Azonnali hatás. A nyugdíjemelés hírére történelmi csúcsra hágott az lej–euró-árfolyam, és növekedésnek indult a ROBOR
Fotó: Gábos Albin
Csütörtökre már 2,02 százalékra nőtt a legtöbb lejalapú bankhitel havi törlesztőrészletének a kiszámításakor alkalmazott háromhavi irányadó bankközi kamatláb (ROBOR 3M) – derül ki a Román Nemzeti Bank (BNR) adatsoraiból.
2020. szeptember 24., 12:432020. szeptember 24., 12:43
2020. szeptember 24., 12:572020. szeptember 24., 12:57
A mutató hosszú időszakon át tartó csökkenést követően kedden indult újfent növekedésnek, amikor már egyértelmű volt, hogy a bukaresti parlament elfogadja az ellenzéki szociáldemokratáknak (PSD) a költségvetés-kiigazításhoz benyújtott módosító indítványát, ami hatályon kívül helyezi a 14 százalékos nyugdíjemelésről szóló cikkelyt, és ezáltal kikényszeríti a nyugdíjtörvénybe foglalt 40 százalékos nyugdíjpont-emelést.
Negatív gazdasági és társadalmi hatásai egyaránt vannak a bukaresti parlament döntésének, amellyel úgy módosította az állami költségvetés kiigazítását, hogy az lehetővé tenné a nyugdíjpont 40 százalékkal történő emelését.
ez a szint a 2017. november 14-én regisztrált 1,92 százalék óta a legalacsonyabbnak számított. Szeptember 22-éig stagnált 1,96 százalékon, hogy aznap 1,98 százalékra ugrott, szerdán már elérte a 2 százalékot, csütörtökön pedig 2,02 százalékot.
Klaus Iohannis szerint az Európai Bizottság vezető tisztségviselői arra figyelmeztettek, hogy amennyiben érvénybe lép a parlament által elfogadott költségvetés-kiigazítás, Romániától megvonnak mintegy 3 milliárd euró európai támogatást. Az államelnök ezt az eshetőséget „horror forgatókönyvnek” nevezte, mivel le fogják r
A legtöbb lejben felvett jelzáloghitel havi törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott hathavi ROBOR eközben nem reagált ennyire érzékenyen: csütörtökön 2,05 százalékon állt, ami megegyezik a szeptember 14-én regisztrált szinttel. Igaz, azt követően lement 2,03 százalékra, és öt napon át tartotta is azt, majd
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ több szempontot mérlegelve szavazta meg a 40 százalékos nyugdíjemelést is előíró költségvetés-kiigazítást, ezek egyike pedig az, hogy úgy véli, meg lehet találni az intézkedés finanszírozásához szükséges forrásokat.
Az ország büdzséjét alapjaiban befolyásoló módosításokkal fogadta el a baloldali többségű bukaresti parlament kedden a jobbközép román kormány által kidolgozott költségvetés-kiigazítást, amelyben 40 százalékos nyugdíjemelést szabnak meg.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!