2013. február 21., 12:462013. február 21., 12:46
„A finanszírozási programot folytatni szeretnénk, annak ellenére, hogy több Európai Uniós tagállam már nem biztosít állami támogatást a zöld energiának. A feltételeket azonban mindenképpen újra kell tárgyalni, jelenleg ugyanis az eljárás az energiaár emelkedését eredményezi” – fejtette ki a kormányfő egy televíziós beszélgetés alatt.
A támogatási rendszer alapján a megújuló energiát termelő vállalatok a megtermelt megawatt után, illetve a felhasznált energiaforrástól függően meghatározott számú, úgynevezett zöld bizonylatot kapnak az államtól. A törvény szerint a szállítóknak meg kell vásárolniuk a termelőktől ezeket a zöld bizonylatokat, a költségeket azonban a végső fogyasztók számlájára teszik rá, így tulajdonképpen folyamatosan drágul az újrahasznosítható energia. A hatóságok szabályozása szerint egy bizonylat minimális értéke 27 euró, maximális értéke pedig 55 euró. Ehhez képest a zöld energia előállításához szükséges technológia egyre olcsóbb. Az elmúlt időszakban több ipari fogyasztó is felszólalt a gyors ütemű drágulások ellen.
Az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) már tavaly felszólította a kormányt, hogy csökkentse a vízerőműveknek és a napelem-parkoknak adott támogatás mértékét.
Nagy-Bege Zoltán, az ANRE vezetőtanácsának tagja nemrég egy konferencián rámutatott: a vízből és napsugárzásból nyert zöld energiákat a kormány túlzott mértékben finanszírozza. „A kabinet már ez évtől mérsékelhette volna a támogatás mértékét, ha akarta volna. Ehelyett a finanszírozás csökkentését megpróbálták egy törvénnyel 2015-re kitolni” – magyarázta az illetékes. Nagy-Bege Zoltán ugyanakkor szerdán úgy nyilatkozott: 2014-től már biztosan kevesebb zöld bizonylatot kapnak a napenergia-termelők az államtól.
Silvia Vlăsceanu, az energiatermelők országos egyesületének (ACUE) elnöke hozzátette: jövőtől az állam nem támogatja a törvény által meghatározott célmennyiségen felül termelt megújuló energiát. Az EU-n belül egyébként Románia az egyik leginkább „nagylelkű” a zöld termelőkkel szemben. Németországban vagy Bulgáriában például már elkezdte a zöld termelőknek adott finanszírozás fokozatos csökkentését.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.