Fotó: Borbáth Katalin
Elkerülhetetlen a drágítás, mivel az alapanyag és a munkaerő ára is emelkedett – mondta el megkeresésünkre Diószegi László. A sepsiszentgyörgyi pékség május 1-től átlag 10 százalékkal emeli az árait, ez a különböző termékekre 8-110 százalékos drágítást jelent, mert kerek végösszegeket számoltak.
2017. április 06., 17:082017. április 06., 17:08
A vállalkozó hangsúlyozta, a pékségek egy része már korábban megemelte az árait, de aki most nem drágít, a következő hónapokban már nem tudja kitermelni a költségeket. Emlékeztetett, hogy öt éve nem drágított, sőt az áfacsökkentéskor visszavette az árakat, így a 9 lejes kenyeret 8 lejért adta. Most ez a kenyér újra 9 lejbe kerül, tehát visszajutottunk az áfacsökkentés előtti árakhoz – mondta Diószegi László.
Hozzátette, olyan szerződéseket kötött a beszállítóival, melyek szavatolják, hogy ha idén nem lesz szárazság, és nagyon gyenge búzatermés, akkor nem kell újra emelje az árait. Szerinte a búza árát a külső tényezők befolyásolják, a nagy vállalatcsoportok felvásárolják, raktározzák a búzát, majd irányítani tudják a piacot. A sepsiszentgyörgyi Diószegi pékség termékei jelenleg 12 megye több mint ezer üzletében vásárolhatók, de Magyarországon és Londonban is forgalmazzák társpékségek révén az erdélyi pityókás kenyeret. Még mindig van kapacitásuk 20-30 százalékos bővítésre, hamarosan Nagyvárdra is szállítanak.
Amint arról beszámoltunk, csütörtökön a Rompan malom- és sütőipari munkáltatók szervezetének elnöke, Aurel Popescu is azt közölte, akár 10 százalékkal is drágulhat a kenyér a búza és a liszt árának emelkedése miatt, de azért is, mert a minimálbér 1450 lejre való növelése nyomán többet kell fizetni az alkalmazottaknak.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.