2011. május 05., 09:472011. május 05., 09:47
Mint részletezte, az ellenőrzések elindítása előtt a napi átlag 10-12 munkaszerződés megkötése volt. Éppen ezért a kormányfő szerint már a hatálybalépését követő első két nap alatt is bebizonyította az új munkatörvénykönyv, hogy mekkora szükség volt az új előírások bevezetésére, illetve a hatósági ellenőrzések elindítására. Boc leszögezte, a vizsgálatok folytatódnak.
Az ideiglenes munkaügyi tárcavezető ugyanakkor arra is kitért, hogy az akció első két napján összesen 820 millió lej értékben róttak ki pénzbírságot azokra a cégekre, ahol rendellenességeket észleltek.
Mint ismeretes, a május elsejétől hatályba lépett új munkatörvénykönyv az eddiginél jóval szigorúbban kíván eljárni a feketén dolgoztatók ellen, így több és nagyobb összegű bírságot helyez kilátásba. A törvénytelen munkát az eddigi 3-4 ezer lejes pénzbírság helyett 10–20 ezer lejjel sújtják, a legnagyobb bírság azoknak jár, akik kevesebb mint öt alkalmazottat foglalkoztatnak feketén. Ugyanis akik ennél több olyan munkást dolgoztatnak, akiket semmilyen hivatalos formában nem alkalmaztak, azok bűncselekményt követnek el az új munkatörvénykönyv értelmében, és egytől két évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatók. Ugyanakkor most először nem csak a feketén foglalkoztatókat bünteti a jogszabály, a munkaszerződés nélkül munkát vállaló egyénre is 500 és ezer lej közötti bírság róható ki.
Szintén újdonság az új munkatörvénykönyvben, hogy az a munkáltató, aki több ízben megtagadja, hogy a munkaügyi felügyelőség képviselői a vállalata területén vizsgálódjanak, vagy nem bocsátja rendelkezésükre a kért dokumentumokat, az 6 és 12 év közötti börtönbüntetéssel sújtható vagy nagy összegű pénzbírság kifizetésére kötelezhető. Egyébként szintén az új jogszabály rendelkezik arról is, hogy a munkaügyi felügyelőknek kell ellenőrizniük azt, hogy hogyan jegyzik fel a munkáltatók az alkalmazottak felmondását, s szintén az ő hatáskörükbe tartozik május elseje óta az alkalmazáskor megkövetelt egészségügyi bizonylat meglétének ellenőrzése is.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
szóljon hozzá!