Fotó: Pixabay
A második negyedévben a nyers adatok és a naptárhatással kiigazított adatok alapján is 0,8 százalékkal nőtt a román GDP az egy évvel korábbihoz viszonyítva – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS). Az első negyedévit 0,1 százalékkal haladta meg a második negyedévben a román gazdaság teljesítménye.
2024. augusztus 14., 11:332024. augusztus 14., 11:33
A statisztikai intézet most módosította az első negyedévi GDP-adatot. Az MTI által idézett, felülvizsgált számítások nyers adatai szerint az első negyedévi román bruttó hazai termék 0,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a naptárhatástól megtisztított adatok szerint pedig 1,5 százalékos volt a növekedés.
A júniusban közölt előzetes nyers adatok a GDP 0,1, a naptárhatástól megtisztított adatok pedig 1,8 százalékos növekedését mutatták.
Az ING Research közelmúltban közzétett prognózisa 2,7 százalékos növekedést várt, amit a lakossági fogyasztás lendületes növekedésével indokolt. Az Erste Bank 1,7 százalékos gazdasági növekedésre számított az első negyedévhez és 2,9 százalékosra 2023 azonos időszakához képest.
A 2024-es költségvetés tervezetében a bukaresti kormány évi 2,9 százalékos gazdasági növekedéssel számol.
Idén Románia gazdasági növekedése 3,4 százalékos lesz, a második legmagasabb az Európai Unióban – jelentette ki a csütörtöki kormányülés elején a miniszterelnök.
az idei első félévben a nyers adatok szerint 2,1 százalékkal, a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint 0,9 százalékkal csökkent az ipari termelés Romániában 2023 azonos időszakához képest.
A vizsgált időszakban a nyers adatok szerint a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás 6,4 százalékkal, a feldolgozóipar 1.5 százalékkal, a kitermelőipar pedig 1,2 százalékkal esett vissza.
A szezonálisan és munkanapokkal kiigazított adatok alapján a január és június közötti időszakban az előző év azonos periódusához képest 0,9 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene, miután a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás 6,8 százalékkal, a kitermelőipar 1,1 százalékkal, a feldolgozóipar 0,2 százalékkal esett vissza.
miután a villamosenergia-termelés, hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás 5,5 százalékkal, a feldolgozóipar 3,8 százalékkal, a kitermelőipar 3,3 százalékkal kevesebbet termelt.
A szezonális és naptárhatásokkal kiigazított adatok szerint 0,5 százalékkal nőtt az ipari termelés júniusban tavaly júniushoz mérten a feldolgozóipar teljesítményének 1,3 százalékos növekedésének köszönhetően. Ezzel szemben a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás teljesítménye 5,4 százalékkal, a kitermelőiparé pedig 2,7 százalékkal mérséklődött.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb becslése szerint 2022-ben 1401,345 milliárd lej volt Románia bruttó hazai terméke (GDP), 4,1 százalékkal nagyobb, mint 2021-ben.
Idén májushoz viszonyítva júniusban a nyers adatok szerint 2,3 százalékkal nőtt az ipari termelés Romániában, miután a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás teljesítménye 5,5 százalékkal, a feldolgozóiparé 2,3 százalékkal emelkedett. Ezzel szemben a kitermelőipar teljesítménye 3,5 százalékkal mérséklődött.
Az Agerpres által szemlézett, kiigazított adatok szerint 4 százalékkal nőtt havi viszonylatban az ipari termelés a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás ágazatában regisztrált 5,4 százalékos, valamint a feldolgozóiparban regisztrált 5,1 százalékos növekedésnek köszönhetően. A kitermelőipar teljesítménye 1,5 százalékkal mérséklődött a vizsgált időszakban.
Az Európai Bizottság 99,5 millió eurós állami támogatást hagyott jóvá egy romániai gumiabroncsgyár számára – írta az Economedia.ro az uniós testület közleménye alapján.
Európai premierként a Wizz Air „All You Can Fly” nevű programjában évi 599 eurós tagsági díjért az utasok egy éven keresztül csupán 9,99 eurós áron válogathatnak a last minute, azaz az indulás előtt nem sokkal felkínált repülőjegyek közül.
Az év első felében csaknem öt százalékkal több légi utas vette igénybe a romániai szolgáltatásokat, mint tavaly ilyenkor, és immár tíz százalékkal többen, mint 2019 első hat hónapjában. A felemelkedést több erdélyi reptérfejlesztés segíti.
Idén júniusban májushoz képest 58 lejjel (1,1 százalékkal) 5176 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A júniusi 4,94 százalékról júliusban 5,42 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Európai Bizottság arról tájékoztatta hivatalosan Romániát és Magyarországot, hogy „kétségei vannak” a Fekete-tengeri tenger alatti villamosenergia-átviteli kábel építéséről szóló megállapodás kapcsán.
Több mint 230 ezer birka betegedett meg az elmúlt időszakban juhpestisben, a legnagyobb mérvű fertőzést Tulcea megyében jelezték. Erdélyben egyetlen gazdaságban, egy Temes megyei juhfarmon tesztelték a juhállományra végzetes betegséget.
Románia külkereskedelmi mérleghiánya 13,2 százalékkal 15,09 milliárd euróra nőtt az idén az első fél évben az egy évvel korábbihoz képest – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kormány csütörtökön 60 millió lejjel egészítette ki a szállítási tárca költségvetését a Román Vasúttársaság áruszállító részlege, a CFR Marfă folyó kiadásainak és költségeinek fedezésére.
Tavaly összesen 48,3 millió tonna burgonyát takarítottak be az Európai Unióban, ami némileg több a 2022-ben termelt 47,5 millió tonnánál; Románia a magas termést hozó uniós tagállamok közé tartozik, derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
szóljon hozzá!