A politikai bizonytalanság miatt rontotta Románia adósságbesorolásának kilátásait a Fitch

Fitch

Sokk. A politikai káosz a gazdaságot is maga után ránthatja a Fitch szerint

A Fitch hitelminősítő stabilról negatívra módosította Románia hosszú lejáratú adósságának (IDR) kilátását, miközben megerősítette a „BBB-” minősítést.

Krónika

2024. december 18., 11:032024. december 18., 11:03

2024. december 18., 13:452024. december 18., 13:45

A Fitch többek között politikai kockázati tényezőkre, köztük a „politikai hitelesség erodálódására” és a politikai bizonytalanságra, valamint a költségvetési csúszásokra és a fenntarthatatlan kiadásokra hivatkozva rontotta az ország kilátásait.

Ez azzal a következménnyel jár, hogy Románia magasabb kamattal jut hitelhez a pénzpiacokon.

A hitelminősítő közleményében ismertette a kilátások felülvizsgálatára vonatkozó döntés mögött álló magas besorolású kockázati tényezőket, amelyek közül a politikai bizonytalanság áll a lista élén.

„A politikai bizonytalanság befolyásolja a költségvetési kilátásokat: a politikai bizonytalanság növekedett, és értékelésünk szerint ez valószínűleg jelentős negatív hatással lesz a költségvetési konszolidációra. Az elnökválasztási folyamatot az alkotmánybíróság érvénytelenítette, miután az ultranacionalista jelölt, Călin Georgescu meglepetésszerű győzelmet aratott az első fordulóban, állítólagos külföldi/orosz választási beavatkozás miatt. Az alkotmánybíróság emellett meghosszabbította a jelenlegi elnök, Klaus Iohannis eredetileg 2024. december 21-én lejáró mandátumát az új elnök megválasztásáig” – írja a hitelminősítő.

A Fitch emellett megjegyzi, hogy az általa „megosztottabbnak” nevezett parlamentben a parlamenti választások következtében megnőtt a szélsőjobboldali pártok aránya.

„Az elnökválasztás első fordulója után tartott parlamenti választások egy megosztottabb parlamentet eredményeztek, a szélsőjobboldali és EU-ellenes pártok számának növekedésével, ami a román társadalom növekvő polarizációját tükrözi. Valószínűleg 2024 vége előtt új, négypárti, Európa-párti koalíciós kormány alakul. Egy ilyen koalíció fenntarthatósága azonban bizonytalan, és a valószínűleg legkorábban 2025 márciusára tervezett új elnökválasztás továbbra is magas szinten tartja a politikai bizonytalanságot, és véleményünk szerint várhatóan a költségvetési konszolidációs intézkedések végrehajtását is késleltetni fogja” – becsülik az ügynökség szakértői.

A másik figyelembe vett tényező a magas költségvetési hiány, amelyet a Fitch 2024-re a GDP 8,2 százalékára, azaz az ügynökség augusztusi előrejelzésénél egy százalékponttal magasabbra, felfelé módosított. Az okok között a Fitch a közszféra bérköltségeit és a „választások előtti, kétséges finanszírozású nyugdíjemeléseket” sorolja fel.

„Becslésünk szerint Románia államháztartási hiánya 2024-ben a GDP 8,2 százalékára nő, ami meghaladja augusztusi 7,2 százalékos előrejelzésünket, a kormány korábbi célját (5 százalék a tavaszi konvergenciaprogramban) és a 2023-as 6,5 százalékos költségvetési eredményt. A vártnál nagyobb költségvetési hiány főként a kiadások gyors növekedését tükrözi, beleértve a közszféra béreit és a választások előtti, finanszírozási hiánnyal küzdő nyugdíjemeléseket. A 2024. szeptemberi nyugdíjemelés egész éves hatása tovább növeli a jövő évi költségvetési nyomást, ami még nagyobb kihívást jelent a jövőbeli konszolidációban” – mutat rá a Fitch.

Az ügynökség azt is megjegyzi, hogy az államháztartás konszolidációja „nehéz kompromisszumokkal” jár.

