Fotó: Pixabay
A kormánykoalícióban nem mérlegelik az IT-ágazat adókedvezményének megszüntetését – jelentette ki hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2023. július 03., 11:302023. július 03., 11:30
A kormányfő szerint „hazugság és félretájékoztatás”, hogy a kormány az informatikusok adókedvezményének a megszüntetését tervezné. „Erről nem volt és nem is lesz szó a koalícióban. Legyen nagyon világos” – idézte Ciolacut az Agerpres.
A miniszterelnök emlékeztetett, hogy adókedvezményben részesülnek az építőiparban és a mezőgazdaságban dolgozók is, akik a jövedelemadó mellett egészségbiztosítási járulékot sem fizetnek. Hozzátette, az országos helyreállítási tervben (PNRR) van egy célkitűzés az adókedvezményekkel kapcsolatban, amelyet ha nem teljesít ország, uniós alapoktól esik el. „2026-ig fokozatosan meg kell szüntetni ezeket a kedvezményeket” – jelentette ki.
az ezzel kapcsolatos menetrendet az építőipari és a mezőgazdasági ágazat képviselőivel való egyeztetéseket követően szabják meg. „Ezek olyan dolgok, amelyeket fel kell vállalnunk, akár zavaróak, akár nem. Ezeket nem magamért vagy a román kormányért teszem. Azért tesszük, hogy teljesítsük mindazt, amit Európa előtt felvállaltunk” – nyomatékosította a miniszterelnök.
„Lehetséges, hogy bizonyos... Nem mondtam, hogy az egészségbiztosítást ki fogják fizetni (…) Azt mondtam, hogy lesz egy elemzés (…) Feltételezem, hogy lesz egy menetrendünk, amelyet, ismétlem, a PNRR-ben szereplő célkitűzés határoz meg” – idézte a kormányfőt a News.ro hírügynökség.
Bizonyos ágazati adókedvezmények megszüntetését helyezte kilátásba pénteken a miniszterelnök.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!