Még tovább emelheti az 500 eurós bankjegy feketepiaci értékét az a tény, hogy az Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsa elrendelte a címlet nyomásának végleges leállítását, illetve annak kihagyását a készülő „Europa” sorozatból.
2016. május 10., 19:112016. május 10., 19:11
Az 500 eurós bankó kibocsátása 2018 vége felé, az új „Europa” sorozat 100 és 200 eurós bankjegyeinek bemutatásával egy időben szűnik meg. Az összes többi használatban lévő címlet – 5 eurótól 200 euróig – forgalomban marad.
Az euró nemzetközi szerepére és a bankjegyekbe vetett bizalomra való tekintettel azonban az 500 eurós bankjegy nem veszíti el törvényes fizetőeszköz szerepét, és továbbra is lehet majd használni fizetések teljesítésére és értékőrzőként. Az 500 eurós bankjegyet korlátlan ideig be lehet majd váltani az Eurosystem bankjainál – írja az EKB. Jelezték továbbá, hogy az EKB és az euróövezeti központi bankok által alkotott Eurosystem minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy a megmaradó címletekből elegendő álljon rendelkezésre a készpénzforgalom lebonyolításához.
A pénzintézet honlapján megjelent közleményben a bankjegy illegális gazdasági tevékenységekben játszott szerepével indokolták a döntést, az 500 eurós címlet ugyanis a bűnözők és illegális ügyletek kedvenc szereplőjévé vált. Az alvilágban annyira kedvelt, hogy sok esetben még a névértékénél is többet lehet érte kérni, és bizonyos körökben egyenesen „bin Ladennek” nevezik.
Az Europol 2015-ben kongatta meg a vészharangot, hogy 500 eurónál jóval többért cserélnek gazdát a bankók, hiszen ekkora címletben tetemes összegek viszonylag kis helyen is szállíthatók, így a legjobb eszközök a pénzmosásra. Nem az 500 eurós címletet „szereti” egyébként a feketepiac, sajtóinformációk szerint a feltörekvő piacokon, mint Argentína, Etiópia, Indonézia vagy India, a 100 eurós címletekkel is névleges értéküknél magasabb áron zajlanak a tranzakciók.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!