Fotó: Agerpres
2010. augusztus 17., 08:582010. augusztus 17., 08:58
A Bloomberg összeállítása szerint a készletek tizenhárom éves mélyponton vannak, mert a termelés már legalább öt éve nem tud lépést tartani a kereslettel, ugyanakkor a készletek feltöltése is elmaradt az elmúlt két évben a válság miatt.
A New York-i árutőzsdén a múlt hét végén 85,71 cent volt egy font (453,6 gramm) gyapot decemberi jegyzése, és elemzők szerint az ár 94,9 centre is felmehet mielőtt októberben bejön az idei új termés. Tavaly 37 százalékkal emelkedett a pamut ára a nemzetközi piacokon.
Az Amerikai Mezőgazdasági Minisztérium előrejelzése szerint az idén 2,7 százalékkal 120,87 millió bálára növekszik a kereslet, elsősorban a nagy ázsiai textilgyártók importjának megugrása miatt. Az augusztussal kezdődő idei betakarítási évben várhatóan 14 százalékkal 116,85 millió bálára bővül a termés. Ez rekordnak számít az elmúlt három évben, és a legnagyobb növekedés 2005–2006 óta.
A ruházati cégek arra számítanak, hogy az év végén, a jövő év elején növekednek a gyártási költségeik a pamut alapú anyagok drágulása miatt, s a többletköltségeket igyekszenek majd a vásárlókra hárítani.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.