Bealkonyul a lakáspiacnak? Drágulások jöhetnek az Első otthon program módosítása nyomán
Fotó: Haáz Vince
Kordában tartotta a romániai lakásárakat az Első otthon programban rögzített 65–70 000 eurós küszöbérték – vallják a gazdasági elemzők, akik szerint az érték 140 000 euróig történő feltornászása drasztikus drágulásokat eredményezhet már rövidtávon.
2020. július 15., 11:012020. július 15., 11:01
2020. július 15., 11:052020. július 15., 11:05
Erőteljes drágulásokra kell számítani a romániai lakáspiacon, amennyiben a kormány illetékesei által meglebegtetett formában lép érvénybe az Első otthon, majd Egy család, egy otthon programot váltó Új otthon program – kongatják meg a vészharangot gazdasági elemzők. Meglátásuk szerint ugyanakkor fennáll annak is a veszélye, hogy a küszöbérték radikális megemelése nyomán a lakosság túlságosan eladósodottá válik, ami súlyos problémákat okozhat a pénzügyi rendszerben.
ha az Első otthon program keretében, az állami garanciának köszönhetően kedvezményes feltételek mellett szeretne lakásvásárlási célra jelzáloghitelt igényelni. Mint Ionel Dancă, a miniszterelnöki kancellária vezetője a kabinet ülése után bejelentette, a tervek szerint az állam a hitel 80 százalékát garantálná – az Első otthon programnál ez még csak 50 százalék volt.
Az önrész változatlanul 5 százalék maradhat. A kormány illetékese kiemelte, a módosítások nyomán az érdeklődőknek lehetőségük nyílik nagyobb, komfortosabb lakások vásárlására.
„Lényeges, radikális módosítás, aminek célja az ingatlanpiac fejlődése, beleértve a 120 négyzetméterig terjedő lakásokat is, hogy akiknek lehetőségük van, azok tudjanak a program keretében nagyobb lakásokat vásárolni, mint amelyek most elérhetőek az Első otthon keretében” – magyarázta a miniszterelnöki kancellária vezetője.
Közölte egyúttal:
„Miután meglesz a törvényhozási tanács jóváhagyása, a következő kormányülésen elfogadják a végső változatot” – mondta Ionel Dancă.
Első olvasatban elfogadta csütörtök esti ülésén a kormány az Új otthon programot. A tervezet egyik rendelkezése értelmében az új lakások vásárlására szolgáló hitelek felső határát az eddigi 70 ezer euróról legalább 140 ezer euróra emelik.
A gazdasági elemzők aggodalommal tekintenek a tervezett módosításokra, amelyektől semmi jót nem várnak az ország gazdasági és pénzügyi helyzetére nézve. Dan Bucșa, az UniCredit Bank London Közép- és Kelet-Európáért felelős vezető közgazdásza például
Meglátása szerint a régió többi országától eltérően Romániában az Első otthon program 65 000 eurós plafonja kordában tartotta az árakat, de ha nő a határérték, az árak 95 000 euró irányába fognak elmozdulni.
Hasonló véleményen van Stelian Muscalu, a Digi 24 hírtelevízió Business Club című gazdasági magazinjának a műsorvezetője is. A kormány terveinek nyilvánosságra kerülését követően emlékeztetett, az Első otthon programnak 2009-es bevezetésekor az volt a célja, hogy tompítsa a válság előtt egekbe szökött ingatlanárakat, ezért is szabták akkor 60 000 euróban meg a felső határt. Annak megemelése meglátása szerint is ugrásszerűen drágítaná a program keretében megvásárolható ingatlanokat. Megjegyezte,
A második kockázat Muscalu szerint a lakosság túlzott eladósodásának a veszélye, aminek súlyos gazdasági és pénzügyi következményei lehetnek.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.
Hatlejes euróárfolyamot és legalább 30 százalékos munkanélküliséget hozott volna, ha a kormány július 8-ig nem dolgozta volna ki a jelentős adóemeléseket tartalmazó megszorító csomagot a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására.
A béreket és a nyugdíjakat idén nem indexálják az infláció mértékével, a prioritás az, hogy 2025 végéig biztosítsák a kifizetéseket – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
szóljon hozzá!