom, hogy a gazdasági válság hatására volt egy 20 százalékos visszaesés, majd megállt a hanyatlás. Ösztönözni kell az új vállalkozások alapítását, befektetőket kell vonzani a térségbe, de ennél is fontosabb a meglevő vállalkozások megtartása és segítése. Ki kell építeni az erős középosztályt, ezért sok kis- és közepes vállalkozóra van szükség, hiszen ha csak egy-két mamutcég működik, több ezer ember megélhetése kerülhet veszélybe, ha valami történik velük.

Ha meglesz Vidombákon a repülőtér, ha megépül az autópálya, lehetnek nagy változások a megye gazdasági életében. Egyelőre azt látom, hogy a kisvállalkozásokat kell erősíteni. A székely mesterek mindig híresek voltak a szakértelmükről, megbízhatóságukról, erre lehet építeni. Például lehet valakinek egy kis csoportja, amelyik faburkolatot készít, de azt kimagasló minőségben, és akkor hamar elmegy a jó híre. A vendéglátásban, a mezőgazdaságban, az állattenyésztésben is van lehetőség, ám a legfontosabbnak azt tartom, hogy figyeljünk oda arra, ami van, vigyázzunk a meglevő vállalkozásainkra. n

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 05., hétfő

Beleremegett a Bukaresti Értéktőzsde az elnökválasztás első fordulójának eredményébe

A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.

Beleremegett a Bukaresti Értéktőzsde az elnökválasztás első fordulójának eredményébe
2025. május 04., vasárnap

A bukaresti aggályok miatt az MVM kitolta az E.ON romániai üzletága megvásárlásának becsült időpontját

Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.

A bukaresti aggályok miatt az MVM kitolta az E.ON romániai üzletága megvásárlásának becsült időpontját
2025. május 01., csütörtök

Késlekedő kisajátítások miatt kell várni az észak-erdélyi autópálya problémás szakaszának építésére

Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.

Késlekedő kisajátítások miatt kell várni az észak-erdélyi autópálya problémás szakaszának építésére
2025. április 30., szerda

Zárulgat a bérolló, de az egyenlőtlenségek továbbra is társadalmi feszültségeket generálnak

Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.

Zárulgat a bérolló, de az egyenlőtlenségek továbbra is társadalmi feszültségeket generálnak
2025. április 30., szerda

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok
2025. április 30., szerda

A romániai életszínvonal jelentős javulására számítanak az ING elemzői

Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.

A romániai életszínvonal jelentős javulására számítanak az ING elemzői
2025. április 30., szerda

Tánczos szerint egyértelműek a jelzések, hogy Románia gazdasága erős és ellenálló

Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.

Tánczos szerint egyértelműek a jelzések, hogy Románia gazdasága erős és ellenálló
2025. április 30., szerda

Rekord költségvetési bevétellel büszkélkedik Marcel Ciolacu

Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.

Rekord költségvetési bevétellel büszkélkedik Marcel Ciolacu
2025. április 30., szerda

Kevesebb céget kellett felszámolni eddig, mint a tavalyi év elején, az egyik partiumi megyében viszont lehangolóak a mutatók

Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.

Kevesebb céget kellett felszámolni eddig, mint a tavalyi év elején, az egyik partiumi megyében viszont lehangolóak a mutatók
2025. április 29., kedd

Több tízmillió eurónyi kötbért számol fel Románia az Alstomnak, amiért nem szállította le időben az új vonatokat

Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.

Több tízmillió eurónyi kötbért számol fel Románia az Alstomnak, amiért nem szállította le időben az új vonatokat