2010. május 19., 15:032010. május 19., 15:03
Mint hangsúlyozta, ezeknek az összegeknek a kifizetését belefoglalták a 2010-es költségvetésbe, ezért a külső és belső nyomásgyakorlás, valamint az anyagiak hiánya a CSM szerint nem jelenthet kifogást a kifizetések elhalasztására. Bejinaru szerint az igazságszolgáltatásban dolgozók, illetve a CSM is megérti, hogy az országnak pénzügyi nehézségekkel kell megküzdenie.
Éppen ezért – tette hozzá – a testület most olyan javaslatcsomagot készül kidolgozni, amely ésszerűsítené az igazságszolgáltatás kiadásait, valamint hatékonyabbá tenné a tevékenységét. Javaslatként fogalmazta meg például, hogy amennyiben a bélyegilleték nem a helyi önkormányzatokat, hanem az igazságszolgáltatást illetné meg, akkor az intézmények jóval önjáróbbak lennének, kevesebb állami finanszírozásra szorulnának.
„Mindezek mellett az államnak ki kell fizetnie a lakosság felé felhalmozott adósságait, hiszen a polgárok rendszeresen fizetik adóikat, illetékeiket az államkasszába” – fogalmazott Bejinaru, aki szerint minél tovább halasztja a kormány a peres úton megszerzett bérek kifizetését, annál megterhelőbb lesz majd a költségvetés számára a felgyülemlő adósságok törlesztése. A CSM elnöke szerint fennáll annak a veszélye, hogy sokan a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fognak fordulni az elmaradt kifizetések ügyében, ott bizonyára majd elmarasztalják az államot, s a költségeket szintén az állami költségvetésből kell majd kifizetni.
A CSM a negatív véleményezést, illetve javaslatait a kormányrendelet-tervezetet kidolgozó pénzügyminisztériumhoz fogja rövid időn belül eljuttatni.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.