2013. február 19., 12:442013. február 19., 12:44
Ez év januárjában átlagosan 968 eurót kellett fizetni egy négyzetméternyi hasznos felület után, míg 2012 első hónapjában ez az érték még 999 euró volt.
Az ingatlanportál szakemberei rámutattak: noha első látásra elenyészőnek tűnhet a csökkenés mértéke az egyes lakások esetében, figyelembe véve, hogy például az adott hajlék új vagy régi típusú tömbházban van, meglehetősen nagyok az eltérések a tavalyi adatokhoz képest.
Kolozsváron átlagosan 2,2 százalékkal olcsóbban lehet garzonlakást vásárolni tavaly januárhoz képest – az ingatlanok négyzetméterenkénti ára 1020-ról 998 euróra esett vissza. Kétszobás otthonok esetében a csökkenés mértéke 3 százalékos volt, így ezer euró helyett a vásárlóknak 970 eurót kell fizetniük jelenleg négyzetméterenként. Az egy év során 2,1 százalékkal, 963 euróról 943 euróra csökkent a háromszobás lakások négyzetméterenkénti ára is.
Temesváron az elmúlt év elejéhez képest jelenleg alig 0,9 százalékkal kell kevesebbet fizetni a garzonlakásokért. A kétszobás ingatlanok ára ezzel szemben jelentősen csökkent, a leendő tulajdonosnak egy négyzetméternyi hasznos felületért 830 euró helyett 774 eurót kell fizetnie, így a visszaesés mértéke 6,7 százalékos volt. Három szobáért az eladók 4,7 százalékkal kevesebb pénzt kérnek – négyzetméterenként 755 eurót, a tavaly év eleji 792 euró helyett.
Brassó az egyetlen nagyváros, ahol a garzonlakások ára emelkedett 2012 januárjának adatait figyelembe véve. A drágítás mértéke 3,1 százalékos, így az ingatlanberuházóknak 877 euró helyett 904 eurót kell fizetniük egy négyzetméternyi hasznos felületért. A két- és háromszobás otthonok ára ugyanakkor 4, illetve 1,3 százalékkal esett vissza egy év alatt. A szakemberek jelentős csökkenést jegyeztek Bukarestben: egy garzonlakásért 5,2, kétszobás ingatlanért 6,3, míg háromszobás hajlékért 5,1 százalékkal kell kevesebbet fizetni.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.