Megállítanák. A szélsőjobboldali AUR szerint alkotmányba ütközne, ha az MVM megvásárolná az E.ON Energie Romániát
Fotó: Facebook/AHK Romania
A Versenytanácshoz fordult a szélsőjobboldali Románok Egységéért Szövetség (AUR) a hét elején a az E.ON Energie Románia magyarországi MVM-nek történő eladását célzó ügylet miatt.
2024. december 27., 09:322024. december 27., 09:32
2024. december 27., 10:232024. december 27., 10:23
A szélsőjobboldali párt sürgős beavatkozást, valamint vizsgálatot kér az E.ON Energie ROmánia eladása miatt.
„Az E.ON Energie Romania, az országos energiaszektorban stratégiai jelentőségű vállalat, amelynek éves forgalma mintegy 10 milliárd lej, a magyar állam által ellenőrzött MVM-hez kerül.
Az alkotmány 135. cikk (1) bekezdése és a (2) bekezdés b) és d) pontja értelmében az államnak kötelessége biztosítani a nemzeti érdekek védelmét a gazdasági, pénzügyi és devizapiaci tevékenység során, valamint a természeti erőforrások nemzeti érdekkel összhangban történő kiaknázásában. Egy kritikus infrastrukturális létesítmény külföldi szervezetnek való átadása komoly problémákat vet fel ezen alkotmányos elv teljesítésével kapcsolatban” – olvasható az AUR által benyújtott panaszban a párt csütörtöki közleménye szerint.
Ugyanakkor a szélsőséges párt szerint az E.ON felvásárlása egy olyan külföldi állami vállalat, mint az MVM által, jelentősen csökkentheti a versenyt a romániai energia- és földgázpiacon.
– áll a panaszban. A beadványban az is szerepel, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnök és Orbán Viktor magyar kormányfő közelmúltbeli találkozói nem átláthatóan zajlottak, és komoly kérdéseket vetnek fel. Az AUR az ügyletről szóló tárgyalásokkal kapcsolatos gyanú miatt arra kéri a Versenytanácsot, hogy rendeljen el vizsgálatot a versenytörvény 33. cikkelye alapján, amely lehetővé teszi a szabad piacot befolyásoló magatartások elemzését.
A benyújtott panaszban az AUR a következő intézkedések elrendelését kéri a Versenytanácstól:
„A stratégiai infrastruktúra átruházása egy külföldi állami irányítású szervezetre komoly kockázatokat jelent az energiapiac és a gazdasági biztonság szempontjából. Ugyanakkor úgy gondoljuk, hogy a Versenytanácsnak kötelessége megvédeni a szabad piacot és a romániai fogyasztók érdekeit” – vélekedik a szélsőjobboldali párt.
Mint megírtuk, az AUR már korábban is ágált az ügylet ellen.
Emlékeztetett arra, hogy jelenleg Magyarország „Putyin Oroszországától” szerzi be a földgázt és a kőolajat, megszegve a szankciókat. „Ezért adódik a jogos kérdés: ki veszi át valójában az E.ON-t? Orbán vagy Putyin? Mi kételkedünk a tranzakció jogszerűségében” – fogalmazott a politikus.
Mint arról beszámoltunk, az MVM Csoport december közepén jelentette be, hogy többségi tulajdonrészt vásárol Románia vezető energiaszolgáltatójában, az E.ON Energie Romaniában.
A tranzakció a hatósági jóváhagyások után, 2025 első felében zárulhat le, az értékét nem hozták nyilvánosságra.
A közlemény szerint az MVM erősítheti a regionális pozícióit az adásvétellel, az E.ON pedig abban bízik, hogy ezt követően a legfontosabb stratégiai területekre összpontosíthat, hozzájárulva az energetikai átmenethez Európában. Az E.ON Energie Romania és az E.ON Asist Complet minden operatív tevékenységét a megszokott módon folytatja, a kiszolgálás zökkenőmentes marad – tették hozzá.
Gyilkossági kísérlet miatt indult eljárás egy Argeş megyei fiatalember ellen, aki a szerdáról csütörtökre virradó éjszaka Slobozia településen kocsival belehajtott az úttesten álló gyalogosok egy csoportjába, és hat fiatal megsérült.
Marcel Ciolacu kormányfő szerda este magyarázattal és bizonyítékokkal állt elő a Nordis cég gépével tett külföldi repülőútjaival kapcsolatban, azt állítva, hogy mindazokat a kiadásokat az ő saját pénzéből fedezte.
Súlyos közúti baleset történt karácsony másodnapján Suceava megyében, a tragédia során hárman életüket vesztették. Egy egész család bennégett az egyik autóban.
Több mint 50 fa kitört, sok autó megrongálódott az erős szél miatt a fővárosban.
Egy friss, 33 országot érintő felmérés szerint a romániaiak azon európaiak közé tartoznak, akik határozottan tartanak attól, hogy a mesterséges intelligencia sok munkahely megszűnését okozhatja az országukban.
Az Országos Közegészségügyi Intézet adatai szerint a gyermekbénulás elleni átoltottsági arány mindössze 76,7 százalékos Romániában, és folyamatosan csökken. Ez messze elmarad az optimális szinttől.
Január elsején a román kormány összesen 33, a magyar és a bolgár határon található határátkelőhelyet zár be a schengeni övezeti csatlakozásnak köszönhetően, és további két vízi határátkelő is ellenőrzés nélkül átjárhatóvá válik.
Az ország területének több mint felére érvényes, erős szélre, hóviharokra és esőre figyelmeztető sárga és narancssárga, vagyis első- és másodfokú riasztásokat adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az ukrán hatóságok arról számoltak be, hogy az Oroszországi Föderáció erőinek egyik rakétája mintegy áthaladt a román légtéren, ahol mintegy két percig tartózkodott, de a román légtérellenőrző rendszer nem észlelt ilyet.
Az SOS Románia párt panaszt nyújtott be az alkotmánybírósághoz Klaus Iohannis elnök hivatali idejének lejárta kapcsán.
szóljon hozzá!