Veszélyben a tordai és a Slănic Prahova-i sóbánya is, lépni kell, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló katasztrófa

sóbánya

A tordai sóbánya a régió és egész Románia egyik legjelentősebb idegenforgalmi látványossága

Fotó: Facebook/Salina Turda

A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Kolozs megye prefektusa a helyi önkormányzattal és a sóbányát működtető vállalat vezetőségével egyeztetett arról, hogy sürgős lépéseket kell tenni, meg kell őrizni, erősíteni a régiós és országos szinten is hatalmas jelentőségű idegenforgalmi látványosság biztonságát, mielőbb el kell kezdeni a megerősítő munkálatokat. Veszélyes a helyzet a Prahova megyei kisváros, Slănic Prahova hatalmas sóbányája esetében is: a munténiai településen süllyednek az utcák és sürgős lépéseket kell tenni a parajdihoz hasonló tragédia megelőzésére.

Kiss Judit

2025. július 08., 14:382025. július 08., 14:38

Sürgős beruházásra van szüksége a Kolozs megyei Torda híres sóbányájának, hogy ne forduljon elő a parajdihoz hasonló katasztrófa – közölte Maria Forna, Kolozs megye prefektusa, aki a tordai városházán folytatott megbeszélést Cristian Matei polgármesterrel, a helyi önkormányzat műszaki csapatával, a létesítményt működtető Salina Turda S. A. vállalat vezetőségével és szakértőkkel a sóbánya helyzetéről.

Mint elhangzott, jogi és adminisztratív megoldásokat kell találni a sóbányába történő beruházások támogatásához, amely turisztikai és gazdasági szempontból is kiemelt jelentőségű a megye és az egész régió számára

írta a Cluj 24.ro.

sóbánya Galéria

A Kolozs megyei Tordán található sóbánya 2008 és 2010 között európai uniós forrásokból felújításon esett át, 2010 óta látogatható

Fotó: Facebook/Salina Turda

A tordai sóbánya egyike Erdély legrégebbi és legismertebb sóbányáinak, a 20. század végétől fontos turisztikai célpont Romániában. A Kolozs megyében található bányát 1932-ben bezárták, majd az 1990-es évek elején megnyitották a látogatók számára.

2008 és 2010 között európai uniós forrásokból felújították, és 2010 óta ismét látogatható.

2008-ban elkezdték a sóbánya korszerűsítését. A projekt 63 százalékát az Európai Unió PHARE programja, 21%-át Románia, 16%-át Torda városa finanszírozta. A felújított létesítményt 2010. január 22-én avatták fel.

2020-ban a Kolozs Megyei Tanács elnöke és Torda polgármestere társulási szerződést írt alá a legfontosabb Torda környéki turisztikai látnivalók, a sóbánya, a Tordai-hasadék és a Túri-hasadék drótkötélpályás összeköttetése érdekében. 2022-ben elindították az eljárást ahhoz, hogy a sóbánya felkerülhessen az UNESCO-világörökség listájára. Mivel a szakértők szerint a tordai sóbányának is megerősítő beavatkozásokra van szüksége,

a tordai önkormányzat a prefektúra támogatását kérte a 30 millió lej összegű állami költségvetési forrás gyors rendelkezésre bocsátása érdekében, hogy elvégezhessék a sürgős biztonsági és megerősítési munkálatokat.

A tordai sóbánya és környéke rehabilitációs céljai között szerepel:

  • a 112 méter mély Mária Terézia- és a 115 méter mély József-tárna felső nyílásainak helyreállítása,
  • a parkoló és a lejtő területén felmerült problémák megoldása,
  • a veszélyeztetett területek vízelvezetésének szabályozása,
  • a két Dörgő-tó (strandfürdő) közötti domb megerősítése.
sóbánya Galéria

A tordai sóbányában is sürgős megerősítési és rehabilitációs lépések váltak szükségessé, hogy megelőzhető legyen a parajdihoz hasonló katasztrófa

Fotó: Facebook/Salina Turda

„Ezek a munkálatok elengedhetetlenek a biztonságos működés és a sóbányát érintő geotechnikai kockázatok megelőzése érdekében, ugyanakkor hozzájárulnak a sóbánya elsőrangú turisztikaicélpont-státusának megőrzéséhez. Elengedhetetlen, hogy időben cselekedjünk, hogy

elkerüljük az olyan kritikus helyzeteket, mint a közelmúltban a parajdi sóbányában történtek, ahol a megelőző intézkedések hiánya súlyos következményekkel járt a helyi közösségre és az idegenforgalomra nézve” – hangsúlyozta Maria Forna prefektus.


