Fotó: Pixabay.com
A romániai Versenytanács összesen 123 millió lejre büntette a Samsungot, az eMAG-ot, az Altexet és a Flancót „a versenyjogot sértő megállapodásban való részvétel” miatt, mely televíziók és mobiltelefonok értékesítésére vonatkozott 2019–2021 között. A megbírságolt vállalatok jelezték, fizetnek.
2024. február 09., 13:032024. február 09., 13:03
2024. február 09., 17:402024. február 09., 17:40
A kartell miatt a Serom (Samsung Electronics Románia) 75 441 655 lejes, a Dante Internațional (eMAG) 20 311 427 lejes, az Altex Románia 21 376 113 lejes, a Flanco Retail pedig 6 223 580 lejes bírságot kapott.
A tisztességtelen piaci magatartást fogyasztóvédelmi szempontok alapján szankcionálni hivatott hatóság csütörtökön közölte: a vállalatok közötti versenykorlátozó megállapodás abban állt, hogy a Serom, illetve kereskedelmi partnerei, az Altex, a Dante és a Flanco megegyeztek egy árban, amely alatt nem értékesítik előbbi bizonyos televízióit és mobiltelefonjait, ezáltal pedig korlátozva lett utóbbi három fél joga, hogy szabadon szabja meg a termékek árát.
A Versenytanács jelezte, a nyomozás elindítását többek között az a platform is segítette, ahol akár anonim módon is jelenteni lehet a versenytörvényt sértő kereskedelmi magatartásokat. A hatóság emlékeztetett: a versenytörvény tilt bármiféle vállalatközi megállapodást, és minden olyan tevékenységet, gyakorlatot, amely ellehetetleníti, korlátozza a piaci versenyt, kifejezetten azokat az eljárásokat, melyek célja az eladási vagy vásárlási ár rögzítése. A Versenytanács döntései kötelező érvényűek, a bírságok az államkasszába folynak.
Energiaszolgáltatókat büntetett a szakhatóság
Jóváhagyta pénteken az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) illetékes bizottsága a villamosenergia-ágazat négy gazdasági szereplőjének megbírságolását a nagykereskedelmi ügyletek lebonyolítására vonatkozó jogi előírások be nem tartása miatt. A négy vállalatra összesen 537,5 millió lej bírságot szabtak ki a bukaresti energiatőzsde (OPCOM) panasza alapján végzett kivizsgálás nyomán. A döntés szerint az EFT Furnizare 50,5 millió lejes, a Freepoint Commodities Europe LLP 22,92 millió lejes, a Nova Power & Gas SRL 100,11 millió lejes, míg a Tinmar Energy S.A mintegy 364 millió lejes bírságot kapott. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter a téma kapcsán hangsúlyozta, a négy vállalatra kiszabott rekordösszegű bírságok jelzésértékűek lehetnek mindazok számára, akik úgy gondolják, hogy a törvények megszegésével nagyobb nyereségre tehetnek szert.
A bírságról beszámoló StartupCafe.ro megkereste a megbüntetett vállalatok vezetőségét. A Samsung válaszából kiderül, tudomásul vették a Versenytanács döntését, és minden szükséges intézkedést megtesznek a tiszteletben tartása érdekében.
Az eMAG azt közölte a portállal, hogy a nyomozás során végig együttműködött a Versenytanáccsal. Azzal párhuzamosan, hogy kifizetik a bírságot, arra összpontosítanak, hogy továbbra is „hozzáadott értékű” szolgáltatásokat nyújtsanak klienseiknek, akik ezáltal „időt és pénzt spórolhatnak”.
A Flanco szintén azt válaszolta a StartupCafe.ro megkeresésére, hogy együttműködtek a hatósággal, és tiszteletben tartják döntését, azonban megjegyezték: „ahogyan eddig is, úgy a jövőben is” másoktól függetlenül határozzák meg árpolitikájukra és akciós ajánlataikra vonatkozó kereskedelmi stratégiájukat, „anélkül, hogy valaha megengednék egy harmadik fél beavatkozását”.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
szóljon hozzá!