A bukaresti kormány arról biztosította az Európai Bizottságot, hogy az államháztartási hiány nem haladja meg a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékát.
2017. március 01., 14:352017. március 01., 14:35
2017. március 01., 15:422017. március 01., 15:42
A bukaresti pénzügyminisztérium közleményben reagált az Európai Bizottság múlt heti levelére, amelyben az uniós végrehajtó szerv aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a román államháztartási hiány túllépheti a GDP-arányos 3 százalékot.
Az Agerpres hírügynökség által szerdán idézett közlemény szerint Bukarest azt állítja, a román és az uniós számítások az eltérő becslési metodológia alkalmazása miatt térnek el egymástól, de emlékeztettek, hogy a parlament olyan állami költségvetést fogadott el, amely szerint az államháztartási hiány 3 százalék alatt marad. Az Európai Bizottság a múlt szerdán tizenkét uniós tagországnál tárt fel makrogazdasági egyensúlyhiányt. Ezek között nem szerepelt Románia, Bukarestnek csak levélben fejezte ki aggodalmát Brüsszel.
Az Európai Bizottság téli előrejelzése szerint a román államháztartási hiány az idén eléri a GDP 3,6 százalékát, 2018-ban pedig a 3,9 százalékát. Brüsszel szerint ez a hiány a román kormány és a parlament által elfogadott adócsökkentések és béremelések miatt fog bekövetkezni. Brüsszel és Bukarest várakozásai az idei román gazdasági növekedést illetően is eltérőek, miközben Brüsszel 4,4 százalékos gazdasági növekedéssel számol, addig Bukarest 5,2 százalékos GDP-bővülést vár.
A román pénzügyminisztérium adatai szerint az első hónapot a román államháztartás 0,37 százalékos többlettel zárta. Ugyanakkor csaknem 6 százalékkal maradtak el a tervezett bevételek, míg a román kormány egész évre 14 százalékkal több bevételre számít tavalyhoz képest. Emiatt Klaus Johannis elnök is aggályait fogalmazta meg, és csak többszöri figyelmeztetés után volt hajlandó kihirdetni az idei állami költségvetésről szóló törvényt.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
szóljon hozzá!