„Fizess magadnak először!” Pénzügyi elemző túlélési technikákról, nevelésről, a Magyar Mágnásról

Jön-megy a pénz. Spórolással, tudatos költekezéssel könnyebben átvészelhetők a nehéz időszakok •  Fotó: Gábos Albin

Jön-megy a pénz. Spórolással, tudatos költekezéssel könnyebben átvészelhetők a nehéz időszakok

Fotó: Gábos Albin

Pénzügyi nevelés, tudatos tervezés híján bárki fokozottan sérülékennyé válhat a maihoz hasonló válsághelyzetben, dráguláshullámban. Bitai László kolozsvári pénzügyi elemzővel, a Magyar Mágnás Egyesület alapítójával, az Iránytű mindennapi pénzügyeidhez című könyv szerzőjével „túlélési” technikákról, megtakarításokról, a kölcsönfelvétel veszélyeiről, oktatási hiányosságokról, gyermekek és felnőttek pénzügyi neveléséről, a Magyar Mágnás kezdeményezés céljáról, megvalósításokról beszélgettünk.

Páva Adorján

2023. január 19., 08:522023. január 19., 08:52

Egekbe szökött infláció, energiaszámlák, törlesztőrészletek. Dráguláshullám minden téren – ezzel kell szembesülnie ma mindenkinek. A hasonló jellegű válsághelyzeteket könnyebben vészelik át azok, akik rendelkeznek valamiféle pénzügyi neveléssel. Bitai László kolozsvári pénzügyi elemzőt arról kérdeztük,

mit tehet a kicsi vagy átlagos jövedelemmel, átlagos pénzügyi ismeretekkel rendelkező hétköznapi ember annak érdekében, hogy valamiféle tudatos tervezés segítségével sikeresen átvészelje a telet, a bizonyára még jó ideig elhúzódó nehéz időszakot.

A pénzügyi nevelést szolgáló Magyar Mágnás Egyesület alapítója a Krónika megkeresésére kifejtette, amikor a Covid után „elkezdődött a pénznyomtatás”, várható volt, hogy előbb-utóbb infláció lesz a vége. „Aki nyitott szemmel járt a világban, és figyelte az eseményeket, az idejében felkészülhetett erre a helyzetre. Az árak megugrása nyilvánvalóan rontja az életminőséget sokak esetében, azt hiszem, érdemes felkészülni 2-3 nehéz évre” – jelentette ki a szakember.

Bitai László sok éven át fordított pluszidőt és -energiát erdélyi magyar fiatalok pénzügyi nevelésére •  Fotó: Facebook/Pénzmágnes Galéria

Bitai László sok éven át fordított pluszidőt és -energiát erdélyi magyar fiatalok pénzügyi nevelésére

Fotó: Facebook/Pénzmágnes

Felesleges előfizetések, költséges szokások

Az Iránytű mindennapi pénzügyeidhez című könyv szerzője felsorolta, mit szokott javasolni azoknak, akik szorult helyzetben érzik magukat. Például le lehet mondani szükségtelen bérletekről: a kábeltévét feleslegesnek tartja (neki nincs is tévéje), telefonhoz feltöltőkártyát is lehet használni, fitneszbérlet helyett pedig kocogjunk a parkban, utcán.

Bitai László szerint érdemes átgondolni a kiadások listáját, és kiiktatni a feleslegesnek vélt dolgokat: például új cipő és ruha (vásároljunk inkább használt ruhát, mint a nyugati gazdagok közül is sokan), ne cseréljünk telefont, laptopot, hanem használjuk azt, ami van, mondjunk le a fodrászról, manikűrösről. Élelmiszer tekintetében érdemes az alapzöldségek felé fordulni és nagyobb tételben főzni otthon, amiből a munkába is lehet vinni. Talán épp most adódik egy jó lehetőség arra, hogy lemondjunk az egészségtelen termékekről is (cukros italok, chipsek, dohányzás, stb.) – tanácsolja a pénzügyi elemző.

Ugyanakkor a lakás fűtését is érdemes takarékosan megoldani: például 22 Celsius-fok helyett 20-ra állítani a hőszabályozót, vagy nagy házban elég lehet csupán 1-2 helyiséget fűteni. Lehetőség szerint érdemes hőszigetelni az ingatlant.

Szintén javallott többletjövedelmet teremteni: hétvégén lehet pluszmunkát vállalni (akár takarítást, bébiszitterkedést, fűnyírást, fametszést, ásást, stb.), vagy például ha nagy a lakás és van üres szoba, városon bérbe lehet adni egy egyetemistának. „Ezeket a lépéseket mindenkinek ajánlott megtenni, még akkor is, ha pillanatnyilag nincs szorult anyagi helyzetben. Ne várjuk, míg körmünkre ég a gyertya, intézkedjünk időben” – ajánlotta Bitai László.

