Megállítanák. A szélsőjobboldali AUR szerint alkotmányba ütközne, ha az MVM megvásárolná az E.ON Energie Romániát
Fotó: Facebook/AHK Romania
A Versenytanácshoz fordult a szélsőjobboldali Románok Egységéért Szövetség (AUR) a hét elején a az E.ON Energie Románia magyarországi MVM-nek történő eladását célzó ügylet miatt.
2024. december 27., 09:322024. december 27., 09:32
2024. december 27., 10:232024. december 27., 10:23
A szélsőjobboldali párt sürgős beavatkozást, valamint vizsgálatot kér az E.ON Energie ROmánia eladása miatt.
„Az E.ON Energie Romania, az országos energiaszektorban stratégiai jelentőségű vállalat, amelynek éves forgalma mintegy 10 milliárd lej, a magyar állam által ellenőrzött MVM-hez kerül.
Az alkotmány 135. cikk (1) bekezdése és a (2) bekezdés b) és d) pontja értelmében az államnak kötelessége biztosítani a nemzeti érdekek védelmét a gazdasági, pénzügyi és devizapiaci tevékenység során, valamint a természeti erőforrások nemzeti érdekkel összhangban történő kiaknázásában. Egy kritikus infrastrukturális létesítmény külföldi szervezetnek való átadása komoly problémákat vet fel ezen alkotmányos elv teljesítésével kapcsolatban” – olvasható az AUR által benyújtott panaszban a párt csütörtöki közleménye szerint.
Ugyanakkor a szélsőséges párt szerint az E.ON felvásárlása egy olyan külföldi állami vállalat, mint az MVM által, jelentősen csökkentheti a versenyt a romániai energia- és földgázpiacon.
– áll a panaszban. A beadványban az is szerepel, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnök és Orbán Viktor magyar kormányfő közelmúltbeli találkozói nem átláthatóan zajlottak, és komoly kérdéseket vetnek fel. Az AUR az ügyletről szóló tárgyalásokkal kapcsolatos gyanú miatt arra kéri a Versenytanácsot, hogy rendeljen el vizsgálatot a versenytörvény 33. cikkelye alapján, amely lehetővé teszi a szabad piacot befolyásoló magatartások elemzését.
A benyújtott panaszban az AUR a következő intézkedések elrendelését kéri a Versenytanácstól:
„A stratégiai infrastruktúra átruházása egy külföldi állami irányítású szervezetre komoly kockázatokat jelent az energiapiac és a gazdasági biztonság szempontjából. Ugyanakkor úgy gondoljuk, hogy a Versenytanácsnak kötelessége megvédeni a szabad piacot és a romániai fogyasztók érdekeit” – vélekedik a szélsőjobboldali párt.
Mint megírtuk, az AUR már korábban is ágált az ügylet ellen.
Emlékeztetett arra, hogy jelenleg Magyarország „Putyin Oroszországától” szerzi be a földgázt és a kőolajat, megszegve a szankciókat. „Ezért adódik a jogos kérdés: ki veszi át valójában az E.ON-t? Orbán vagy Putyin? Mi kételkedünk a tranzakció jogszerűségében” – fogalmazott a politikus.
Mint arról beszámoltunk, az MVM Csoport december közepén jelentette be, hogy többségi tulajdonrészt vásárol Románia vezető energiaszolgáltatójában, az E.ON Energie Romaniában.
A tranzakció a hatósági jóváhagyások után, 2025 első felében zárulhat le, az értékét nem hozták nyilvánosságra.
A közlemény szerint az MVM erősítheti a regionális pozícióit az adásvétellel, az E.ON pedig abban bízik, hogy ezt követően a legfontosabb stratégiai területekre összpontosíthat, hozzájárulva az energetikai átmenethez Európában. Az E.ON Energie Romania és az E.ON Asist Complet minden operatív tevékenységét a megszokott módon folytatja, a kiszolgálás zökkenőmentes marad – tették hozzá.
Megvonná az alkotmánybíráktól a hivatali idejük lejártakor kapott juttatást a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egy törvénytervezete.
Közzétették kedden a pedagógusi véglegesítő vizsga írásbeli próbájának előzetes eredményeit.
A romániai polgárok többsége szerint az országot veszély fenyegeti – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Memorandumot nyújtottak be kedden a kormányfőtitkárságon a kormány székhelye előtt tüntető szakszervezetek vezetői, ám nem fogadták őket a Victoria-palotában.
Elsőfokú, avagy sárga jelzésű figyelmeztetés van érvényben kedd estig Máramarosban, Moldva nyugati felében, Olténia északi és északnyugati régióiba, illetve helyenként Erdélyben a várható viharok miatt – figyelmeztetett a meteorológiai szolgálat.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu hétfő este kijelentette, hogy a párt következő kongresszusát valószínűleg ősszel tartják.
Az alkotmánybírósághoz fordult a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a kormány által a 9,3 százalékos költségvetési deficit lefaragására kidolgozott, felelősségvállalással elfogadott megszorító csomagot.
A különleges nyugdíjak csökkentése része lesz a következő költségvetési csomagnak – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
szóljon hozzá!