Ezzel párhuzamosan Torda önkormányzata május 26-án aláírta a 2025/277-es számú finanszírozási szerződést (SMIS kód: 324705) az Északnyugat-Románia Regionális Fejlesztési Ügynökséggel a tordai sóbánya turisztikai fejlesztésének megvalósítására. A modernizálás költségei több mint 126 millió lejre rúgnak. A projekt célja a látogatható terület bővítése és a turisztikai szolgáltatások fejlesztése, a munkálatok befejezése 2029 végére várható. A biztonsági munkálatok előkészítése zajlik, amelyek elengedhetetlenek a nagyszabású beruházás megkezdéséhez.

korábban írtuk

Nőtt a tordai sóbánya látogatottsága a parajdi katasztrófa óta
Nőtt a tordai sóbánya látogatottsága a parajdi katasztrófa óta

A parajdi bányaszerencsétlenség óta nőtt a tordai sóbánya látogatottsága a helyi turizmusban dolgozók szerint. Nemes Árpád, a tordai sóbánya volt idegenvezetője a Krónikának elmondta, a parajdi katasztrófa új lehetőségeket nyit a tordai létesítmény előtt.

A helyszíni szakértők észrevételei, a műszaki elemzések és a helyszínen végzett ellenőrzések rámutattak, hogy a sóbányát meg kell óvni, a fenntartható hasznosítása érdekében szükséges a gyors beavatkozás.

A tordai sóbánya ma a romániai idegenforgalom egyik kiemelt látványossága, évente több százezer látogatót vonz és közvetlen hatást gyakorol a helyi gazdaságra. A nyári szezonban a város több mint 100 szálláshelye hozzávetőlegesen 70 százalékos kihasználtságot regisztrál, hozzájárulva a munkahelyteremtéshez és a közösség fejlődéséhez. Maria Forna prefektus jelezte, hogy támogatja ezeket a kezdeményezéseket, és már továbbította a jelenlegi helyzetre vonatkozó dokumentációt, kiegészítve a központi hatóságoktól kért pénzügyi támogatás iránti kérelmet.

korábban írtuk

Megnevezték a parajdi sóbánya helyreállításának kulcsát a magyarországi szakértők a Krónikának 1.
Megnevezték a parajdi sóbánya helyreállításának kulcsát a magyarországi szakértők a Krónikának 1.

Parajd és térsége lakosságának tartós biztonsága érdekében elengedhetetlen a sóbánya stabilitásának fenntartása az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusának keretében a helyszínen járt szakértői csoport szerint.

sóbánya Galéria

A tordai sóbánya egyike Erdély legrégebbi és legismertebb sóbányáinak, a 20. század végétől fontos turisztikai célpont Romániában

Fotó: Torda polgármesteri hivatala/látványterv

Cristian Matei polgármester kijelentette, hogy a találkozón megvizsgálták a kritikus ökológiai helyzeteket, például a Parajdon nemrégiben történt, a közösségre és az idegenforgalomra súlyos hatással járó sóbányai áradás megelőzésére szolgáló megoldásokat.

„Felelősségteljes megközelítést szeretnénk, amelyben minden érintett intézmény támogatást nyújt, hogy a sóbánya ne csak nemzetközi látványosság legyen, hanem a természeti örökség védelmének és a hosszú távú fenntartható gazdálkodásnak a példája is” – hangoztatta Matei.

Vészhelyzet a Prahova megyei sóbányában is

Vészhelyzet alakult ki a sóbányájáról híres munténiai kisvárosban, Slănic Prahován is: az utcák süllyednek, a település pedig hasonló veszélynek van kitéve, mint Parajd – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter. Amint a tárcavezető a Profit.ro-nak nyilatkozta, a tordai sóbánya is „veszélyben van”, ha nem végeznek megfelelő megerősítő és ellenőrző munkálatokat.

sóbánya Galéria

Veszélyes a helyzet a Prahova megyei kisváros, Slănic Prahova hatalmas sóbányája esetében is

Fotó: Slănic Prahova-i sóbánya/Facebook

Miruță a parajdi sóbánya tragédiájára utalt, ahol a hatalmas földcsuszamlás már beláthatatlan károkat okozott. A Prahova megyében található Slǎnic kisvárosban is hatalmas sóbánya található: ez az egyik legnagyobb sóbánya Európában.

