Új kezdet, új ígéretek. Liviu Dragnea és Viorica Dăncilă
Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
Viorica Dăncilă azt ígéri, kormányfői mandátuma idején nem vetnek ki új adókat, a 600-as formanyomtatványt pedig még a héten eltörlik.
2018. január 29., 17:062018. január 29., 17:06
2018. január 29., 17:092018. január 29., 17:09
„Ameddig én leszek a miniszterelnök, nem lesz új adó Romániában” – jelentette ki hétfőn Viorica Dăncilă kijelölt kormányfő a parlamentben mondott felszólalásában, amellyel bizalmat kért a honatyáktól kabinetjének. A szociáldemokrata párti (PSD) politikus több gazdasági előírást is kiemelt beszédében a kormányprogramból.
Mint hangsúlyozta, mandátuma célja, hogy 2020-ra Románia előre lépjen az Európai Unió országainak rangsorában, és felküzdje magát a lista első felébe, hogy a fiatalok nem menjenek el, akik pedig távoztak, hazakívánkozzanak. Ennek érdekében
Dăncilă és csapata 2020-ig 30 milliárd eurót szeretne lehívni az ország rendelkezésére álló uniós forrásokból, amiből többek között a közúti és vasúti infrastruktúrát fejlesztenék, és megépítenék a nyolc regionális kórházat, illetve egy egészségügyi intézményt Bukarestben.
„Azt szeretném, ha a fizetések megközelítenék az EU-s szintet” – szögezte le ugyanakkor a kijelölt miniszterelnök, bejelentve,
A bürokrácia visszaszorítását az adórendszer átszervezésével tervezik megvalósítani, csökkentenék az adók számát, vagy egyes adófajtákat összevonnának. Dăncilă „minél rövidebb időn belül” legtöbb ötven adófajtát szeretne látni. Bejelentette ugyanakkor, hogy még a hét folyamán lemondanak a sokat vitatott 600-as formanyomtatványról.
A kormánykoalíció vezetői különben aktualizálták a kormányprogramot: több ponton is változtattak a Tudose-kabinet tervein. A dokumentum a gazdaságra vonatkozó részében leszögezi többek között, hogy
A tervezet szerint minden adófélét ki lehet online fizetni és az adóhatósághoz a független tevékenységet végzőknek évente egy, a kis- és közepes vállalkozóknak öt nyilatkozatot kell benyújtaniuk.
A kormányprogram visszatér arra, hogy kidolgozzák és már idén a parlament elé terjesztik a gazdasági törvénykönyvet, amely tartalmazná az összes gazdasággal kapcsolatos törvényt (adótörvénykönyv, a gazdasági vállalkozások létrehozásának törvénye, stb.), amelyhez minden vállalkozó ingyen hozzájutna. Az elképzelések szerint a gazdasági törvénykönyvet életbe lépése előtt legalább hat hónappal elfogadnák, majd ezt követően öt évig egyáltalán nem módosítanák.
ezzel növelik a turisztikai szolgáltatásban dolgozó alkalmazottak számát; ugyanakkor javítják a munkavállalók képzését.
A dokumentum szerint 2022-ig az IT&C szektor hozzájárulása a nemzeti össztermékhez eléri a 10 százalékot (a 2016-ban regisztrált 5,6 százalékhoz képest), és ennek érdekében megfelelő támogatást kap – például technológiai parkokat hoznak létre.
Az aktualizált kormányprogram szerint a fiatal vállalkozókat segítő Start-Up Románia program a következő három évben is folytatódik, és azzal számolnak, hogy ezáltal évente 10 ezer új cég jön létre. Ami a foglalkoztatottságot illeti, a kitűzött cél, hogy 2020-ra a 20 és 64 év közötti korosztályban a foglalkoztatottsági arány elérje a 70 százalékot.
A nettó minimálbér évi 100 lejjel nő úgy, hogy 2020-ra meghaladja a 300 eurónak megfelelő összeget. Ugyanakkor bevezetik a diplomás minimálbért a felsőoktatást végzettek számára, amely évente 150 lejjel növekszik majd.
A kormányprogram szerint Romániának nagy beruházásokat kell megvalósítania az infrastruktúrában, és új gyárakat kell alapítania, termelőkapacitásokat létrehoznia, amelyben az Szuverén Beruházási és Fejlesztési Alap kapna szerepet. Az elképzelés szerint át kell térni az alacsony felkészültségű munkaerőt igénylő intenzív jellegű iparról a jól képzett munkaerővel dolgozó innovatív területre. Az államnak nagyobb szerepet kell vállalnia a zöldmezős és barnamezős beruházásokban – szögezi le a dokumentum.
A Dăncilă-kabinet tervei szerint ugyanakkor a gazdák 80 százalékos állami garanciával juthatnak mezőgazdasági hitelekhez, 2018-tól nem kell adót fizetniük sem a megművelt területek, sem a traktorok és egyéb mezőgazdasági gépek után.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
1 hozzászólás