„Miközben feltételezzük, hogy a költségvetési konszolidáció 2025-ben kezdődik, felfelé módosítottuk az államháztartási hiányra vonatkozó előrejelzésünket, amely 2025-ben a GDP 7,5 százalékát, 2026-ban pedig 6,8 százalékát teszi ki, ami több mint kétszerese a jelenleg előrejelzett „BBB”, 3,2 százalékos 2025-2026-os átlagnak. Véleményünk szerint a költségvetési konszolidáció valószínűleg nehéz kompromisszumokkal fog szembesülni a már így is alacsony gazdasági növekedésre gyakorolt potenciális negatív hatás, valamint annak kockázata miatt, hogy a pénzügyi piaci volatilitás növelheti a kamatköltségeket, ami tovább gyengíti a költségvetési pozíciót” – érvel a hitelminősítő.

Ami az államadósság növekedését illeti, a Fitch szerint a magasabb hiánypálya középtávon a GDP-arányos államadósság gyors növekedéséhez vezet.

„Előrejelzéseink szerint az adósságpálya a korábbi évekhez képest meredekebben emelkedik, mivel az elsődleges hiány magas marad, és a nominális növekedés jelentősen lelassul. Alapforgatókönyvünk szerint az államadósság GDP-hez viszonyított aránya a 2023-as 49 százalékról 2026-ra 62 százalékra emelkedik, ami meghaladja a jelenlegi 56 százalékra prognosztizált „BBB” átlagot, és továbbra is meredeken emelkedik, 2028-ra a GDP mintegy 70százalékára” – becsüli a hitelminősítő.

A közepes kockázati tényezők között a Fitch a politikai hitelesség „erodálódását”, a nagy külső egyensúlyhiányt és a gyenge gazdasági növekedést is felsorolja.

„Románia gazdaságpolitikájának egyik fő horgonya az európai keretnek való megfelelés volt, de a kormány most csak 2031-ben kíván kilépni a túlzottdeficit-eljárásból (EDP), a hiánynak a GDP 3 százaléka alá szorításával. A túlzottdeficit-eljárás a világjárvány előtt, 2020-ban indult meg, és a költségvetési feltételrendszer az EU-val kötött megállapodásnak megfelelően a helyreállítási és rugalmassági alap célkitűzései között is szerepelt. Jelenlegi értékelésünk szerint a középtávú költségvetési horgony hitelessége jelentősen meggyengült a finanszírozás nélküli kiadási intézkedések és az ismételt költségvetési csúszások miatt. A Fitch úgy véli, hogy a politikai bizonytalanság felerősíti ezeket a kockázatokat” – írja a Fitch.

Az ügynökség várakozásai szerint a folyó fizetési mérleg hiánya (CAD) a 2023-as 7,3 százalékról 2024-re a GDP 8 százalékára nő.

A „BBB” kategóriájú CAD mediánja a GDP mindössze 1 százaléka, ami a Fitch szerint egyértelmű példát jelent Romániára. A gyenge 2024-es exportteljesítmény rávilágít a román gazdaság külső versenyképességével kapcsolatos kihívásokra – hangsúlyozza az ügynökség.

A nettó külső adósság a 2023-as 12 százalékról 2026-ra a GDP 20 százalékára emelkedik, ami jelentősen meghaladja a „BBB” mediánra vonatkozó 3 százalékos előrejelzést, amely 2023-ban 12 százalékos volt – jósolja a Fitch.

A gyenge gazdasági növekedés szintén középtávú kockázati tényező.

„A gazdaság üteme 2024 folyamán fokozatosan lassult, és az év harmadik negyedévében a GDP éves növekedési üteme -0,3 százalék volt szezonálisan kiigazítva. Az export különösen gyenge volt 2024-ben, míg a háztartások fogyasztása ellenálló volt, köszönhetően a laza költségvetési irányvonal által táplált erős jövedelemnövekedésnek. Bár Románia a világjárványt megelőzően szilárd gazdasági növekedési mérleggel rendelkezett, a hároméves centrikus GDP-növekedés átlaga 2024-ben mindössze 1,5 százalék, szemben a jelenlegi 3,3 százalékos „BBB” mediánnal. Tekintettel a jelenlegi gyenge ciklikus helyzetre és az euróövezet kevésbé hangsúlyos fellendülésére, a 2025-re és 2026-ra vonatkozó GDP-előrejelzéseket is lefelé módosítottuk, 1,4 százalékra, illetve 2,2 százalékra” – prognosztizálja a Fitch.

Az ügynökség szerint Románia „BBB-” hitelminősítésének megerősítése több kulcsfontosságú tényezőt is figyelembe vesz, elsősorban az ország uniós tagságát és az európai forrásokhoz való hozzáférés lehetőségét.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 19., hétfő

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve

Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve
2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint
2025. május 13., kedd

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is