Stabilitást ígér. Marcel Ciolacu szerint az új kormány megalakulása nyomán az ország megfelelő pályára kerül
Fotó: Gov.ro
Románia „a politikai instabilitás és az elnökválasztás elmaradása okozta turbulenciákon megy keresztül”, ezeket a bizonytalanságokat pedig egy Európa-barát többség és egy új kormány létrehozásával lehet megállítani, amely végrehajtja a helyreállítási program (PNRR) európai szinten vállalt reformjait és beruházásait – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szerdán annak kapcsán, hogy a Fitch hitelminősítő a politikai bizonytalanságra hivatkozva rontotta az ország adósságbesorolását.
2024. december 18., 12:382024. december 18., 12:38
„Románia a politikai instabilitás és az elnökválasztás elmaradása okozta turbulenciákon megy keresztül. Csak együtt tudunk véget vetni ezeknek a bizonytalanságoknak, ha létrehozunk egy Európa-barát többséget és egy új kormányt, amely végrehajtja a PNRR és a strukturális költségvetési terv európai szinten vállalt reformjait és beruházásait” – mondta Ciolacu a kormányülés kezdetén.
„Ennek az év végéig meg kell történnie. Együtt mentünk át a gazdasági, egészségügyi, energetikai és a határ túloldalán dúló háború okozta válságokon. Szilárdan hiszem, hogy ezt az időszakot is együtt fogjuk átvészelni. Romániának vannak automatikus stabilizációs mechanizmusai, és képesek vagyunk minden erőforrást mozgósítani, hogy visszatérjünk a stabil pályára” – mondta Ciolacu.
A Fitch hitelminősítő stabilról negatívra módosította Románia hosszú lejáratú adósságának (IDR) kilátását, miközben megerősítette a „BBB-” minősítést.
„Negatív a kilátásunk, ami bizonyos értelemben riasztó jelzés a jelenlegi időszakról, amelyen keresztülmegyünk, amelyet a parlament megosztottsága és a kormányalakítás generált, ami a garancia arra, hogy képesek legyünk intézkedéseket hozni a költségvetési konszolidáció érdekében. Még mindig a BBB mínusz kategóriában vagyunk, és természetesen ezt költségvetési konszolidációs intézkedéseknek kell követniük, hogy megőrizzük a stabil kilátásokat, amelyekkel a politikai szinten kialakult válság előtt rendelkeztünk” – mondta Marcel Bolos a kormány ülése előtt.
„Ezek olyan intézkedések, amelyeket a kormánykoalícióban fognak megvitatni, és a hamarosan megjelenő salátatörvénybe fognak bekerülni” – mondta Bolos.
Mint arról beszámoltunk, a Fitch hitelminősítő kedden stabilról negatívra módosította Románia hosszú lejáratú adósságának (IDR) kilátását, és megerősítette a „BBB-” minősítést, többek között politikai kockázati tényezőkre, köztük a „politikai hitelesség erodálódására” és a politikai bizonytalanságra, valamint a költségvetési csúszásokra és a fenntarthatatlan kiadásokra hivatkozva.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!