2010. augusztus 31., 09:592010. augusztus 31., 09:59
Az augusztusi helyzetet vizsgáló felmérés keretében a feldolgozóiparban tevékenykedő vállalatok menedzserei a következő három hónapra a termelés viszonylagos stabilitását (-5 százalékos konjunktúraindex) jósolják – mutat rá közleményében az INS. Ugyanakkor úgy látják, hogy az alkalmazottak száma csökkenni fog az ágazatban (-16 százalékos konjunktúraindex), az 500 és annál több alkalmazottat foglalkoztató vállalatok esetében ez az arány 23 százalékos is lehet. Nagyarányú létszámcsökkentést jósolnak a kokszot előállító üzemekben, illetve a kőolajipari termékek feldolgozása terén (-46, illetve -45 százalékos konjunktúraindex). Az ipari termékek esetében mérsékelt árnövekedést jósolnak a következő három hónapban (+11 százalékos konjunktúraindex). Az építkezések terén előreláthatólag 11 százalékkal csökken a termelés és a megrendelések, szerződések száma is (-18 százalékos konjunktúraindex). Az építkezési munkálatok ára mérsékelten növekedik (+9 százalékos konjunktúraindex). A menedzserek szerint az alkalmazottak száma körülbelül 16 százalékkal fog csökkenni, különösen a kis, 50 alkalmazottnál kevesebbet foglalkoztató vállalatoknál.
A kereskedelemben a következő három hónapban előreláthatólag csökken a gazdasági tevékenység, az eladások és a megrendelések egyaránt viszszaesnek (-13, illetve -16 százalékos konjunktúraindex). A munkaadók szerint a következő három hónapban csökken az alkalmazottak száma (6 százalékos konjunktúraindex), és növekednek az eladási árak (+35 százalékos konjunktúraindex).
Az augusztusi becslések szerint a szolgáltatások iránti kereslet nagyjából stabil marad (-5 százalékos konjunktúraindex). Azonban ezen a téren is az alkalmazottak számának enyhe csökkenését jósolják (-13 százalékos konjunktúraindex). Ez a tendencia főként a nagy, 250 és 499 közötti alkalmazottat foglalkoztató vállalatok esetében érvényes. A menedzserek szerint a szolgáltatások díjszabása enyhe növekedési tendenciát mutat majd (+8 százalékos konjunktúraindex).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.