Fotó: Veres Nándor
Lezárult a pályázás arra a programra, amelynek keretében tömbházlakások és közintézmények energiatakarékossá, földrengésbiztossá és tűzbiztossá tételére kérhettek finanszírozást a fejlesztési minisztériumtól az önkormányzatok. A helyreállítási alapból rendelkezésre álló 2,17 milliárd eurós pályázati keret elfogyott – jelentette be kedden Cseke Attila fejlesztési miniszter.
2022. május 31., 16:282022. május 31., 16:28
A szaktárcavezető emlékeztetett: április elsején indult a pályázás arra a költségkeretre, amelynek 30 százalékos meghaladását is biztosította a minisztérium annak érdekében, hogy minden rendelkezésre álló erőforrást felhasználjon Románia, és el nem költött támogatást ne küldjön vissza Brüsszelnek. Az eredeti, 2,17 milliárd eurós költségkeret így 2,8 milliárdra duzzadt, az önkormányzatok a határidő lejártáig 2,42 milliárd euró finanszírozást kértek – mutatott rá a miniszter.
A helyreállítási alapból a fejlesztési minisztérium összesen 4333 épületet, azaz 1 733 tömbházlakást és 2 600 közintézményt újít fel, ebből 130 tömbházat és 325 közintézményt földrengésbiztossá is tesznek. Továbbá 230 millió eurót szántak az elszegényedés-veszélyes környezetben található lakások energiatakarékossá tételére.
„A Vidraru vízerőmű éves kapacitásának megfelelő energiamennyiséget spórolunk, és annyival csökkentjük a szén-dioxid-kibocsátást, mint amennyit 755 000 hektár erdő tud belélegezni. Ez egyaránt fontos a megnövekedett energiaárak szempontjából és környezetvédelmi szempontból is” – nyilatkozta Cseke Attila.
Mint ismeretes, minden megye a számára kiszabott összegre pályázhatott a fejlesztési minisztérium által rendelkezésre bocsátott digitális felületen, így biztosította a szaktárca, hogy mindenki hozzáfér a támogatáshoz. A pályázás lezártáig 1437 pályázati kérés érkezett, az erdélyi megyék közül Kovászna, Kolozs, Bihar, Szatmár, Maros, Szilágy és Hargita is maximálisan kihasználta a rendelkezésre álló finanszírozást a tömbházlakások energiatakarékossá tétele érdekében.
Amennyiben egy kérés teljes, aláírhatják a finanszírozási szerződést. „Hamarosan aláírhatjuk a helyreállítási alapból finanszírozott első beruházásokat Romániában. Büszke vagyok minden helyi közösségre, amely rövid idő alatt megértette a fejlesztési minisztérium egyszerű, átlátható pályázási rendszerét, és a település fejlődése szempontjából fontos finanszírozást jól összeállított kéréssel megpályázta” – zárta nyilatkozatát a miniszter.
Cseke Attila elmondta: a fejlesztési minisztérium a települések fejlesztését és környezetbarát infrastruktúráját is támogatja, erre az alapra június végéig pályázhatnak még az önkormányzatok, vagy ameddig a 2,7 milliárd eurós költségkeret fennmaradó része elfogy – közölte az Agerpres hírügynökség.
Április elsejétől indítja a fejlesztési minisztérium az országos helyreállítási terv eddigi legnagyobb költségvetésű pályázati kiírását: 2,82 milliárd euróból tömbházlakásokat és közintézményeket tesznek energiatakarékossá, földrengés- és tűzbiztossá.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!