Bealkonyul a lakáspiacnak? Drágulások jöhetnek az Első otthon program módosítása nyomán
Fotó: Haáz Vince
Kordában tartotta a romániai lakásárakat az Első otthon programban rögzített 65–70 000 eurós küszöbérték – vallják a gazdasági elemzők, akik szerint az érték 140 000 euróig történő feltornászása drasztikus drágulásokat eredményezhet már rövidtávon.
2020. július 15., 11:012020. július 15., 11:01
2020. július 15., 11:052020. július 15., 11:05
Erőteljes drágulásokra kell számítani a romániai lakáspiacon, amennyiben a kormány illetékesei által meglebegtetett formában lép érvénybe az Első otthon, majd Egy család, egy otthon programot váltó Új otthon program – kongatják meg a vészharangot gazdasági elemzők. Meglátásuk szerint ugyanakkor fennáll annak is a veszélye, hogy a küszöbérték radikális megemelése nyomán a lakosság túlságosan eladósodottá válik, ami súlyos problémákat okozhat a pénzügyi rendszerben.
ha az Első otthon program keretében, az állami garanciának köszönhetően kedvezményes feltételek mellett szeretne lakásvásárlási célra jelzáloghitelt igényelni. Mint Ionel Dancă, a miniszterelnöki kancellária vezetője a kabinet ülése után bejelentette, a tervek szerint az állam a hitel 80 százalékát garantálná – az Első otthon programnál ez még csak 50 százalék volt.
Az önrész változatlanul 5 százalék maradhat. A kormány illetékese kiemelte, a módosítások nyomán az érdeklődőknek lehetőségük nyílik nagyobb, komfortosabb lakások vásárlására.
„Lényeges, radikális módosítás, aminek célja az ingatlanpiac fejlődése, beleértve a 120 négyzetméterig terjedő lakásokat is, hogy akiknek lehetőségük van, azok tudjanak a program keretében nagyobb lakásokat vásárolni, mint amelyek most elérhetőek az Első otthon keretében” – magyarázta a miniszterelnöki kancellária vezetője.
Közölte egyúttal:
„Miután meglesz a törvényhozási tanács jóváhagyása, a következő kormányülésen elfogadják a végső változatot” – mondta Ionel Dancă.
Első olvasatban elfogadta csütörtök esti ülésén a kormány az Új otthon programot. A tervezet egyik rendelkezése értelmében az új lakások vásárlására szolgáló hitelek felső határát az eddigi 70 ezer euróról legalább 140 ezer euróra emelik.
A gazdasági elemzők aggodalommal tekintenek a tervezett módosításokra, amelyektől semmi jót nem várnak az ország gazdasági és pénzügyi helyzetére nézve. Dan Bucșa, az UniCredit Bank London Közép- és Kelet-Európáért felelős vezető közgazdásza például
Meglátása szerint a régió többi országától eltérően Romániában az Első otthon program 65 000 eurós plafonja kordában tartotta az árakat, de ha nő a határérték, az árak 95 000 euró irányába fognak elmozdulni.
Hasonló véleményen van Stelian Muscalu, a Digi 24 hírtelevízió Business Club című gazdasági magazinjának a műsorvezetője is. A kormány terveinek nyilvánosságra kerülését követően emlékeztetett, az Első otthon programnak 2009-es bevezetésekor az volt a célja, hogy tompítsa a válság előtt egekbe szökött ingatlanárakat, ezért is szabták akkor 60 000 euróban meg a felső határt. Annak megemelése meglátása szerint is ugrásszerűen drágítaná a program keretében megvásárolható ingatlanokat. Megjegyezte,
A második kockázat Muscalu szerint a lakosság túlzott eladósodásának a veszélye, aminek súlyos gazdasági és pénzügyi következményei lehetnek.
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
szóljon hozzá!