Fotó: Pixabay
Csaknem ezer kilométer autópálya és gyorsforgalmi út megépítését ígéri a nemzeti Liberális Párt (PNL), amennyiben kormányra kerül a december 6-án esedékes parlamenti választásokat követően.
2020. november 22., 10:562020. november 22., 10:56
A kormányprogramban különben fontos hely jut a korábbi kormányok által az infrastrukturális beruházások terén rendre elhanyagolt Moldvának – irányítja rá a figyelmet az Economica.net gazdasági hírportál, de Románia más régióban is szépen szaporodnának az aszfaltcsíkok, ha a PNL valóra váltaná kampányígéreteit.
Az autópálya-építési nagyüzemet így képzeli a PNL:
• 320 kilométer az A7-es, Ploiești–Buzău–Focșani–Bacău–Pașcani-sztrádából;
• 160 kilométer az észak-erdélyi autópályából;
• 43 kilométer a Pitești–Nagyszeben-autópályából;
• 100 kilométer Bukarest körgyűrűjéből;
• 24 kilométer a Szászsebes–Torda-autópályából;
• 14 kilométer a Lugos–Déva-sztrádából.
A közúti infrastruktúrát kezelő országos vállalat (CNAIR) versenytárgyalást írt ki az észak-erdélyi 41 kilométeres szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – ez a szakasz tartalmazza a Meszes alatt áthaladó alagutat.
• 121 kilométer Craiova és Pitești között;
• 13 kilométer Brăila és Galac között;
• 100 kilométer Buzău és Brăila között;
• 75 kilométer Focșani és Brăila között.
Együttműködésről állapodtak meg a román és a lengyel állami autópályaépítő vállalatok, amelyek a román fél kezdeményezésére tartották első megbeszélésüket – adta hírül a román állami autópályaépítő és kezelő társaság (CNAIR).
Lendületet kaphatnak az építkezések, bár a megvalósításhoz jelentősen több forrás és politikai akarat kell – jelentette ki a Krónika megkeresésére Barabás T. János elemző.
Törvénnyel kényszerítenék az északi autópályát
Kihirdette pénteken Klaus Iohannis államfő azt a törvény, ami előírja, hogy meg kell építeni a petei határátkelőt a Szatmárnémeti–Nagybánya–Dés–Beszterce–Dornavátra-útvonalon Suceávával összekötő északi autópályát. A jogszabály értelmében a munkálatokat 2021. január elsején el kell kezdeni, és a kivitelezőnek négy év áll a rendelkezésére. A beruházás finanszírozását az állami költségvetésből, európai uniós forrásokból és hitelből lehet biztosítani. Mint ismeretes, nem ez az első törvény, amelynek célja a sztrádaépítések felpörgetése, két évvel ezelőtt a parlament a Marosvásárhely–Jászváros-autópálya megépítéséről is határozott, a projekt viszont azóta is megrekedt a megvalósíthatósági tanulmányok szintjén. A döntéshozók előtt van ugyanakkor egy törvénytervezet, ami a Bukarestet Lugossal összekötő déli sztráda megépítését szeretné kikényszeríteni.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
2 hozzászólás