Green Deal vagy Smart Deal? Burduja azt mondja, egy éve magyarázza az Európai Bizottságnak, hogy Románia miért nem zárhatja be széntüzelésű hőerőműveket
Fotó: Facebook/Sebastian Burduja
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv (PNRR) újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta pénteken a Facebook-oldalán Sebastian Burduja tárcavezető.
2025. május 09., 13:192025. május 09., 13:19
Az energiaügyi miniszter bejegyzésében emlékeztetett arra, hogy mandátuma kezdetétől elutasította a széntüzelésű hőerőművek bezárását mindaddig, amíg nem állnak rendelkezésre új áramtermelési kapacitások.
Románia azonban a PNRR-ben azt vállalta, hogy 2026. január 1-jéig további 1755 MW kapacitású széntüzelésű erőművet zár be.
A széntüzelésű erőművek helyettesítésére szánt gáztüzelésű erőművek megépítésére kiírt versenytárgyalások többször eddig sikertelenek voltak, mert a gázturbinák ára az elmúlt két évben robbanásszerűen megugrott” – írta Burduja, aki szerint az EU helyreállítási alapjából kapott támogatások segítik a zöld átállást Romániában, így az ország el tudja érni a kibocsátás csökkentésére irányuló céljait.
A miniszter emlékeztetett arra is, hogy 2009 és 2022 között Románia több mint 7000 MW kapacitású szén- és gáztüzelésű erőművet állított le, „annyit, mint tíz Cernavodă-reaktor”. Szerinte ez vezetett ahhoz is, hogy Románia áramimportra szorult a fogyasztási csúcsidőszakokban.
„Az Európai Uniónak meg kell hallgatnia a tagállamok és polgáraik hangját, mert ez az ész és a logika hangja” – írta bejegyzésében.
Románia kérni fogja az Európai Bizottságtól, hogy további 2-3 évvel meghosszabbíthassa a széntüzelésű erőművek üzemeltetését.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
szóljon hozzá!