2010. március 19., 10:162010. március 19., 10:16
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, szerdán a munkaügyi minisztérium illetékeseivel találkoztak a szakszervezetek képviselői, a tanácskozást követően mind Valentin Mocanu szakállamtitkár, mind az alkalmazottak érdekeit védő szervezetek képviselői úgy nyilatkoztak, a kormány szakemberei kidolgoztak egy olyan módosító javaslatot, amely lehetővé tenné a bérek újraszámolását.
„Nem tudom, mire gondolnak. A bérezési törvény elkészült, erről szól a bérek újraszámolása. Nem újraszámolásról kell beszélni, hanem az egységes bérezési törvény alkalmazásáról, amely elhárítja a visszaéléseket, s mindenkit a befektetett munkája szerint jutalmaz. A költségvetési kiadásokat ellenőrzés alatt akarjuk tartani, akkor nem cselekedhetünk másképp” – hangsúlyozta csütörtökön újságírói kérdésre Emil Boc.
A szakszervezetek képviselői egyébként csütörtökön is folytatták az egyeztetést a munkaügyi minisztérium képviselőivel. Ezt követően Sebastian Oprescu, a Közalkalmazottak Országos Szakszervezetének elnöke leszögezte, amennyiben nem emelik a tavalyi szintre azoknak a közalkalmazottaknak fizetését, akik veszítettek béreikből a 2009/330-as törvény alkalmazásával, akkor az Alfa Kartell folytatja a múlt szerdától nap mint nap megszervezett tiltakozó akcióit.
Április 22-ére tűzték ki általános sztrájkjukat a tanügyi alkalmazottak, a pedagógusok azonban már hétfőtől nem írják be a naplóba diákjaik jegyeit, minősítéseit, miközben március 25-én egyetlen tanintézetben sem tartanak órákat – jelentette be csütörtökön Marius Nistor, a tanügyben dolgozókat tömörítő Spiru Haret szakszervezeti tömörülés elnöke. Mint tájékoztatott, a pedagógusok készek az érettségi, illetve a nyolcadik osztályosok egységes félévi dolgozatírásának a bojkottjára is. A március 25-i tanszüneti nap oka az, hogy a pedagógusok tömegesen a fővárosba utaznak, ahol a Victoria téren szerveznek tüntetést, majd együtt az oktatási minisztérium, illetve a munkaügyi tárca székhelye elé vonulnak. Ezzel párhuzamosan pedig közvitákat szerveznek az új oktatási törvényről. A szakszervezetiek egyben abbéli felháborodásuknak is hangot adtak csütörtökön, hogy a kormány nem küldte el nekik a készülő jogszabálytervezetet, illetve annak kidolgozásakor nem kérte ki a leginkább érintettek véleményét. A szakszervezetek ugyankkor beadvánnyal készülnek fordulni az Európai Parlament oktatási és igazságügyi szakbizottságához, amelyben rá akarnak mutatni az oktatás jelenlegi állapotára, illetve arra, hogy Romániában nem tartják tiszteletben a tanügyi alkalmazottak jogait. |
Eközben Mihaela Neacşu, az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) alelnöke visszautalt az előző napi ígéretekre, s derűlátóan jelentette ki, hogy a kormány szakemberei által kidolgozott módosítás életbelépésével a közszférában dolgozók visszaszerezhetik az egységes bérezési törvény alkalmazása miatt elveszített pénzösszegeiket.
„Megtalálták a megoldásokat arra, hogy a közalkalmazottak januárra és februárra is megkaphassák a 2009 decemberében kézhez kapott pénzösszegeket.
Ebben a két hónapban a munkavállalók azért kaptak kevesebbet, mivel megvonták tőlük azokat a pluszjuttatásokat, amelyek meghaladták alapfizetésük 30 százalékát” – vélekedett Neacşu.
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a szakszervezetek leutóbb múlt pénteken egyeztettek Emil Boc miniszterelnökkel, s abban állapodtak meg, hogy a hét folyamán az érdekvédelmiek megbeszéléseket folytatnak az illetékes minisztériumok képviselőivel, majd pénteken ismét tárgyalóasztalhoz ülnek a kormányfővel.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.