A bánya egyik részét használják turisztikai célokra: körülbelül 208 méter mély, a kamrák pedig 32 méter magasak. A látogatható bányarész 14 nagy kamrából áll, összesen kb. 2,9 millió köbméter térfogattal. A sóbányának stabil a mikroklímája, ezért gyógyászati célokra is használják, főként légzőszervi betegségek kezelésére. Amint a profit.ro portál írta,

a szakértők és a helyi hatóságok évek óta hangoztatják, hogy a sóbányát sürgősen meg kell erősíteni. 2021-ben a gazdasági minisztérium által megrendelt szakértői vélemény a hatalmas üregeket összeomlás-veszélyesnek minősítette, ha a vízbeszivárgást nem állítják meg és nem végeznek megerősítő munkálatokat.

sóbánya Galéria

Slănic Prahován is sürgősen be kellene avatkozni a sóbánya megmentéséért és a tragédia elkerülése érdekében

Fotó: Slănic Prahova-i sóbánya/Facebook

2022–2023-ben a Prahova Megyei Tanács és a gazdasági minisztérium fennhatósága alá tartozó Salrom Országos Sótársaság megerősítette, hogy repedések húzódnak és fokozott vízszivárgás észlelhető. 2024-ben újra megkezdődtek a tárgyalások egy több mint 20 millió lej értékű projekt finanszírozásáról, amelynek célja a vízelvezetés modernizálása és a beomlás kockázatának csökkentése. Helyi források szerint Slănic Prahován is sürgősen be kellene avatkozni a sóbánya megmentéséért és a tragédia elkerülése érdekében. A régi bányatelep járatainak térfogata nagyobb, mint a többi sóbányáé, és itt történtek már a múltban tragédiák: a Grota Miresei beomlása az 1970-es években, majd a 2000-es évektől kezdve folyamatosan jelentkező problémák Slănic Prahova városában.

sóbánya Galéria

A Prahova megyei sóbánya egyik részét használják turisztikai célokra: körülbelül 208 méter mély, a kamrák pedig 32 méter magasak, a látogatható bányarész 14 nagy kamrából áll

Fotó: Slănic Prahova-i sóbánya/Facebook

A Grota Miresei (Menyasszony-barlang) története az, hogy 1914-ben az egyik régi bánya beomlott, és egy 425 négyzetméter alapterületű, 20 méter mély barlang keletkezett. A beomlások a 1977-es földrengés után fokozódtak, amikor a sóhegy egy része erősen megrepedt, az oda vezető utak pedig beomlottak,

és a terület megerősítésére tett erőfeszítések hiábavalónak bizonyultak. Az esőzések további hatalmas beomlásokat okoztak 1993-ban és 1999-ben. Az árvizek miatt 2006-ban a hegy egy része beomlott a Grota Miresei-barlangba. Annak ellenére, hogy beomlott, a barlang továbbra is népszerű látnivaló.

1994 őszén azonban a bánya mindkét szintjét súlyosan károsította a felszín alatti és csapadékvizek által okozott sóoldódás, amely elárasztotta az Unirea bányát. A víz fokozatosan hatalmas üregeket hozott létre, ezért a szakértők úgy döntöttek, hogy bezárják a bányát.

A Prahova megyei bányáról a parajdi katasztrófa bekövetkezésének idején itt írtunk.

„A gazdasági minisztérium által koordinált többi sóbányát illetően a fennálló hasonló kockázatokkal kapcsolatban kértük a Salrom Országos Sótársaságot, hogy tájékoztasson az elemzések aktuális állásáról. A határidő két hét” – nyilatkozta a Profit.ro-nak Radu Miruță gazdasági miniszter, amikor a slănici kockázatokról kérdezték. A Prahova megyei kisvárosban alig több mint egy év telt el azóta, hogy az Augusztus 23. utcában földcsuszamlás történt.

sóbánya Galéria

A Prahova megyében található Slǎnic kisvárosban is hatalmas sóbánya található: ez az egyik legnagyobb sóbánya Európában

Fotó: Slănic Prahova-i sóbánya/Facebook

A helyi rendőrség székhelyét 2024 áprilisában evakuálták a épület előtt kialakult kráter által okozott szerkezeti kockázat miatt.

Ugyanakkor két, a károsodott terület közvetlen közelében található lakóházat komplex szerkezeti megerősítő munkálatokkal stabilizálták. Közel 60 embert evakuáltak. Időközben a terület felszíne helyreállt. Slănic Prahova továbbra is sürgős kockázati tényezőnek számít.

korábban írtuk

Vázolták a parajdi sóbánya megmentésére tett többlépcsős javaslatukat a magyarországi szakértők a Krónikának 2.
Vázolták a parajdi sóbánya megmentésére tett többlépcsős javaslatukat a magyarországi szakértők a Krónikának 2.

