Az Európai Bizottság (EB) versenypolitikai főigazgatóságának felügyelői vizsgálódnak Románia három nagy gázipari vállalatánál, a Romgaznál, a Transgaznál és a Petromnál, mivel azt gyanítják, hogy a cégek megszegik az uniós versenyszabályokat – közölte kedden a Hotnews.ro hírportál. A be nem jelentett vizsgálat tényét az EB is megerősítette.
2016. június 08., 19:442016. június 08., 19:44
A bukaresti sajtóban idézett brüsszeli közlemény szerint a román földgáz exportjának feltételezett akadályozását vizsgálják, ami nem jelenti azt, hogy az említett vállalatok megsértették az uniós versenyszabályokat. A Hotnews úgy tudja, a bukaresti kormány 2012-ben arról állapodott meg az ország két nagy földgáztermelőjével, a Romgazzal és a Petrommal, hogy nem exportálják az energiahordozót a lakossági gázár fokozatos liberalizációjának többéves időtartama alatt, akkor sem, ha ennek elhárulnak a technikai akadályai.
Nyugat felé azonban a román vállalatok nem is tudnak gázt exportálni, mert a magyar és román hálózatot Arad közelében összekötő interkonnektort még nem kétirányúsították, így az csak azt teszi lehetővé, hogy a román fél kapjon földgázt Magyarországról. A Bulgária felé vezető interkonnektor építését is legalább három éve „halogatják\". Ezzel szemben Románia Moldova felé épített meg az utóbbi években egy gázexportra alkalmas vezetéket, hogy csökkentse Moldova Oroszországgal szembeni energetikai kiszolgáltatottságát.
A Digi24 hírtelevízió magyarázata szerint Bukarest szándékosan hátráltatja azoknak az interkonnektoroknak a megépítését, amelyek az európai uniós szomszédokkal kötnék össze gázhálózatát. Brüsszel tavaly úgy döntött, hogy az Európai Unió bírósága elé citálja Romániát, amiért nem fogadott el egy sürgősségi tervet a gázellátás biztonságossá tételéről, amit már három éve meg kellett volna tennie.
A bukaresti hírforrások szerint a Transgaz földgázszállító vállalatnak a napokban kell aláírnia Brüsszelben azt a csaknem 180 millió eurós finanszírozási szerződést, amellyel az európai energiaügyi szaktestület a Bulgáriát – Románián és Magyarországon keresztül – Ausztriával összekötő BRUA-gázvezeték romániai szakaszának megépítését támogatja. Az 528 kilométeres román szakasz megépítésének költségét csaknem 550 millió euróra becsülik, a hiányzó pénzt a Transgaznak saját forrásból kell fedeznie.
Új vezetékről tárgyalhatnak Szentpéterváron
Az orosz vezetők arra készülnek, hogy egy fekete-tengeri gázvezeték tervét is megvitatják az Európai Bizottság Szentpétervárra látogató elnökével. Jean-Claude Juncker Oroszországban részt vesz a Szentpéterváron június 16-án kezdődő nemzetközi gazdasági fórumon. Viktor Zubkov, a Gazprom orosz vállalat igazgatótanácsának elnöke kijelentette, hogy az orosz kormány és az államfő az Európai Unió tagállamaival igyekszik megállapodni egy olyan, a Fekete-tengeren keresztül húzódó gázvezeték megépítéséről, amelyen orosz földgázt szállítanának Dél-Európába.
„Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke értelmes ember, és meg kell értenie, hogy (a déli gázvezetéknél) nincs jobb megoldás a dél-európai gázszállításra\" – hangoztatta Zubkov, utalva arra, hogy az alternatív vezetékek kiépítését célzó kísérletek rendre kudarccal végződtek.
Az Interfax orosz hírügynökség beszámolója szerint Zubkov úgy ítéli meg, hogy az orosz hatóságoknak és vállalatoknak az unióval folytatott „kitartó és megfeszített munkája eredményre vezethet\".
A fő kérdés annak eldöntése, hogy melyik az a harmadik ország, vagy melyek azok a harmadik országok, ahol az Oroszországból induló és a Fekete-tenger alján futó gázvezeték a felszínre bukkan és eljut Görögországig. Zubkov három lehetőséget is felvázolt. Ha a Krímen keresztül fektetik le, rövid tengeri szakasz után Romániában érhet partot a vezeték. Szóba jöhet Bulgária is, bolgár tisztviselők éppen áprilisban jelentették be, hogy küszöbön áll a Déli Áramlat gázvezeték projektjének újraélesztése, ám ezt később hivatalosan cáfolták. Törökország esetében pedig az orosz–török kapcsolatok normalizálását kellene kivárni.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!