2010. szeptember 01., 09:552010. szeptember 01., 09:55
Amint arról lapunkban beszámoltunk, a Krónikus Betegek Szervezeteinek Szövetsége (COPAC) hétfői nyílt levelében azzal vádolta meg a CNAS-t, hogy nemrég megváltoztatta néhány, az országos programok keretében biztosított ingyenes gyógyszer árát, és kérte az intézkedés felfüggesztését. A szervezet rámutatott, hogy augusztus 28-án az egészségbiztosítási pénztár az intézmény honlapján A C listákon (az országos programok ingyenes gyógyszereinek listája – szerk. megj.) szereplő árak módosítása címmel megjelent néhány, a krónikus betegek gyógyszereit és az ezekhez mellékelt költségeket tartalmazó táblázat, „csonka információkkal, minden egyéb magyarázat nélkül”. „A CNAS még arra sem képes, hogy a honlapon néhány rendes információt megjelentessen, amely az intézmény szakszerű működésének minimális feltétele lenne, miközben a listán megjelenő árak egyértelműen azt jelzik, hogy lesznek halálra ítélt betegek, akik nem tudják megfizetni a szükséges kezelést” – rótták fel.
„Pontosítanék: a C1– krónikus betegségek – leukémia, hepatitisek, epilepszia, Alzheimer-kór, vérszegénység –, a C2 országos programok – rák, AIDS, TBC –, valamint a C3 – gyermekek kezelése – listán az ingyenes gyógyszerek között a generikus gyógyszerek szerepelnek, azaz nem a szabadalmi védettséget élvező eredeti termékek, de ezek is ugyanolyan hatékonyak. Franciaországban és Angliában például főként generikus gyógyszereket használnak. Ha egy gyógyszernek nincs generikus készítménye, az eredeti terméket adjuk. Nem maradnak gyógyszer nélkül az emberek” – szögezte le válaszképpen tegnap Lucian Duţă. Hozzátette: több ezer beteg vár kezelésre, az ingyenes gyógyszerek listájának módosítása révén pedig növekedni fog azok száma, akik hozzáférhetnek a kezeléshez.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.