Fotó: Haáz Vince
Együttműködésről állapodtak meg a román és a lengyel állami autópályaépítő vállalatok, amelyek a román fél kezdeményezésére tartották első megbeszélésüket – adta hírül a román állami autópályaépítő és kezelő társaság (CNAIR).
2020. október 16., 19:372020. október 16., 19:37
2020. október 16., 21:412020. október 16., 21:41
Az első találkozót egyelőre online keretek között bonyolították a járvány miatt. A felek megállapodtak abban, hogy közös munkacsoportokat létesítenek, amelyek különböző szakterületeken együttműködnek. Mariana Ioniță, a román vállalat vezetője elmondta, azért fordultak a lengyel partnerhez, mert Románia tanulni akar a Lengyelországban az elmúlt harminc évben sikeresen végrehajtott fejlesztések tapasztalataiból.
A CNAIR azt reméli, hogy a lengyel tapasztalatot igénybe véve sikerül túllépni olyan akadályokon, amelyeket a lengyelek már áthidaltak. A felek így megosztják egymással tapasztalataikat a közbeszerzések kiírása és lebonyolítása, a kisajátítások, és általában a nagy infrastrukturális projektek kivitelezése során felmerült kihívások területén. A román fél a lengyel törvények jó megoldásait is hajlandó átvenni, erről is egyeztetnek a felek a különböző munkacsoportokban.
Lendületet kaphatnak az építkezések, bár a megvalósításhoz jelentősen több forrás és politikai akarat kell – jelentette ki a Krónika megkeresésére Barabás T. János elemző.
Mariana Ioniță azt is elmondta, hogy a felek kiválasztottak egy közös stratégiai beruházást, amely a Lengyelországot Romániával is összekötő Via Carpatia projekt. Ennek támogatását éppen a múlt héten jelentette be az Egyesült Államok.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
1 hozzászólás