Megmenthetőnek látták a vízzel elárasztott parajdi sóbányát júniusi ottjártukkor az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusa keretében terepszemlét tartott szakértői csoport tagjai.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Marad a veszélyhelyzet Parajdon

A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.

Marad a veszélyhelyzet Parajdon
Marad a veszélyhelyzet Parajdon
2025. július 08., kedd

Marad a veszélyhelyzet Parajdon

2025. július 08., kedd

Vázolták a parajdi sóbánya megmentésére tett többlépcsős javaslatukat a magyarországi szakértők a Krónikának 2.

Megmenthetőnek látták a vízzel elárasztott parajdi sóbányát júniusi ottjártukkor az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusa keretében terepszemlét tartott szakértői csoport tagjai.

Vázolták a parajdi sóbánya megmentésére tett többlépcsős javaslatukat a magyarországi szakértők a Krónikának 2.
2025. július 07., hétfő

RMDSZ: a magyar iskolák önállóak maradhatnak 500-nál kisebb diáklétszám esetén is

Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.

RMDSZ: a magyar iskolák önállóak maradhatnak 500-nál kisebb diáklétszám esetén is
2025. július 07., hétfő

Rezervátumba szállítják a bocsokat, miután anyjukat kilőtték, mert megölt egy motorost a Transzfogarasi úton

A Brassó megyei Zernyesten működő medverezervárumba szállítják azt a három bocsot, amelyek anyját kilőtték, miután végzett egy olaszországi motorossal a Transzfogarasi úton.

Rezervátumba szállítják a bocsokat, miután anyjukat kilőtték, mert megölt egy motorost a Transzfogarasi úton
2025. július 07., hétfő

Csaba testvér: ahogy Déváról lehetett irányítani a székelyföldi házakat, Csíksomlyóról is lehet vezetni a szórvány gyerekotthonokat

Csíksomlyón szolgálni egy szerzetesnek prémium – válaszolta Böjte Csaba testvér a Krónikának, amikor arról faggattuk, hogyan fogadja a dévai plébániáról az ősi Mária-kegyhelyre való áthelyezését, ahol lelkészként folytatja szolgálatát.

Csaba testvér: ahogy Déváról lehetett irányítani a székelyföldi házakat, Csíksomlyóról is lehet vezetni a szórvány gyerekotthonokat
2025. július 07., hétfő

Több településre lecsapott a vihar a Partiumban és Székelyföldön

Tetemes károkat okozott az ítéletidő hétfőn délután számos szilágysági településen. A vihar Zsibó városában háztetőket sodort le, fákat csavart ki tövestül, ugyanakkor Máramarosban és a Székelyföldön is tomboltak az elemek.

Több településre lecsapott a vihar a Partiumban és Székelyföldön
2025. július 07., hétfő

Szexuálisan molesztálta két kiskorú tanítványát egy erdélyi tanár, őrizetbe vették

Letartóztattak Kolozsváron egy matematikatanárt két tanítványa – egy 14 és egy 15 éves lány – szexuális bántalmazásáért.

Szexuálisan molesztálta két kiskorú tanítványát egy erdélyi tanár, őrizetbe vették
2025. július 07., hétfő

Több mint tíz fokkal visszaesik a hőmérséklet a héten, jönnek a zivatarok

Hétfőn és kedden még országszerte kitart a kánikula, szerdától azonban több mint tíz fokkal is visszaesik a nappali csúcshőmérséklet, és zivatarokra is számítani lehet.

Több mint tíz fokkal visszaesik a hőmérséklet a héten, jönnek a zivatarok
2025. július 07., hétfő

Meghosszabbították a hőségriasztást, de zivatarokra, jégesőre is figyelmeztetnek a meteorológusok

Meghosszabbította szerdáig az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a korábban kiadott vörös, narancssárga és sárga hőségriasztásokat.

Meghosszabbították a hőségriasztást, de zivatarokra, jégesőre is figyelmeztetnek a meteorológusok
2025. július 07., hétfő

Megnevezték a parajdi sóbánya helyreállításának kulcsát a magyarországi szakértők a Krónikának 1.

Parajd és térsége lakosságának tartós biztonsága érdekében elengedhetetlen a sóbánya stabilitásának fenntartása az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusának keretében a helyszínen járt szakértői csoport szerint.

Megnevezték a parajdi sóbánya helyreállításának kulcsát a magyarországi szakértők a Krónikának 1.