Fotó: Pixabay
A második negyedévben a nyers adatok és a naptárhatással kiigazított adatok alapján is 0,8 százalékkal nőtt a román GDP az egy évvel korábbihoz viszonyítva – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS). Az első negyedévit 0,1 százalékkal haladta meg a második negyedévben a román gazdaság teljesítménye.
2024. augusztus 14., 11:332024. augusztus 14., 11:33
A statisztikai intézet most módosította az első negyedévi GDP-adatot. Az MTI által idézett, felülvizsgált számítások nyers adatai szerint az első negyedévi román bruttó hazai termék 0,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a naptárhatástól megtisztított adatok szerint pedig 1,5 százalékos volt a növekedés.
A júniusban közölt előzetes nyers adatok a GDP 0,1, a naptárhatástól megtisztított adatok pedig 1,8 százalékos növekedését mutatták.
Az ING Research közelmúltban közzétett prognózisa 2,7 százalékos növekedést várt, amit a lakossági fogyasztás lendületes növekedésével indokolt. Az Erste Bank 1,7 százalékos gazdasági növekedésre számított az első negyedévhez és 2,9 százalékosra 2023 azonos időszakához képest.
A 2024-es költségvetés tervezetében a bukaresti kormány évi 2,9 százalékos gazdasági növekedéssel számol.
Idén Románia gazdasági növekedése 3,4 százalékos lesz, a második legmagasabb az Európai Unióban – jelentette ki a csütörtöki kormányülés elején a miniszterelnök.
az idei első félévben a nyers adatok szerint 2,1 százalékkal, a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint 0,9 százalékkal csökkent az ipari termelés Romániában 2023 azonos időszakához képest.
A vizsgált időszakban a nyers adatok szerint a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás 6,4 százalékkal, a feldolgozóipar 1.5 százalékkal, a kitermelőipar pedig 1,2 százalékkal esett vissza.
A szezonálisan és munkanapokkal kiigazított adatok alapján a január és június közötti időszakban az előző év azonos periódusához képest 0,9 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene, miután a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás 6,8 százalékkal, a kitermelőipar 1,1 százalékkal, a feldolgozóipar 0,2 százalékkal esett vissza.
miután a villamosenergia-termelés, hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás 5,5 százalékkal, a feldolgozóipar 3,8 százalékkal, a kitermelőipar 3,3 százalékkal kevesebbet termelt.
A szezonális és naptárhatásokkal kiigazított adatok szerint 0,5 százalékkal nőtt az ipari termelés júniusban tavaly júniushoz mérten a feldolgozóipar teljesítményének 1,3 százalékos növekedésének köszönhetően. Ezzel szemben a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás teljesítménye 5,4 százalékkal, a kitermelőiparé pedig 2,7 százalékkal mérséklődött.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb becslése szerint 2022-ben 1401,345 milliárd lej volt Románia bruttó hazai terméke (GDP), 4,1 százalékkal nagyobb, mint 2021-ben.
Idén májushoz viszonyítva júniusban a nyers adatok szerint 2,3 százalékkal nőtt az ipari termelés Romániában, miután a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás teljesítménye 5,5 százalékkal, a feldolgozóiparé 2,3 százalékkal emelkedett. Ezzel szemben a kitermelőipar teljesítménye 3,5 százalékkal mérséklődött.
Az Agerpres által szemlézett, kiigazított adatok szerint 4 százalékkal nőtt havi viszonylatban az ipari termelés a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás ágazatában regisztrált 5,4 százalékos, valamint a feldolgozóiparban regisztrált 5,1 százalékos növekedésnek köszönhetően. A kitermelőipar teljesítménye 1,5 százalékkal mérséklődött a vizsgált időszakban.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
szóljon hozzá!