Fotó: Pixabay.com
A romániai Versenytanács összesen 123 millió lejre büntette a Samsungot, az eMAG-ot, az Altexet és a Flancót „a versenyjogot sértő megállapodásban való részvétel” miatt, mely televíziók és mobiltelefonok értékesítésére vonatkozott 2019–2021 között. A megbírságolt vállalatok jelezték, fizetnek.
2024. február 09., 13:032024. február 09., 13:03
2024. február 09., 17:402024. február 09., 17:40
A kartell miatt a Serom (Samsung Electronics Románia) 75 441 655 lejes, a Dante Internațional (eMAG) 20 311 427 lejes, az Altex Románia 21 376 113 lejes, a Flanco Retail pedig 6 223 580 lejes bírságot kapott.
A tisztességtelen piaci magatartást fogyasztóvédelmi szempontok alapján szankcionálni hivatott hatóság csütörtökön közölte: a vállalatok közötti versenykorlátozó megállapodás abban állt, hogy a Serom, illetve kereskedelmi partnerei, az Altex, a Dante és a Flanco megegyeztek egy árban, amely alatt nem értékesítik előbbi bizonyos televízióit és mobiltelefonjait, ezáltal pedig korlátozva lett utóbbi három fél joga, hogy szabadon szabja meg a termékek árát.
A Versenytanács jelezte, a nyomozás elindítását többek között az a platform is segítette, ahol akár anonim módon is jelenteni lehet a versenytörvényt sértő kereskedelmi magatartásokat. A hatóság emlékeztetett: a versenytörvény tilt bármiféle vállalatközi megállapodást, és minden olyan tevékenységet, gyakorlatot, amely ellehetetleníti, korlátozza a piaci versenyt, kifejezetten azokat az eljárásokat, melyek célja az eladási vagy vásárlási ár rögzítése. A Versenytanács döntései kötelező érvényűek, a bírságok az államkasszába folynak.
Energiaszolgáltatókat büntetett a szakhatóság
Jóváhagyta pénteken az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) illetékes bizottsága a villamosenergia-ágazat négy gazdasági szereplőjének megbírságolását a nagykereskedelmi ügyletek lebonyolítására vonatkozó jogi előírások be nem tartása miatt. A négy vállalatra összesen 537,5 millió lej bírságot szabtak ki a bukaresti energiatőzsde (OPCOM) panasza alapján végzett kivizsgálás nyomán. A döntés szerint az EFT Furnizare 50,5 millió lejes, a Freepoint Commodities Europe LLP 22,92 millió lejes, a Nova Power & Gas SRL 100,11 millió lejes, míg a Tinmar Energy S.A mintegy 364 millió lejes bírságot kapott. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter a téma kapcsán hangsúlyozta, a négy vállalatra kiszabott rekordösszegű bírságok jelzésértékűek lehetnek mindazok számára, akik úgy gondolják, hogy a törvények megszegésével nagyobb nyereségre tehetnek szert.
A bírságról beszámoló StartupCafe.ro megkereste a megbüntetett vállalatok vezetőségét. A Samsung válaszából kiderül, tudomásul vették a Versenytanács döntését, és minden szükséges intézkedést megtesznek a tiszteletben tartása érdekében.
Az eMAG azt közölte a portállal, hogy a nyomozás során végig együttműködött a Versenytanáccsal. Azzal párhuzamosan, hogy kifizetik a bírságot, arra összpontosítanak, hogy továbbra is „hozzáadott értékű” szolgáltatásokat nyújtsanak klienseiknek, akik ezáltal „időt és pénzt spórolhatnak”.
A Flanco szintén azt válaszolta a StartupCafe.ro megkeresésére, hogy együttműködtek a hatósággal, és tiszteletben tartják döntését, azonban megjegyezték: „ahogyan eddig is, úgy a jövőben is” másoktól függetlenül határozzák meg árpolitikájukra és akciós ajánlataikra vonatkozó kereskedelmi stratégiájukat, „anélkül, hogy valaha megengednék egy harmadik fél beavatkozását”.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!