Fotó: Borbáth Katalin
Elkerülhetetlen a drágítás, mivel az alapanyag és a munkaerő ára is emelkedett – mondta el megkeresésünkre Diószegi László. A sepsiszentgyörgyi pékség május 1-től átlag 10 százalékkal emeli az árait, ez a különböző termékekre 8-110 százalékos drágítást jelent, mert kerek végösszegeket számoltak.
2017. április 06., 17:082017. április 06., 17:08
A vállalkozó hangsúlyozta, a pékségek egy része már korábban megemelte az árait, de aki most nem drágít, a következő hónapokban már nem tudja kitermelni a költségeket. Emlékeztetett, hogy öt éve nem drágított, sőt az áfacsökkentéskor visszavette az árakat, így a 9 lejes kenyeret 8 lejért adta. Most ez a kenyér újra 9 lejbe kerül, tehát visszajutottunk az áfacsökkentés előtti árakhoz – mondta Diószegi László.
Hozzátette, olyan szerződéseket kötött a beszállítóival, melyek szavatolják, hogy ha idén nem lesz szárazság, és nagyon gyenge búzatermés, akkor nem kell újra emelje az árait. Szerinte a búza árát a külső tényezők befolyásolják, a nagy vállalatcsoportok felvásárolják, raktározzák a búzát, majd irányítani tudják a piacot. A sepsiszentgyörgyi Diószegi pékség termékei jelenleg 12 megye több mint ezer üzletében vásárolhatók, de Magyarországon és Londonban is forgalmazzák társpékségek révén az erdélyi pityókás kenyeret. Még mindig van kapacitásuk 20-30 százalékos bővítésre, hamarosan Nagyvárdra is szállítanak.
Amint arról beszámoltunk, csütörtökön a Rompan malom- és sütőipari munkáltatók szervezetének elnöke, Aurel Popescu is azt közölte, akár 10 százalékkal is drágulhat a kenyér a búza és a liszt árának emelkedése miatt, de azért is, mert a minimálbér 1450 lejre való növelése nyomán többet kell fizetni az alkalmazottaknak.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.