Fotó: Pixabay.com
Közleményben cáfolta a bukaresti külügyminisztérium csütörtökön azokat a sajtóhíreket, melyek szerint Románia félmillió pakisztáni vendégmunkás befogadásával próbálná enyhíteni az országban kialakult krónikus munkaerőhiányt.
2019. április 18., 15:282019. április 18., 15:28
A román külügyi közlemény szerint Szajid Zulfi Buhari, a Pakisztáni Iszlám Köztársaság diaszpóráért és emberi erőforrásokért felelős miniszteri rangú kormánytanácsosa szerdán udvariassági látogatáson fogadta Niculaie Goia iszlámábádi román nagykövetet. A diplomatával más témák mellett valóban beszéltek arról, hogyan lehetne szervezett és törvényes keretek között pakisztáni munkaerővel pótolni a romániai munkaerő-deficitet, megbeszélésükön azonban nem állapodtak meg semmilyen erre vonatkozó kvótáról és akciótervről.
A román nagykövet kérésére a találkozóról kiadott iszlámábádi kormányközleményt utólag pontosították – közölte az MTI szerint a bukaresti külügyminisztérium. A Profit.ro román gazdasági portál és több más hírforrás – az iszlámábádi kormányközlemény eredeti, immár elérhetetlen változata alapján – szerdán arról írt, hogy Románia 2020-ig félmillió pakisztáni szakképzett és szakképzetlen vendégmunkást fogad be az iszlámábádi helyi sajtó tájékoztatása szerint. A portál felidézi, hogy Románia 2017-ben ötezer, tavaly pedig tízezer EU-n kívülről érkezett vendégmunkást fogadott be.
A pakisztáni kormány kijavított sajtóközleménye is tartalmazza a román nagykövet azon állítását, miszerint Románia potenciálisan akár egymillió szakképzett és szakképzetlen munkást is be tudna fogadni a világ minden tájáról. Goia példaként azt hozta fel, hogy Románia 40 ezer pakisztáni gépkocsivezetőt tudna alkalmazni – írta a találkozóról a pakisztáni APP hírügynökség.
Az ország 2007-es európai uniós csatlakozása óta Románia több mint hárommillió állampolgára telepedett ki jobb megélhetést keresve nyugat-európai országokba.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!