Stabilitást ígér. Marcel Ciolacu szerint az új kormány megalakulása nyomán az ország megfelelő pályára kerül
Fotó: Gov.ro
Románia „a politikai instabilitás és az elnökválasztás elmaradása okozta turbulenciákon megy keresztül”, ezeket a bizonytalanságokat pedig egy Európa-barát többség és egy új kormány létrehozásával lehet megállítani, amely végrehajtja a helyreállítási program (PNRR) európai szinten vállalt reformjait és beruházásait – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szerdán annak kapcsán, hogy a Fitch hitelminősítő a politikai bizonytalanságra hivatkozva rontotta az ország adósságbesorolását.
2024. december 18., 12:382024. december 18., 12:38
„Románia a politikai instabilitás és az elnökválasztás elmaradása okozta turbulenciákon megy keresztül. Csak együtt tudunk véget vetni ezeknek a bizonytalanságoknak, ha létrehozunk egy Európa-barát többséget és egy új kormányt, amely végrehajtja a PNRR és a strukturális költségvetési terv európai szinten vállalt reformjait és beruházásait” – mondta Ciolacu a kormányülés kezdetén.
„Ennek az év végéig meg kell történnie. Együtt mentünk át a gazdasági, egészségügyi, energetikai és a határ túloldalán dúló háború okozta válságokon. Szilárdan hiszem, hogy ezt az időszakot is együtt fogjuk átvészelni. Romániának vannak automatikus stabilizációs mechanizmusai, és képesek vagyunk minden erőforrást mozgósítani, hogy visszatérjünk a stabil pályára” – mondta Ciolacu.
A Fitch hitelminősítő stabilról negatívra módosította Románia hosszú lejáratú adósságának (IDR) kilátását, miközben megerősítette a „BBB-” minősítést.
„Negatív a kilátásunk, ami bizonyos értelemben riasztó jelzés a jelenlegi időszakról, amelyen keresztülmegyünk, amelyet a parlament megosztottsága és a kormányalakítás generált, ami a garancia arra, hogy képesek legyünk intézkedéseket hozni a költségvetési konszolidáció érdekében. Még mindig a BBB mínusz kategóriában vagyunk, és természetesen ezt költségvetési konszolidációs intézkedéseknek kell követniük, hogy megőrizzük a stabil kilátásokat, amelyekkel a politikai szinten kialakult válság előtt rendelkeztünk” – mondta Marcel Bolos a kormány ülése előtt.
„Ezek olyan intézkedések, amelyeket a kormánykoalícióban fognak megvitatni, és a hamarosan megjelenő salátatörvénybe fognak bekerülni” – mondta Bolos.
Mint arról beszámoltunk, a Fitch hitelminősítő kedden stabilról negatívra módosította Románia hosszú lejáratú adósságának (IDR) kilátását, és megerősítette a „BBB-” minősítést, többek között politikai kockázati tényezőkre, köztük a „politikai hitelesség erodálódására” és a politikai bizonytalanságra, valamint a költségvetési csúszásokra és a fenntarthatatlan kiadásokra hivatkozva.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!