Fotó: Haáz Vince
Együttműködésről állapodtak meg a román és a lengyel állami autópályaépítő vállalatok, amelyek a román fél kezdeményezésére tartották első megbeszélésüket – adta hírül a román állami autópályaépítő és kezelő társaság (CNAIR).
2020. október 16., 19:372020. október 16., 19:37
2020. október 16., 21:412020. október 16., 21:41
Az első találkozót egyelőre online keretek között bonyolították a járvány miatt. A felek megállapodtak abban, hogy közös munkacsoportokat létesítenek, amelyek különböző szakterületeken együttműködnek. Mariana Ioniță, a román vállalat vezetője elmondta, azért fordultak a lengyel partnerhez, mert Románia tanulni akar a Lengyelországban az elmúlt harminc évben sikeresen végrehajtott fejlesztések tapasztalataiból.
A CNAIR azt reméli, hogy a lengyel tapasztalatot igénybe véve sikerül túllépni olyan akadályokon, amelyeket a lengyelek már áthidaltak. A felek így megosztják egymással tapasztalataikat a közbeszerzések kiírása és lebonyolítása, a kisajátítások, és általában a nagy infrastrukturális projektek kivitelezése során felmerült kihívások területén. A román fél a lengyel törvények jó megoldásait is hajlandó átvenni, erről is egyeztetnek a felek a különböző munkacsoportokban.
Lendületet kaphatnak az építkezések, bár a megvalósításhoz jelentősen több forrás és politikai akarat kell – jelentette ki a Krónika megkeresésére Barabás T. János elemző.
Mariana Ioniță azt is elmondta, hogy a felek kiválasztottak egy közös stratégiai beruházást, amely a Lengyelországot Romániával is összekötő Via Carpatia projekt. Ennek támogatását éppen a múlt héten jelentette be az Egyesült Államok.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
1 hozzászólás