Többet fizetnek azok, akik nem csak alapélelmiszereket vásárolnak
Fotó: Haáz Vince
Úgynevezett vízágyhatás érvényesült a boltokban Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke szerint, miután a kormány tavaly az alapélelmiszerek árának kordában tartása érdekében bevezette az árréskorlátozást. A szakember szerint ugyanakkor nem versenyellenes, hogy a kiskereskedők megemelték más termékek árát, hogy kompenzálják a Ciolacu-kabinet által az alapvető élelmiszerekre kivetett árrésplafont.
2024. február 14., 09:362024. február 14., 09:36
2024. február 14., 10:002024. február 14., 10:00
A Versenytanács elnöke arra az újságírói kérdésre beszélt a vízágyhatásról, hogy észlelt-e áremelkedést más termékeken, esetleg nem élelmiszereken, mióta a kormány korlátozta az egyes alapvető élelmiszerek haszonkulcsát.
„Igen, valóban láttam, hogy abban az időszakban, amikor az alapélelmiszerek ára csökkent, más termékeknél áremelkedést tapasztaltunk. Valahol konzerválódott a kiskereskedők nyeresége. Kevesebbet keresnek az alapélelmiszereken, és valamivel többet más termékeken.
– fogalmazott a versenyhatóság elnöke.
Arra a kérdésre, hogy a Versenytanács pontosan mely termékek esetében észlelt áremelkedést, Chirițoiu azt válaszolta, hogy a hatóság „mindent megvizsgált, amit a nagy kiskereskedelmi ületláncok árulnak, tehát a nem élelmiszer jellegű termékeket is”.
Amit látunk, az az árrés konzerválása, ami azt jelenti, hogy a kiskereskedők összességében annyit keresnek, mint korábban. Kicsit kevesebbet keresnek az olcsóbb termékeken, és többet a többin. Összességében még mindig 2 százalék körüli a nettó haszonkulcsuk” – részletezte a szakember.
„Ez a jogszabályokhoz való alkalmazkodás. Mi ezt a magatartást nem tekintjük a versenyjog megsértésének, hanem a törvény feltételeihez való alkalmazkodásnak” – mondta a Versenytanács elnöke.
A bukaresti Versenytanács még nem fejezte be a bankoktól a két, folyamatban lévő vizsgálat keretében összegyűjtött több száz e-mail feldolgozását, de remélik, hogy az év vége felé döntést hozhatnak.
A romániai Versenytanács összesen 123 millió lejre büntette a Samsungot, az eMAG-ot, az Altexet és a Flancót „a versenyjogot sértő megállapodásban való részvétel” miatt, mely televíziók és mobiltelefonok értékesítésére vonatkozott 2019–2021 között.
Az Alfa Kartell Országos Szakszervezeti Szövetség hamarosan összeállítja a januári szakszervezeti akciók menetrendjét, amit a 2025-ös költségvetési törvény tervezetének alakulásától tett függővé – nyilatkozta szerdán az Agerpresnek Bogdan Hossu.
Az osztrák OMV megállapodást kötött arról, hogy 2027-től gázt szállít a német Unipernek a fekete-tengeri projektjéből – közölte a Reutersszel három, az ügyet ismerő személy, miközben Európa új utakat keres az energiabiztonság növelés&
2024 novemberében 5,3 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékkal kisebb, mint októberben az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adatai szerint.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
Nem túl rózsás a romániai vasutak helyzete, a rendszerváltoztatás óta meglehetősen kevés szakaszt sikerült felújítani, még autópályák tekintetében is jobban áll az ország – mutat rá a Club Feroviar.
Lesújtó képet fest a román mezőgazdaság tavalyi helyzetéről az Eurostat. Románia uniós kullogó, a mezőgazdaság termelékenysége 2024-ben 17 százalékkal zsugorodott. A megkérdezett szakpolitikus szerint sok jóra ebben az esztendőben sem számíthatunk.
Egyelőre nem írhatja alá a román útügyi hatóság a szerződést a Nagyvárad és Arad közötti gyorsforgalmi út megépítésére kiírt pályázaton győztesként kihirdetett konzorciummal, mivel két török cég óvást nyújtott be az eredmény ellen.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
szóljon hozzá!