Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
Az energiaárak emelkedését korlátozó és kompenzáló rendszert egy adott pillanatban ki kell vezetni, mert nem szorul az összes fogyasztó állami segítségre – jelentette ki az Agerpres hírügynökségnek adott interjúban Silvia Vlăsceanu, a Villamosenergia-termelők Szövetségének (HENRO) ügyvezető igazgatója. Reményét fejezte ki, hogy előbb-utóbb csak azokat a fogyasztókat fogja támogatni az állam, akik valóban nem tudják fizetni az energiaszámláikat.
2023. december 17., 12:592023. december 17., 12:59
Az ügyvezető igazgató kifejtette, hogy energiaszektort mindig is szívesen terhelte nagy adókkal az állam. Ennek a magyarázata szerinte az, hogy ebben az ágazatban „szem előtt lévő”, nagy cégek tevékenykednek.
– magyarázta. A központosított villamosenergia-beszerzési mechanizmussal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy még mindig az állami tulajdonú vállalatok vannak túlsúlyban, és a hosszú távú szerződések megkötéséhez kiszámíthatóságra van szükség.
Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken Karánsebesen bejelentette, hogy jövőre folytatódik az energiaszámlák kompenzálása.
mert sokan arra a következtetésre jutnak majd, hogy hasznos, ha a villamosenergia és a hő egyaránt rendelkezésre áll, de a villamosenergia-ellátás biztonsága is megvalósul.
Az energiahordozók ársapkájának fenntartása jövőre csak hárommilliárd lejbe kerül az állami költségvetésnek, szemben az idei 9-10 milliárd lejjel – közölte Sebastian Burduja energiaügyi miniszter péntek este.
A romániai háztartások felét érinti az energiaszegénység, azaz nem tudják megfelelő színvonalon kielégíteni energiaszükségleteiket, vagy magas energiaszámlák nehezítik meg a mindennapjaikat.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
szóljon hozzá!