Fotó: Psd.ro
Nemzeti energiaszolgáltató alapítását szorgalmazza Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szerint ezáltal 3–5 év alatt el lehetne érni Románia energetikai függetlenségét. Meglátása szerint ennek a szolgáltatónak a megújuló forrásokat, az atomenergiát, a földgázt és a szenet egyaránt használnia kellene.
2021. december 06., 08:252021. december 06., 08:25
2021. december 06., 09:042021. december 06., 09:04
Amikor az Antena 3 hírtelevízió vasárnap esti műsorában az energiapiaci válságról kérdezték, a nagyobbik kormánypárt elnöke közölte, a koalíció hétfői ülésére meghívták az energiaügyi és a pénzügyminisztert is, hogy egyeztessenek a témáról.
– fogalmazott Ciolacu.
Nem fog akadozni a tél folyamán a földgázellátás – jelentette ki szerdán az energiaügyi miniszteri tisztségre jelölt Virgil Popescu.
Példátlan helyzet alakult ki a földgázszolgáltatók piacán, egyre több kisebb kereskedő mond le az engedélyéről, a fogyasztóknak védőhálót jelentő végső szolgáltatói státus is inog, a nagyok sem akarnak újabb ügyfeleket.
Leszögezte egyúttal, hogy nagyon jó intézményes kapcsolata van Nicolae Ciucă kormányfővel.
„Nagyon jó intézményes kapcsolatunk van, csak a lényeges dolgokra szorítkozunk, én nem szólok bele a kormányzásba. (...)
– idézte Ciolacut az Agerpres.
Ami a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke által megfogalmazott kritikákat illeti, a szociáldemokraták vezetője szerint Florin Cîţunak meg kell értenie, hogy nem a Mentsétek meg Romániát Szövetséggel (USR) lépett kormánykoalícióra, hanem a PSD-vel. „Nem hiszem, hogy a románok a továbbiakban is azt várják tőlünk, hogy egymást bírálgassuk. Én ezt teljesen elkerültem” – mondta a PSD elnöke.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!