Fotó: Psd.ro
Nemzeti energiaszolgáltató alapítását szorgalmazza Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szerint ezáltal 3–5 év alatt el lehetne érni Románia energetikai függetlenségét. Meglátása szerint ennek a szolgáltatónak a megújuló forrásokat, az atomenergiát, a földgázt és a szenet egyaránt használnia kellene.
2021. december 06., 08:252021. december 06., 08:25
2021. december 06., 09:042021. december 06., 09:04
Amikor az Antena 3 hírtelevízió vasárnap esti műsorában az energiapiaci válságról kérdezték, a nagyobbik kormánypárt elnöke közölte, a koalíció hétfői ülésére meghívták az energiaügyi és a pénzügyminisztert is, hogy egyeztessenek a témáról.
– fogalmazott Ciolacu.
Nem fog akadozni a tél folyamán a földgázellátás – jelentette ki szerdán az energiaügyi miniszteri tisztségre jelölt Virgil Popescu.
Példátlan helyzet alakult ki a földgázszolgáltatók piacán, egyre több kisebb kereskedő mond le az engedélyéről, a fogyasztóknak védőhálót jelentő végső szolgáltatói státus is inog, a nagyok sem akarnak újabb ügyfeleket.
Leszögezte egyúttal, hogy nagyon jó intézményes kapcsolata van Nicolae Ciucă kormányfővel.
„Nagyon jó intézményes kapcsolatunk van, csak a lényeges dolgokra szorítkozunk, én nem szólok bele a kormányzásba. (...)
– idézte Ciolacut az Agerpres.
Ami a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke által megfogalmazott kritikákat illeti, a szociáldemokraták vezetője szerint Florin Cîţunak meg kell értenie, hogy nem a Mentsétek meg Romániát Szövetséggel (USR) lépett kormánykoalícióra, hanem a PSD-vel. „Nem hiszem, hogy a románok a továbbiakban is azt várják tőlünk, hogy egymást bírálgassuk. Én ezt teljesen elkerültem” – mondta a PSD elnöke.
Három nappal az előző drágítás után kedden újra megemelte az üzemanyagok árát a romániai piacvezető, a Petrom. És ez már a sokadik áremelés volt ebben a hónapban.
A nem kormányzati ügyfeleknek nyújtott banki hitelek egyenlege 2024 októberében 0,7 százalékkal 416,063 milliárd lejre nőtt idén szeptemberhez képest – közölte kedden a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az EU szociális védelmi kiadása 2023-ban elérte a 4,583 milliárd eurót, ami 6,1 százalékos növekedést jelent 2022-hez képest. Románia a tagállamok egyike, ahol a szociális védelemre fordított kiadások növekedése jelentősen meghaladja az uniós átlagot.
Rendszeressé vált Magyarországon a romániai körülményekkel – bérekkel, nyugdíjakkal, életszínvonallal – való összehasonlítgatás, amelynek során kormánypárti politikusok előszeretettel küldözgetik ellenzéki társaikat a határ túloldalára.
A Bukaresti Értéktőzsde mínuszban nyitotta a hétfői kereskedést, az összes index esett, miután az elnökválasztás első fordulójának eredményei alapján, hatalmas meglepetésre az oroszbarátként számontartott Călin Georgescu került az első helyre.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
szóljon hozzá!