Mugur Isărescu
Az infláció csökkeni fog az év hátralévő részében és kisebb mértékben a következő esztendőben is – jelentette ki keddi sajtóértekezletén Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) kormányzója.
2018. november 06., 22:132018. november 06., 22:13
2018. november 06., 22:162018. november 06., 22:16
A jegybank elnöke közölte, számításaik szerint a következő hónapokban 3,5 százalék körüli értékre csökken az infláció mértéke, 2019-re pedig 2,7 százalékos éves inflációt valószínűsítenek. Isărescu ugyanakkor teljesen normálisnak minősítette a bankközi hitelkamatláb (ROBOR) ingadozásait.
A BNR kedden közölte, hogy változatlan szinten, 2,50 százalékon tartja az alapkamat mértékét. A jegybank igazgatótanácsának keddi döntése értelmében a betéti konstrukciók kamata évi 1,50 százalékon, a hitelkonstrukciók kamatlába pedig évi 3,50 százalékos szinten marad.
A kereskedelmi pénzintézetek kötelező tartalékrátája szintén változatlan marad, mind a lej, mind a valuta esetében – közölte a BNR. A központi bank az idén év elején háromszor emelte 25 bázisponttal az alapkamatot, miután az éves inflációs ráta májusban 5,4 százalékra emelkedett. Az infláció azóta valamelyest mérséklődött, de szeptemberben is még mindig 5 százalék volt. Az év elején az alapkamat még a történelmi mélypontnak számító 1,75 százalékon állt.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!