Fotó: Pixabay
A második negyedévben a nyers adatok és a naptárhatással kiigazított adatok alapján is 0,8 százalékkal nőtt a román GDP az egy évvel korábbihoz viszonyítva – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS). Az első negyedévit 0,1 százalékkal haladta meg a második negyedévben a román gazdaság teljesítménye.
2024. augusztus 14., 11:332024. augusztus 14., 11:33
A statisztikai intézet most módosította az első negyedévi GDP-adatot. Az MTI által idézett, felülvizsgált számítások nyers adatai szerint az első negyedévi román bruttó hazai termék 0,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a naptárhatástól megtisztított adatok szerint pedig 1,5 százalékos volt a növekedés.
A júniusban közölt előzetes nyers adatok a GDP 0,1, a naptárhatástól megtisztított adatok pedig 1,8 százalékos növekedését mutatták.
Az ING Research közelmúltban közzétett prognózisa 2,7 százalékos növekedést várt, amit a lakossági fogyasztás lendületes növekedésével indokolt. Az Erste Bank 1,7 százalékos gazdasági növekedésre számított az első negyedévhez és 2,9 százalékosra 2023 azonos időszakához képest.
A 2024-es költségvetés tervezetében a bukaresti kormány évi 2,9 százalékos gazdasági növekedéssel számol.
Idén Románia gazdasági növekedése 3,4 százalékos lesz, a második legmagasabb az Európai Unióban – jelentette ki a csütörtöki kormányülés elején a miniszterelnök.
az idei első félévben a nyers adatok szerint 2,1 százalékkal, a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint 0,9 százalékkal csökkent az ipari termelés Romániában 2023 azonos időszakához képest.
A vizsgált időszakban a nyers adatok szerint a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás 6,4 százalékkal, a feldolgozóipar 1.5 százalékkal, a kitermelőipar pedig 1,2 százalékkal esett vissza.
A szezonálisan és munkanapokkal kiigazított adatok alapján a január és június közötti időszakban az előző év azonos periódusához képest 0,9 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene, miután a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás 6,8 százalékkal, a kitermelőipar 1,1 százalékkal, a feldolgozóipar 0,2 százalékkal esett vissza.
miután a villamosenergia-termelés, hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás 5,5 százalékkal, a feldolgozóipar 3,8 százalékkal, a kitermelőipar 3,3 százalékkal kevesebbet termelt.
A szezonális és naptárhatásokkal kiigazított adatok szerint 0,5 százalékkal nőtt az ipari termelés júniusban tavaly júniushoz mérten a feldolgozóipar teljesítményének 1,3 százalékos növekedésének köszönhetően. Ezzel szemben a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás teljesítménye 5,4 százalékkal, a kitermelőiparé pedig 2,7 százalékkal mérséklődött.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb becslése szerint 2022-ben 1401,345 milliárd lej volt Románia bruttó hazai terméke (GDP), 4,1 százalékkal nagyobb, mint 2021-ben.
Idén májushoz viszonyítva júniusban a nyers adatok szerint 2,3 százalékkal nőtt az ipari termelés Romániában, miután a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás teljesítménye 5,5 százalékkal, a feldolgozóiparé 2,3 százalékkal emelkedett. Ezzel szemben a kitermelőipar teljesítménye 3,5 százalékkal mérséklődött.
Az Agerpres által szemlézett, kiigazított adatok szerint 4 százalékkal nőtt havi viszonylatban az ipari termelés a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás ágazatában regisztrált 5,4 százalékos, valamint a feldolgozóiparban regisztrált 5,1 százalékos növekedésnek köszönhetően. A kitermelőipar teljesítménye 1,5 százalékkal mérséklődött a vizsgált időszakban.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!