Fotó: Haáz Vince
Panaszt tettek a román hatóságok a Wizz Air ellen az Európai Repülésbiztonsági Ügynökségnél (EASA) a légitársaság által foganatosított sorozatos járattörlések, valamint késések miatt. Románia régóta igyekszik felelősségre vonni a vállalatot, itthon azonban tehetetlen.
2023. augusztus 05., 16:522023. augusztus 05., 16:52
2023. augusztus 06., 01:072023. augusztus 06., 01:07
Bogdan Mîndrescunak, a bukaresti közlekedési minisztérium államtitkárának szombati bejelentése szerint a román hatóságok azután szánták el magukat a Wizz Airrel szembeni fellépésre, hogy a társaság egyetlen napon 9 romániai járatát törölte. A kormányzati illetékes a közösségi oldalán számolt be arról, hogy a nap folyamán Horia Constantinescuval, a román fogyasztóvédelem (ANPC) országos vezetőjével együtt „rendkívül gyakorlatias” megbeszélést folytatott a Wizz Air romániai és máltai képviselőivel
„Felkértem a Wizz Air vezetőit, hogy sürgősen álljanak elő egy intézkedési tervvel a műszaki okokból elrendelt járattörlések számának csökkentése érdekében, és hogy biztosítsák a légi járatok koherens működtetését” – írta bejegyzésében az államtitkár, hozzátéve, a fapados légitársaságnak ezen kívül megoldást kell találnia a megengedett munkaidőn túl is dolgozó alkalmazottak problémájára is.
Jelenleg nem tehet sokat a román fogyasztóvédelem azon utasok érdekében, akik repülőjáratát a légitársaság az utolsó pillanatban törölte – jelentette ki Horia Constantinescu, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke.
Bogdan Mîndrescu szerint figyelmeztették a légitársaságot, hogy a román hatóságok folyamatosan monitorozzák a tevékenységét, és nem fogják tolerálni a nemzetközi és romániai légiközlekedési szabályok megsértését. Az államtitkár közölte, a román polgári légi közlekedési hatóság által beterjesztett panasz nyomán az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség vizsgálatot indít a Wizz Air magyarországi és máltai részlegén, és büntetést is kiróhat a társaságra. Mîndrescu hozzátette, akár felfüggeszthetik vagy be is vonhatják a cég légi forgalmi engedélyét, ez azonban az államtitkár szerint „kevésbé valószínű.
Nemrég Ștefan-Radu Oprea román gazdasági miniszter brüsszeli illetékeseknek panaszkodott a magyar érdekeltségű fapados légitársaságra, miután a társaság számos járata nagyon nagy késéseket halmozott fel, vagy az utolsó pillanatban törölték őket. A tárcavezető júliusban Didier Reynders fogyasztóvédelemért felelős európai igazságügyi biztossal folytatott megbeszélésén aggodalmát fejezte ki a Wizz Air romániai problémái miatt. Reynders támogatásáról biztosította a helyzet orvoslását, és elmondta, hogy a román állampolgárok igénybe vehetik az Európai Unió támogatását a problémák megoldásában és a pénzük visszaszerzésében, ha regisztrálják kérelmüket az Európai Fogyasztói Központ Románia honlapján.
A magyar érdekeltségű Wizz Air fapados légitársaságra panaszkodott Ștefan-Radu Oprea román gazdasági miniszter a brüsszeli illetékeseknek, miután a társaság számos járata nagyon nagy késéseket halmozott fel, vagy az utolsó pillanatban törölték őket.
A román hatóságok egyébként korábban többször kinyilvánították: csak azért áll módjában megúszni a pénzbüntetést Romániában a Wizz Air-nek, mert nem az országban jegyezték be a társaságot. Romániában hónapok óta hatalmas az elégedetlenség az utazóközönség részéről amiatt, hogy a magyar tőkéjű cég számos járata több órás késést szenved, illetve többet törölnek. A történtek nyomán Horia Constantinescu arra biztatta a romániai utazóközönséget, hogy forduljon panaszával az intézményhez, ez esetben ugyanis az ANPC felveszi a kapcsolatot annak az országnak a hatóságaival, ahol a Wizz Air-t bejegyezték.
A fogyasztóvédelem tavaly a Wizz Air és a Ryanair diszkont légi társaságokat figyelmeztetésben részesítette amiatt, hogy a járattörlések nyomán megsértették a fogyasztók jogait. Ez azután történt, hogy az ANPC 2022 júliusában példátlanul magas, 2 millió eurós bírságot rótt ki az azóta csődbe ment Blue Air román diszkont légitársaságra, amely egy év alatt több mint 11 ezer járatot törölt. A román hatóságok már akkor értésre adták, hogy hasonló okok miatt számos más légitársaság is büntetést érdemelne, ám mivel nem Romániában jegyezték be őket, nem tudnak mit tenni az esetükben.
Különben ha a járatai nem mindig, a fapados légitársaság utasforgalma és bevétele jelentősen szárnyal. Korábbi tájékoztatása szerint 2023-as pénzügyi éve múlt szeptemberben zárult első fél évében a Wizz Air adózás, kamatfizetés és értékcsökkenési leírás előtti nyeresége (EBITDA) éves összevetésben 164,3 millió euróról 217,8 millió euróra, bevétele 880,4 millió euróról 2,194 milliárd euróra változott. Az utasforgalom 12,5 millióról 26,5 millióra, a kihasználtsági mutató 75,3 százalékról 86,9 százalékra nőtt. A társaság éppen csütörtökön jelentette be, hogy további 75 darab A321neo családba tartozó repülőgép megrendelésére kötött szerződést.
Bár az európai légi forgalom várhatóan még nem éri el a 2019-es szintet, a nyári csúcsidényre jellemző utasszámmegugrás, a személyzethiány, a rendszeres sztrájkok és a háború okozta légtérbeszűkülés idén is jelentős fennakadásokat okozhat.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!