Fotó: Psd.ro
Nemzeti energiaszolgáltató alapítását szorgalmazza Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szerint ezáltal 3–5 év alatt el lehetne érni Románia energetikai függetlenségét. Meglátása szerint ennek a szolgáltatónak a megújuló forrásokat, az atomenergiát, a földgázt és a szenet egyaránt használnia kellene.
2021. december 06., 08:252021. december 06., 08:25
2021. december 06., 09:042021. december 06., 09:04
Amikor az Antena 3 hírtelevízió vasárnap esti műsorában az energiapiaci válságról kérdezték, a nagyobbik kormánypárt elnöke közölte, a koalíció hétfői ülésére meghívták az energiaügyi és a pénzügyminisztert is, hogy egyeztessenek a témáról.
– fogalmazott Ciolacu.
Nem fog akadozni a tél folyamán a földgázellátás – jelentette ki szerdán az energiaügyi miniszteri tisztségre jelölt Virgil Popescu.
Példátlan helyzet alakult ki a földgázszolgáltatók piacán, egyre több kisebb kereskedő mond le az engedélyéről, a fogyasztóknak védőhálót jelentő végső szolgáltatói státus is inog, a nagyok sem akarnak újabb ügyfeleket.
Leszögezte egyúttal, hogy nagyon jó intézményes kapcsolata van Nicolae Ciucă kormányfővel.
„Nagyon jó intézményes kapcsolatunk van, csak a lényeges dolgokra szorítkozunk, én nem szólok bele a kormányzásba. (...)
– idézte Ciolacut az Agerpres.
Ami a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke által megfogalmazott kritikákat illeti, a szociáldemokraták vezetője szerint Florin Cîţunak meg kell értenie, hogy nem a Mentsétek meg Romániát Szövetséggel (USR) lépett kormánykoalícióra, hanem a PSD-vel. „Nem hiszem, hogy a románok a továbbiakban is azt várják tőlünk, hogy egymást bírálgassuk. Én ezt teljesen elkerültem” – mondta a PSD elnöke.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!