2010. július 05., 16:042010. július 05., 16:04
A Mol közleménye szerint a magyar olajcég és az Expert Petroleum közösen pályáztak az ANRM által meghirdetett tenderen azt követően, hogy megállapodtak, 70-30 százalékos arányban viselik a pályázattal kapcsolatos költségeket.
A pályázaton meghirdetett blokkok 1.000 és 30.000 négyzetkilométer közötti kiterjedésűek. Ebből 12 az ország nyugati részén, a Pannon-medencében helyezkedik el, 7 Dobrogeában, 11 pedig, mintegy 11.000 négyzetkilométer összterülettel, a Fekete-tenger kontinentális, sekélyebb vizein.
A blokkok kiértékelését követően a Mol és az Expert úgy döntött, hogy a Pannon-medencében található 3 legígéretesebb blokkra (Ex-1, Ex-5 és Ex-6) ad be pályázatot. A megpályázott és egyben odaítélt 3 kutatási blokk Románia nyugati részén, a magyar határ mellett található, összterületük 3.434 négyzetkilométer.
A kutatás első munkafázisa várhatóan 2011-ben kezdődik, és az előzetes becslések szerint a blokkok ígéretes olaj- és gázpotenciállal rendelkeznek, közülük néhány blokk nem hagyományos (unconventional) lehetőséget is hordoz.
A közlemény idézi Holoda Attilát, a Mol-csoport eurázsiai kutatás-termelés igazgatóját, aki elmondta, ezzel a lehetőséggel a csoport nemcsak a szomszédos országban régóta működő, jelentős kiskereskedelmi pozícióját egészíti ki új tevékenységgel, de egyúttal kutatás-termelési portfolióját is kiszélesíti a kelet-közép-európai régióban. Hozzátette, biztosak abban, hogy a Mol ismét sikeresen tudja hasznosítani a régióban megszerzett kutatás-termelési tapasztalatait, és bíznak benne, hogy az új blokkokban is megtartják a Pannon-medencében már elért kutatási találati arányát.
Ferencz I. Szabolcs, a Mol Románia ügyvezető igazgatója a közlemény szerint úgy vélte, a Mol-csoport kutatás-termelési tevékenységének kiterjesztése Romániára mindig is prioritás volt üzletfejlesztési stratégiájukban.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.