Fotó: Veres Nándor
Lezárult a pályázás arra a programra, amelynek keretében tömbházlakások és közintézmények energiatakarékossá, földrengésbiztossá és tűzbiztossá tételére kérhettek finanszírozást a fejlesztési minisztériumtól az önkormányzatok. A helyreállítási alapból rendelkezésre álló 2,17 milliárd eurós pályázati keret elfogyott – jelentette be kedden Cseke Attila fejlesztési miniszter.
2022. május 31., 16:282022. május 31., 16:28
A szaktárcavezető emlékeztetett: április elsején indult a pályázás arra a költségkeretre, amelynek 30 százalékos meghaladását is biztosította a minisztérium annak érdekében, hogy minden rendelkezésre álló erőforrást felhasználjon Románia, és el nem költött támogatást ne küldjön vissza Brüsszelnek. Az eredeti, 2,17 milliárd eurós költségkeret így 2,8 milliárdra duzzadt, az önkormányzatok a határidő lejártáig 2,42 milliárd euró finanszírozást kértek – mutatott rá a miniszter.
A helyreállítási alapból a fejlesztési minisztérium összesen 4333 épületet, azaz 1 733 tömbházlakást és 2 600 közintézményt újít fel, ebből 130 tömbházat és 325 közintézményt földrengésbiztossá is tesznek. Továbbá 230 millió eurót szántak az elszegényedés-veszélyes környezetben található lakások energiatakarékossá tételére.
„A Vidraru vízerőmű éves kapacitásának megfelelő energiamennyiséget spórolunk, és annyival csökkentjük a szén-dioxid-kibocsátást, mint amennyit 755 000 hektár erdő tud belélegezni. Ez egyaránt fontos a megnövekedett energiaárak szempontjából és környezetvédelmi szempontból is” – nyilatkozta Cseke Attila.
Mint ismeretes, minden megye a számára kiszabott összegre pályázhatott a fejlesztési minisztérium által rendelkezésre bocsátott digitális felületen, így biztosította a szaktárca, hogy mindenki hozzáfér a támogatáshoz. A pályázás lezártáig 1437 pályázati kérés érkezett, az erdélyi megyék közül Kovászna, Kolozs, Bihar, Szatmár, Maros, Szilágy és Hargita is maximálisan kihasználta a rendelkezésre álló finanszírozást a tömbházlakások energiatakarékossá tétele érdekében.
Amennyiben egy kérés teljes, aláírhatják a finanszírozási szerződést. „Hamarosan aláírhatjuk a helyreállítási alapból finanszírozott első beruházásokat Romániában. Büszke vagyok minden helyi közösségre, amely rövid idő alatt megértette a fejlesztési minisztérium egyszerű, átlátható pályázási rendszerét, és a település fejlődése szempontjából fontos finanszírozást jól összeállított kéréssel megpályázta” – zárta nyilatkozatát a miniszter.
Cseke Attila elmondta: a fejlesztési minisztérium a települések fejlesztését és környezetbarát infrastruktúráját is támogatja, erre az alapra június végéig pályázhatnak még az önkormányzatok, vagy ameddig a 2,7 milliárd eurós költségkeret fennmaradó része elfogy – közölte az Agerpres hírügynökség.
Április elsejétől indítja a fejlesztési minisztérium az országos helyreállítási terv eddigi legnagyobb költségvetésű pályázati kiírását: 2,82 milliárd euróból tömbházlakásokat és közintézményeket tesznek energiatakarékossá, földrengés- és tűzbiztossá.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Májustól már nem lehet jegyet foglalni a Nagyvárad–Milánó (Bergamo) útvonalon a HiSky által működtetett repülőjáratokra – jelezték többen is az elmúlt időszakban.
Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) 15 millió eurónyi adócsalást fedezett fel a fuvarmegosztó alkalmazásoknál – nyilatkozta Tánczos Barna pénzügyminiszter a Digi 24 hírtelevíziónak.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
A romániai munkaerőpiac 2025 első három hónapjában visszaesett a korábbi év azonos időszakához viszonyítva, a legaktívabb álláskeresők jelenleg a 25 és 34 év, illetve a 18 és 24 év közöttiek.
szóljon hozzá!