Képünk illusztráció
Fotó: Makkay József
A világ luxus üdülőhelyein gyakorolthoz hasonló árak, silány szolgáltatások, indokolatlan költségek, nem képzett, kimerült és ingerlékeny személyzet, lekezelő hozzáállás, a szolgáltatás–ár–tisztelet kapcsolatát nem értő vállalkozók – így jellemzi a Fekete-tenger romániai partszakaszát Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) igazgatója.
2021. szeptember 15., 12:402021. szeptember 15., 12:40
2021. szeptember 15., 16:182021. szeptember 15., 16:18
Mint szerdai Facebook-bejegyzésében emlékeztetett, a fogyasztóvédelem még a nyári idény kezdete előtt egyeztetett azoknak a településeknek a vezetőivel, amelyeken nagyobb turistaforgalomra lehetett számítani, tanácsokat adtak a kihágások megelőzésére.
„Egyes kategóriák – tény, hogy kevés vállalkozó tartozik ide – nem változtatnak rossz szokásaikon, és – mint minden évben – szolgáltatásaikkal elüldözik, nem pedig odavonzzák a turistát” – fogalmazta meg a főfogyasztóvédő. Beszámolt arról is, hogy a tengerparton nagyon magas árakat is tapasztaltak a szálláshelyeken, a parkolókban, de az étkeztetés terén is.
– tette fel a kérdést a visszás helyzetet látva Paul Anghel.
„Tény, hogy bizonyos árak/költségek megnövekedtek (lásd a szállítást stb.), az idény lerövidült, de… ugyanazok a silány szolgáltatások:
– írta le a tapasztalatokat az ANPC vezetője.
A tengerparti üdülőhelyek kapcsán pedig úgy vélekedett, Konstancát és Mamaiát leszámítva „a helyzet nem a legjobb”,
„Nyilvánvalóan nem általánosítok. Valószínűleg vannak kivételek is (pechemre, nem találkoztam velük). Sajnálom azok miatt, akik megértik, mit jelent a turizmus, azok miatt, akik harminc évet dolgoztak, hogy fejlesszék ezt az ágazatot, beruháztak, óriási erőfeszítéseket tettek. Úgy látszik, ők is csak kivételek maradtak” – összegezte Paul Anghel.
Amúgy bejelentése szerint a fogyasztóvédők 1250 ellenőrző akciót tartottak idén a tengerparton és a Duna-deltában, amelyek során
Összesen 997 700 lej értékben rótt ki bírságot a Környezetvédelmi Őrség a tengerparti üdülőtelepeken az augusztus 2-a és 22-e között végzett ellenőrzések nyomán.
„Hogyan csábítod a fogyasztó turistát a román tengerpartra? Hogyan bírod rá, hogy legalább egyszer az országban nyaraljon? Olyan kérdések, amelyekre reméljük, az ágazatban tevékenykedők mielőbb választ találnak. Véget ér a 2021-es idény, kezdődik a 2022-es, amikor helyrehozzák a múlt hibáit. Reméljük” – fogalmazott a fogyasztóvédelmi hatóság igazgatója.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
2 hozzászólás