2010. szeptember 06., 12:482010. szeptember 06., 12:48
Az intézet tájékoztatása szerint 2010 júliusában a bruttó átlagbér 1 868 lej volt, ez 4,3 százalékkal alacsonyabb, mint az előző hónapban. A legtöbb ágazatban csökkent a nettó átlagfizetés a közalkalmazottak bércsökkentése, az alacsonyabb bevételek, a termelés visszaesése, a kényszerszabadságok és a pénzügyi nehézségek miatt.
Bizonyos ágazatokban a júliusi nettó átlagbér csökkenésének oka az előző hónapban adott alkalmi prémiumok, szabadságpénzek kifizetése.
A legjelentősebb, 6 és 8 százalék közötti nettó átlagbér-csökkenést a gyógyszeripari termékek gyártásában, a kőolaj-és földgázkitermelésben, a kokszgyártásban, a kőolaj feldolgozásában jegyezték.
11,4 százalékkal nőtt a nettó átlagbér a fémiparban, 6 és 8 százalék közötti aránnyal a szénbányászatban, a villanyáramot és hőenergiát termelők és szolgáltatók körében. 4 és 6 százalék közötti béremelést jegyeztek többek között a dohánytermékek előállításával foglalkozó vállalatoknál, az információ-technológia ágazatában, a pénzügyi szolgáltatások (biztosítások, nyugdíja-alapok) területén, a mozi-, videó- és televíziós műsorok gyártásában.
Az érvényben levő jogszabályok alkalmazása, az élelmiszer-jegyek megadózása miatt bizonyos ágazatokban a nettó kereset kisebb arányban növekedett, mint a bruttó bér.
Az állami ágazatban a 25 százalékos bércsökkentés miatt csökkent a nettó átlagfizetés.
Az oktatásban 22,6 százalékkal, az egészségügyben és a szociális gondozásban 19,8 százalékkal, a közigazgatásban 14,4 százalékkal estek vissza a keresetek.
A nettó átlagkereset 25 százaléknál kisebb arányban csökkent a minimálbérek vagy az ehhez közeli fizetések esetében. Ez esetekben ugyanis a fizetés 25 százalékos csökkentése a bruttó minimálbérnél alacsonyabb összeget eredményezett volna.
Bizonyos esetekben, különösen a közigazgatásban és a szociális gondozásban azért kisebb arányú a csökkenés, mert júliusban adtak ki bizonyos, a korábbi hónapokra járó juttatásokat.
A júniusi szinthez képest júliusban a reálbér aránya – a nettó nominálbér és az árszínvonal hányadosa – 92,9 százalékos volt.
1990 októberéhez képest a 2010 júniusi reálbér aránya 114,9 százalékos volt, ez 8,8 százalékponttal alacsonyabb a 2010 júniusi szinthez viszonyítva.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.