Az új év negyedik napján tartotta idei első ülését a Ciolacu-kabinet
Fotó: Gov.ro
Idén Románia gazdasági növekedése 3,4 százalékos lesz, a második legmagasabb az Európai Unióban – jelentette ki a csütörtöki kormányülés elején a miniszterelnök. Prognózisának ellentmond azonban a nemzetközi szervezetek előrejelzése.
2024. január 04., 16:502024. január 04., 16:50
2024. január 04., 17:042024. január 04., 17:04
Marcel Ciolacu kifejtette, hogy 2024 a „beruházások éve” lesz, tekintettel arra, hogy a költségvetésben a GDP 7 százalékának megfelelő összeget, 120 milliárd lejt irányoztak elő erre a célra. A miniszterelnök az elkezdett reformok folytatását és helyreállítási terv mérföldköveinek teljesítését ígérte. Közlése szerint a kormány két stratégiai ágazatban, az építőiparban és a mezőgazdaságban fog jelentős beruházásokat végrehajtani.
Úgy fogalmazott, hogy a kormány az utóbbi 30 év legambiciózusabb reformjára készül a közszférában. „A minisztériumok és állami intézmények átszervezése már javában zajlik, ami jelentős kiadáscsökkentéssel jár majd. A megtakarított pénz oda kerül, ahol szükség van rá – az egészségügyhöz és az oktatáshoz” – jelentette ki.
A szociáldemokrata (PSD) kormányfő beszélt arról is, hogy Románia tavaly a nehéz körülmények ellenére a legnagyobb gazdasági növekedést érte el a régióban. Szerinte ez a növekedés „egészséges” volt, mert nem a fogyasztáson, hanem a beruházásokon alapult, amelyek révén sikerült 75 ezer új munkahelyet teremteni az országban.
A miniszterelnök gazdasági prognózisa amúgy meglehetősen derűlátó, hiszen az Európai Bizottság várakozásai szerint a tavaly tavaszi becsléstől eltérően 2024-ben a román GDP nem 3,5 százalékkal, hanem csak 3,1 százalékkal bővül, 2025-ben pedig 3,4 százalékkal nő. Az uniós testület ugyanakkor arra számít, hogy a 2022-es 12 százalékról 2023-ban 9,8 százalékra, 2024-ben 5,9 százalékra, 2025-ben pedig 3,4 százalékra csökken az infláció Romániában. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) – szintén rontva a román gazdaság növekedésére vonatkozó előrejelzésein – a korábban jósolt 3,5 százalék helyett 3,2 százalékos gazdasági növekedésre számít 2024-ben Romániában.
Ciolacu a csütörtöki kormányülésen kitért arra is, hogy Romániának a múlt év végéig sikerült lehívnia a 2014-2020-as többéves pénzügyi keretben rendelkezésére álló uniós források 93 százalékát, tavaly a helyreállítási alapból származó összegekkel együtt 13,7 milliárd euró uniós pénz került be az államkasszába. Végezetül emlékeztetett arra, hogy sikerült lecsökkenteni az inflációt a 2022. novemberi 16,8 százalékról 6,7 százalékra, és idén a prognózisok szerint az infláció nem fogja meghaladni az 5 százalékot.
Megvonná az alkotmánybíráktól a hivatali idejük lejártakor kapott juttatást a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egy törvénytervezete.
Közzétették kedden a pedagógusi véglegesítő vizsga írásbeli próbájának előzetes eredményeit.
A romániai polgárok többsége szerint az országot veszély fenyegeti – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Memorandumot nyújtottak be kedden a kormányfőtitkárságon a kormány székhelye előtt tüntető szakszervezetek vezetői, ám nem fogadták őket a Victoria-palotában.
Elsőfokú, avagy sárga jelzésű figyelmeztetés van érvényben kedd estig Máramarosban, Moldva nyugati felében, Olténia északi és északnyugati régióiba, illetve helyenként Erdélyben a várható viharok miatt – figyelmeztetett a meteorológiai szolgálat.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu hétfő este kijelentette, hogy a párt következő kongresszusát valószínűleg ősszel tartják.
Az alkotmánybírósághoz fordult a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a kormány által a 9,3 százalékos költségvetési deficit lefaragására kidolgozott, felelősségvállalással elfogadott megszorító csomagot.
A különleges nyugdíjak csökkentése része lesz a következő költségvetési csomagnak – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
szóljon hozzá!