Fotó: Mediafax
2011. augusztus 17., 08:462011. augusztus 17., 08:46
Szerinte ezért módosítani kellene a szociális felügyelőkre vonatkozó jogszabályokat. „Ha a felügyelő felkeres egy polgármesteri hivatalt, és rendellenességeket tapasztal, nem szabhat ki bírságot. Egyetlen dolog, amit tehet, hogy kérheti a vizsgálat újbóli lebonyolítását, de ha az ugyanazzal az eredménnyel zárul, akkor már nem tehet semmit” – sorolta a gondokat a tárcavezető, aki szerint előfordulhat, hogy egyes esetekben hiba csúszott be, a legtöbbször sikkasztásról van szó. „A garantált minimális jövedelem esetében a leggazdagabb románok 40 százaléka kapja a segélyekre előirányzott összeg 7 százalékát, miközben a leggazdagabb románok 40 százaléka kapja meg a családi pótlékra szánt összegek 5 százalékát. Azt hiszem, él elég szegény az országban ahhoz, hogy ne találjunk ki újakat” – fejtette ki Lăzăroiu.
A munkaügyi miniszter szerint a segélyezési rendszer másik nagy hiányossága az, hogy a segélyekben részesülők függnek ezektől az összegektől. Éppen ezért Lăzăroiu azt tervezi, hogy a jövő évi választásokig rendet rak a rendszerben, hogy elkerülhető legyen a „választási csúszópénzosztás”. A tárcavezető egyúttal felszólította a pártokat – főként azokat, amelyek „a szegények vállán sírnak” – hogy ne sikkasszanak az állami költségvetésből, mivel „eljött az ideje, hogy mindannyian felelősségteljesebbek legyünk”. Példaként a korábbi években felderített csalásokra Lăzăroiu a fűtéspótlékot említette meg. Mint részletezte, a törvény értelmében az önkormányzatnak a beérkezett segélykérelmeknek csupán 3 százalékát kell leellenőriznie, a többi 97 százalék automatikusan bekerül a rendszerbe. Elmondása szerint 2010-ben 80 ezer iratcsomó esetében fedeztek fel rendellenességeket. A tárcavezető által összeállított statisztika szerint ezekből a legtöbb (63 százalék) olyan helységben fordult elő, amelynek élén a Szociálliberális Unió (USL) polgármestere áll – ebből 32 százalék szociáldemokrata, 26 százalék nemzeti liberális, 5 százalék konzervatív párti irányítású. A PDL által vezetett helységek 28 százalékot tesznek ki.
A munkaügyi miniszter nem ismeri a szociális segélyekre vonatkozó törvénykezést – reagált Lăzăroiu bejelentésére Mircea Duşa, a szociáldemokraták képviselőházi frakcióvezetője. A Hargita megyei politikus elmondta, a 416-os törvény módosításai nyomán nem tartozik már a polgármesterek hatáskörébe a szociális segélyek kifizetése, a begyűjtött iratcsomókat ugyanis továbbítaniuk kell a megyei munkaügyi igazgatóságra.
A 2012-es választások előtt vagy közvetlenül utána felmerülő pénzügyi kisiklások negatívan befolyásolják Románia besorolását – mutat rá a napokban kiadott közleményében a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő. Mint beszámoltunk, ezelőtt egy hónappal emelte a Fitch Románia besorolását a befektetői sávba. Most szakemberei úgy ítélik meg, hogy többletintézkedéseket kell meghozni a költségvetési hiány csökkentésére, hogy ez 2012 végére ne haladja meg a bruttó nemzeti termék (GDP) 3 százalékát. Az elemzők ugyanakkor leszögezik, hogy igen kevés lehetőség van arra, hogy a kormány újabb megszorító intézkedéseket hozzon meg, hiszen jövőre választási év lesz. „Az energiaárak növekedése és a távhőszubvenciók megvonása növelni fogja az energetikai szektor profitját – ez egyébként egyik lényegi pontja a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) megkötött legújabb készenléti hitelmegállapodásnak is –, azonban ez az infláció erőteljes növekedéséhez fog vezetni, ami pedig éppen a választások előtt csökkentené a kormány népszerűségét” – mutatnak rá a Fitch elemzői. A hitelminősítő szerint a bukaresti kormány nem fog jelentős, populista kiadásokba belemenni a választási hajrában, mivel egy ilyen típusú szavazatvásárlás erodálná politikai hitelességét, azonban mérsékelten populista lépésekre lehet majd számítani. „A gazdasági növekedés konszolidálhatja a kormány népszerűségét, és így a választópolgárok a korábbinál kevésbé lesznek fogékonyak a választási ígéretekre” – összegeznek a Fitch szakértői. |
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.