Stabilitást ígér. Marcel Ciolacu szerint az új kormány megalakulása nyomán az ország megfelelő pályára kerül
Fotó: Gov.ro
Románia „a politikai instabilitás és az elnökválasztás elmaradása okozta turbulenciákon megy keresztül”, ezeket a bizonytalanságokat pedig egy Európa-barát többség és egy új kormány létrehozásával lehet megállítani, amely végrehajtja a helyreállítási program (PNRR) európai szinten vállalt reformjait és beruházásait – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szerdán annak kapcsán, hogy a Fitch hitelminősítő a politikai bizonytalanságra hivatkozva rontotta az ország adósságbesorolását.
2024. december 18., 12:382024. december 18., 12:38
„Románia a politikai instabilitás és az elnökválasztás elmaradása okozta turbulenciákon megy keresztül. Csak együtt tudunk véget vetni ezeknek a bizonytalanságoknak, ha létrehozunk egy Európa-barát többséget és egy új kormányt, amely végrehajtja a PNRR és a strukturális költségvetési terv európai szinten vállalt reformjait és beruházásait” – mondta Ciolacu a kormányülés kezdetén.
„Ennek az év végéig meg kell történnie. Együtt mentünk át a gazdasági, egészségügyi, energetikai és a határ túloldalán dúló háború okozta válságokon. Szilárdan hiszem, hogy ezt az időszakot is együtt fogjuk átvészelni. Romániának vannak automatikus stabilizációs mechanizmusai, és képesek vagyunk minden erőforrást mozgósítani, hogy visszatérjünk a stabil pályára” – mondta Ciolacu.
A Fitch hitelminősítő stabilról negatívra módosította Románia hosszú lejáratú adósságának (IDR) kilátását, miközben megerősítette a „BBB-” minősítést.
„Negatív a kilátásunk, ami bizonyos értelemben riasztó jelzés a jelenlegi időszakról, amelyen keresztülmegyünk, amelyet a parlament megosztottsága és a kormányalakítás generált, ami a garancia arra, hogy képesek legyünk intézkedéseket hozni a költségvetési konszolidáció érdekében. Még mindig a BBB mínusz kategóriában vagyunk, és természetesen ezt költségvetési konszolidációs intézkedéseknek kell követniük, hogy megőrizzük a stabil kilátásokat, amelyekkel a politikai szinten kialakult válság előtt rendelkeztünk” – mondta Marcel Bolos a kormány ülése előtt.
„Ezek olyan intézkedések, amelyeket a kormánykoalícióban fognak megvitatni, és a hamarosan megjelenő salátatörvénybe fognak bekerülni” – mondta Bolos.
Mint arról beszámoltunk, a Fitch hitelminősítő kedden stabilról negatívra módosította Románia hosszú lejáratú adósságának (IDR) kilátását, és megerősítette a „BBB-” minősítést, többek között politikai kockázati tényezőkre, köztük a „politikai hitelesség erodálódására” és a politikai bizonytalanságra, valamint a költségvetési csúszásokra és a fenntarthatatlan kiadásokra hivatkozva.
A bukaresti értéktőzsdén (BVB) jegyzett vállalati kötvényeket bocsáthat ki forrásbevonási céllal a kolozsvári nemzetközi repülőtér, hogy meg tudja valósítani azokat a beruházásokat, amelyekkel évi 20 millió utasra növelhető a forgalma.
Állami garanciavállalás mellett támogatott kamatú agrárhiteleket ígér a következő hónapokra Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Florin Barbu szerint idéntől húszéves futamú beruházási agrárhiteleket is kínálnak a bankok.
Közel 45 százalékkal többet fizettek tavaly a szülők gyermekeik taníttatására 2021-hez viszonyítva, 2018-hoz képest pedig ez az összeg megháromszorozódott – derül ki a Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezetének kedden közzétett felméréséből.
Az üres álláshelyek aránya a múlt év utolsó negyedévében az euróövezetben 2,5 százalék, az Európai Unióban pedig 2,3 százalék volt, a tagállamok közül pedig Romániában, Bulgáriában és Lengyelországban volt a legalacsonyabb.
Csaknem 14 000 munkavállalási engedélyt bocsátottak ki Romániában külföldi állampolgárok számára az év első két hónapjában – tájékoztatott kedden az országos bevándorlási felügyelőség (IGI).
Több mint 2,2 milliárd lej értékben vásároltak Fidelis állampapírokat a romániaiak a március 7–14. közötti kibocsátási időszakban – tájékoztatott hétfőn a pénzügyminisztérium.
Az OMV Petrom vállalat képviselőit fogadta hétfőn a Cotroceni-palotában Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság arra kötelezné a gazdasági szereplőket, hogy a forgalmazott termékeiken tüntessék fel az árképzésnél alkalmazott kereskedelmi árrést.
Románia folyó fizetési mérleghiánya januárban 1,646 milliárd eurót ért el, éves összevetésben 15,9 százalékkal nőtt – közölte hétfőn a Román Nemzeti Bank (BNR).
A pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adatai szerint tavaly decemberben 964,345 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 936,995 milliárd lejről.
szóljon hozzá!