Stabilitást ígér. Marcel Ciolacu szerint az új kormány megalakulása nyomán az ország megfelelő pályára kerül
Fotó: Gov.ro
Románia „a politikai instabilitás és az elnökválasztás elmaradása okozta turbulenciákon megy keresztül”, ezeket a bizonytalanságokat pedig egy Európa-barát többség és egy új kormány létrehozásával lehet megállítani, amely végrehajtja a helyreállítási program (PNRR) európai szinten vállalt reformjait és beruházásait – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szerdán annak kapcsán, hogy a Fitch hitelminősítő a politikai bizonytalanságra hivatkozva rontotta az ország adósságbesorolását.
2024. december 18., 12:382024. december 18., 12:38
„Románia a politikai instabilitás és az elnökválasztás elmaradása okozta turbulenciákon megy keresztül. Csak együtt tudunk véget vetni ezeknek a bizonytalanságoknak, ha létrehozunk egy Európa-barát többséget és egy új kormányt, amely végrehajtja a PNRR és a strukturális költségvetési terv európai szinten vállalt reformjait és beruházásait” – mondta Ciolacu a kormányülés kezdetén.
„Ennek az év végéig meg kell történnie. Együtt mentünk át a gazdasági, egészségügyi, energetikai és a határ túloldalán dúló háború okozta válságokon. Szilárdan hiszem, hogy ezt az időszakot is együtt fogjuk átvészelni. Romániának vannak automatikus stabilizációs mechanizmusai, és képesek vagyunk minden erőforrást mozgósítani, hogy visszatérjünk a stabil pályára” – mondta Ciolacu.
A Fitch hitelminősítő stabilról negatívra módosította Románia hosszú lejáratú adósságának (IDR) kilátását, miközben megerősítette a „BBB-” minősítést.
„Negatív a kilátásunk, ami bizonyos értelemben riasztó jelzés a jelenlegi időszakról, amelyen keresztülmegyünk, amelyet a parlament megosztottsága és a kormányalakítás generált, ami a garancia arra, hogy képesek legyünk intézkedéseket hozni a költségvetési konszolidáció érdekében. Még mindig a BBB mínusz kategóriában vagyunk, és természetesen ezt költségvetési konszolidációs intézkedéseknek kell követniük, hogy megőrizzük a stabil kilátásokat, amelyekkel a politikai szinten kialakult válság előtt rendelkeztünk” – mondta Marcel Bolos a kormány ülése előtt.
„Ezek olyan intézkedések, amelyeket a kormánykoalícióban fognak megvitatni, és a hamarosan megjelenő salátatörvénybe fognak bekerülni” – mondta Bolos.
Mint arról beszámoltunk, a Fitch hitelminősítő kedden stabilról negatívra módosította Románia hosszú lejáratú adósságának (IDR) kilátását, és megerősítette a „BBB-” minősítést, többek között politikai kockázati tényezőkre, köztük a „politikai hitelesség erodálódására” és a politikai bizonytalanságra, valamint a költségvetési csúszásokra és a fenntarthatatlan kiadásokra hivatkozva.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!