2012. augusztus 23., 01:242012. augusztus 23., 01:24
A közbeszerzésre hazai és külföldi kivitelezők is jelentkeztek. A szállításügyi minisztérium már a múlt héten bejelentette, hogy az Európai Bizottság vissza nem térítendő európai uniós alapokból finanszírozza a Temesvár–Lugos-autópályát. A projekt összértéke több mint 248 millió euró, ebből 210 millió EU-s támogatás, a fennmaradó 37 millió eurót pedig az állami költségvetésből biztosítják.
A beruházás során megépítenek 25,6 kilométernyi négysávos utat, valamint a Temesvárt körülölelő, 9,5 kilométeres körgyűrűt, a megyeszékhelyet elkerülő szakasz építése egyébként már előrehaladott állapotban van. A projekt során emellett 13 hidat, 19 feljárót és három parkolóhelyet is kialakítanak, az autópályának köszönhetően közel 20 perccel gyorsabban lehet majd bejárni az érintett útszakaszt.
Az észak-erdélyi autópálya Gyalu és Magyarnádas közötti szakaszának megépítése legkevesebb 316 millió lejbe (73 millió euró) kerül, de a kivitelezés értéke nem haladhatja meg a 348 millió lejt (81 millió euró) általános forgalmi adó nélkül; a Kolozs megyei munkálatokat állami költségvetésből finanszírozzák. A versenytárgyalást elnyerő vállalatnak az építkezés megkezdésétől számított hat éven belül kell befejeznie a mindössze 8,7 kilométeres szakaszt.
A Gyalu–Magyarnádas-szakasz egyébként az első, amelyre a CNADNR licitet írt ki azóta, hogy a kormány felbontotta az amerikai Bechtel társasággal kötött, a teljes autópálya megépítésére vonatkozó szerződést. A következő időszakban a hatóságok további öt szakasz esetében rendeznek majd versenytárgyalást. Mint ismeretes, az észak-erdélyi autópálya építési munkálatai 2004-ben kezdődtek, az akkor aláírt szerződés értelmében a 415 kilométernyi sztráda 2,2 milliárd euróért épült volna meg. Idáig a beruházásnak valamivel több, mint 10 százaléka készült el. Az eddig megépített 52 kilométerre 5,6 milliárd lejt költött az állam, ez több mint fele a projektre eredetileg szánt teljes költségvetésnek. A kormány tavaly ősszel döntött úgy, hogy a Bechtel a teljes autópálya helyett csupán a már megkezdett, 118 kilométernyi szakaszt fogja véglegesíteni, a fennmaradt részeket pedig versenytárgyalások útján fogják megépíttetni. Az amerikai cég így jelenleg az Aranyosgyéres és Gyalu, valamint a Berettyószéplak és Bors közötti szakaszokon dolgozik.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.