Fotó: Haáz Vince
Panaszt tettek a román hatóságok a Wizz Air ellen az Európai Repülésbiztonsági Ügynökségnél (EASA) a légitársaság által foganatosított sorozatos járattörlések, valamint késések miatt. Románia régóta igyekszik felelősségre vonni a vállalatot, itthon azonban tehetetlen.
2023. augusztus 05., 16:522023. augusztus 05., 16:52
2023. augusztus 06., 01:072023. augusztus 06., 01:07
Bogdan Mîndrescunak, a bukaresti közlekedési minisztérium államtitkárának szombati bejelentése szerint a román hatóságok azután szánták el magukat a Wizz Airrel szembeni fellépésre, hogy a társaság egyetlen napon 9 romániai járatát törölte. A kormányzati illetékes a közösségi oldalán számolt be arról, hogy a nap folyamán Horia Constantinescuval, a román fogyasztóvédelem (ANPC) országos vezetőjével együtt „rendkívül gyakorlatias” megbeszélést folytatott a Wizz Air romániai és máltai képviselőivel
„Felkértem a Wizz Air vezetőit, hogy sürgősen álljanak elő egy intézkedési tervvel a műszaki okokból elrendelt járattörlések számának csökkentése érdekében, és hogy biztosítsák a légi járatok koherens működtetését” – írta bejegyzésében az államtitkár, hozzátéve, a fapados légitársaságnak ezen kívül megoldást kell találnia a megengedett munkaidőn túl is dolgozó alkalmazottak problémájára is.
Jelenleg nem tehet sokat a román fogyasztóvédelem azon utasok érdekében, akik repülőjáratát a légitársaság az utolsó pillanatban törölte – jelentette ki Horia Constantinescu, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke.
Bogdan Mîndrescu szerint figyelmeztették a légitársaságot, hogy a román hatóságok folyamatosan monitorozzák a tevékenységét, és nem fogják tolerálni a nemzetközi és romániai légiközlekedési szabályok megsértését. Az államtitkár közölte, a román polgári légi közlekedési hatóság által beterjesztett panasz nyomán az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség vizsgálatot indít a Wizz Air magyarországi és máltai részlegén, és büntetést is kiróhat a társaságra. Mîndrescu hozzátette, akár felfüggeszthetik vagy be is vonhatják a cég légi forgalmi engedélyét, ez azonban az államtitkár szerint „kevésbé valószínű.
Nemrég Ștefan-Radu Oprea román gazdasági miniszter brüsszeli illetékeseknek panaszkodott a magyar érdekeltségű fapados légitársaságra, miután a társaság számos járata nagyon nagy késéseket halmozott fel, vagy az utolsó pillanatban törölték őket. A tárcavezető júliusban Didier Reynders fogyasztóvédelemért felelős európai igazságügyi biztossal folytatott megbeszélésén aggodalmát fejezte ki a Wizz Air romániai problémái miatt. Reynders támogatásáról biztosította a helyzet orvoslását, és elmondta, hogy a román állampolgárok igénybe vehetik az Európai Unió támogatását a problémák megoldásában és a pénzük visszaszerzésében, ha regisztrálják kérelmüket az Európai Fogyasztói Központ Románia honlapján.
A magyar érdekeltségű Wizz Air fapados légitársaságra panaszkodott Ștefan-Radu Oprea román gazdasági miniszter a brüsszeli illetékeseknek, miután a társaság számos járata nagyon nagy késéseket halmozott fel, vagy az utolsó pillanatban törölték őket.
A román hatóságok egyébként korábban többször kinyilvánították: csak azért áll módjában megúszni a pénzbüntetést Romániában a Wizz Air-nek, mert nem az országban jegyezték be a társaságot. Romániában hónapok óta hatalmas az elégedetlenség az utazóközönség részéről amiatt, hogy a magyar tőkéjű cég számos járata több órás késést szenved, illetve többet törölnek. A történtek nyomán Horia Constantinescu arra biztatta a romániai utazóközönséget, hogy forduljon panaszával az intézményhez, ez esetben ugyanis az ANPC felveszi a kapcsolatot annak az országnak a hatóságaival, ahol a Wizz Air-t bejegyezték.
A fogyasztóvédelem tavaly a Wizz Air és a Ryanair diszkont légi társaságokat figyelmeztetésben részesítette amiatt, hogy a járattörlések nyomán megsértették a fogyasztók jogait. Ez azután történt, hogy az ANPC 2022 júliusában példátlanul magas, 2 millió eurós bírságot rótt ki az azóta csődbe ment Blue Air román diszkont légitársaságra, amely egy év alatt több mint 11 ezer járatot törölt. A román hatóságok már akkor értésre adták, hogy hasonló okok miatt számos más légitársaság is büntetést érdemelne, ám mivel nem Romániában jegyezték be őket, nem tudnak mit tenni az esetükben.
Különben ha a járatai nem mindig, a fapados légitársaság utasforgalma és bevétele jelentősen szárnyal. Korábbi tájékoztatása szerint 2023-as pénzügyi éve múlt szeptemberben zárult első fél évében a Wizz Air adózás, kamatfizetés és értékcsökkenési leírás előtti nyeresége (EBITDA) éves összevetésben 164,3 millió euróról 217,8 millió euróra, bevétele 880,4 millió euróról 2,194 milliárd euróra változott. Az utasforgalom 12,5 millióról 26,5 millióra, a kihasználtsági mutató 75,3 százalékról 86,9 százalékra nőtt. A társaság éppen csütörtökön jelentette be, hogy további 75 darab A321neo családba tartozó repülőgép megrendelésére kötött szerződést.
Bár az európai légi forgalom várhatóan még nem éri el a 2019-es szintet, a nyári csúcsidényre jellemző utasszámmegugrás, a személyzethiány, a rendszeres sztrájkok és a háború okozta légtérbeszűkülés idén is jelentős fennakadásokat okozhat.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!