Fotó: Facebook/Cseke Attila
Április elsejétől indítja a fejlesztési minisztérium az országos helyreállítási terv (PNRR) eddigi legnagyobb költségvetésű pályázati kiírását: 2,82 milliárd euróból tömbházlakásokat és közintézményeket tesznek energiatakarékossá, földrengés- és tűzbiztossá – jelentette be csütörtöki bukaresti sajtótájékoztatóján, Cseke Attila miniszter.
2022. március 24., 18:412022. március 24., 18:41
A fejlesztési tárca által kezelt és az uniós helyreállítási alapból finanszírozott beruházásokra vonatkozó öt pályázati útmutatót a Hivatalos Közlönyben teszik közzé legkésőbb hétfőig, amikor élesíti a szaktárca a digitális felületet is, amelyen keresztül április 1-jétől egyszerűen lehet pályázni.
„Ehhez képest most négy év alatt 4 333 épületet újítunk fel, csökkentve az energiaszükségletet és a széndioxid-kibocsátást. Ez azt jelenti, hogy a Vidraru vízierőmű éves kapacitásának megfelelő energiamennyiséget spórolunk, ez nagyon fontos a megnövekedett árak kontextusában. Ugyanakkor annyival csökkentjük a széndioxid-kibocsátást, mint amennyit 755 000 hektár erdő tud belélegezni” – idézte a fejlesztési minisztert az RMDSZ közleménye.
A helyreállítási alapból 2,17 milliárd eurót különített el a fejlesztési minisztérium, de összesen 2,82 milliárdra írhat alá finanszírozási szerződést, így biztosítják azt, hogy minden rendelkezésre álló európai támogatást felhasználnak. Az összegből átlagban 1 733 tömbházlakást és 2 600 közintézményt újíthatnak fel, mondta el a miniszter.
Cseke Attila hangsúlyozta: sem a lakóktól, sem az önkormányzattól nem kérnek önrészt, a beruházásokat teljes mértékben a minisztérium finanszírozza. A pályázatok érkezési sorrendje döntő lesz, és az összegek arányosan oszlanak a megyék között azért, hogy az ország minden részében adott legyen a fejlődés lehetősége – írja az Agerpres.
„Kevés épületet újítottak fel Romániában az elmúlt időszakban, ezért sok a rossz állapotban lévő épület, és sok a tennivaló ezen területen, ehhez a munkához láttunk most hozzá” – jelentette ki.
Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén azt a sürgősségi rendeletet, amely lehetővé teszi az Európai Bizottságtól (EB) érkező 14,94 milliárd eurós hitel felvételét. A kölcsönt az uniós helyreállítási alapból kapja Románia.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!