Számos befektetési lehetőségből válogathatunk •  Fotó: 123RF Galéria

Számos befektetési lehetőségből válogathatunk

Fotó: 123RF

Megtakarítások, befektetések

Válsághelyzetekben felértékelődik, ha valaki félretett pénzzel rendelkezik. De természetesen az lenne az ideális, ha nem élnénk fel ilyenkor megtakarításainkat. Arra a kérdésre, hogy a szakember milyen megtakarítási módozatokat, tippeket ajánl, mibe érdemes manapság kisebb-nagyobb összegeket fektetni, milyen módon, kinek a segítsége révén élhet a lehetőségekkel a hétköznapi ember, Bitai László kijelentette: megtakarítani mindig ajánlott, viszont sokan ilyen helyzetben már nem képesek rá. Be kell látni, hogy ilyenkor már nehéz takarékoskodni, és hamarabb kellett volna elkezdeni.

Idézet
Amint a könyvemben is leírtam részletesen, a »fizess magadnak először« elv alapján érdemes félretenni tíz százalékot, amint megjön a fizetés vagy nyugdíj. Akinek sok a tíz, kezdje egy százalékkal.

Ezt az elvet már régóta alkalmazzák a nyugati világban, érdemes nekünk is átvennünk” – hívta fel a figyelmet a Magyar Mágnás Egyesület alapítója. A megtakarítás elsődleges célja létrehozni egy vésztartalékot, amit nem befektetésre fordítunk.

„A befektetésre szánt megtakarítás esetében több lehetőség közül is lehet választani: ingatlan, arany, részvény, kötvény. Ezeknek arányára nincs általános szabály, mindenkinek az egyéni helyzete alapján kell eldönteni. Aki nem tud egyedül határozni, az kérje egy pénzügyekben jártas családtag tanácsát. Ugyanakkor ez az időszak kitűnő lehetőség elkezdeni tanulni a pénzügyekről: nagy irodalma van ennek a témának, könnyen találhat magának bárki anyagot” – ismertette Bitai László.

Bitai László (balról a második) a Pénzmágnes című vetélkedő egyik korábbi kiadásán •  Fotó: Facebook/Pénzmágnes Galéria

Bitai László (balról a második) a Pénzmágnes című vetélkedő egyik korábbi kiadásán

Fotó: Facebook/Pénzmágnes

„A bajt megelőzni kell”

Akit arról is kérdeztünk, érdemes-e kölcsönt felvenni, ha baj van – egyáltalán mikor érdemes-szabad eladósodni, milyen az előnyök és a kockázatok mértéke, aránya manapság egy bankhitel felvételekor. A pénzügyi szakember szerint a bajt inkább megelőzni érdemes. „Nem tudom ajánlani a hitelhez való folyamodást, mert most magasak a kamatok. A hitellel mindig óvatosan kell bánni, nemcsak a mostani nehéz időkben. Ne feledjük, hogy a hitelt vissza is kell fizetni.

Idézet
Ezért arra buzdítok mindenkit, hogy előzze meg a bajt. Sportoljon és táplálkozzon egészségesen, hogy maradjon egészséges. Kössön biztosítást ingatlanjára, autójára és külföldi utazása idejére is”

– sorolta az elemző.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

A jó saját példa a legjobb oktatási módszer

Bár a pandémia, illetve az ukrajnai háború következményei sok embert elővigyázatosságra intettek, a romániai átlagember ma is imád költekezni, fogyasztani, vásárolni. A rendszeres túlköltekezés a pénzügyi nevelés hiányáról árulkodhat. Okolható emiatt a tanügyi rendszerünk? – tettük fel a kérdést. A szakember szerint az oktatási rendszerünk sok mindenért hibáztatható, többek között ezért is.

Idézet
Az emberi természetet nehéz megzabolázni, kiiktatni a pénzügyi döntésekből.

Vannak jó kezdeményezések az oktatási rendszeren belül is, néhány tanár csodákat képes művelni, de sajnos ők inkább a kivételt képezik. Ezért minden szülő felelőssége saját gyerekét oktatni ezekről a dolgokról – válaszolta Bitai László. – Hogyan? Legkönnyebben a saját példájával, mert a gyerek mindig a szülőtől látott mintát veszi át, még akkor is, ha látszólag lázadni próbál és a másik irányba akar menni.”

A pénzügyekről már kicsi korban is tanulhatnak a gyerekek •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A pénzügyekről már kicsi korban is tanulhatnak a gyerekek

Fotó: Haáz Vince

Itt felmerül a kérdés: konkrétan milyen módszerekkel nevelhetjük otthon gyermekeinket a pénzügyek tudatos kezelésére, hogyan készíthetjük fel őket már gyerekként olyan válsághelyzetek kezelésére, amelyet például manapság élünk meg mi, felnőttek. A témában könyvet is író kolozsvári szakember szerint ajánlott a gyerek korosztályának megfelelő megközelítés. „A kicsik még csak látják a pénzt, de nem érzik. Hatéves lányom például most tanulja összeadni-kivonni a pénzcímleteket, és néha bevásárlósat játszunk” – mesélte Bitai László.

Idézet
Sokszor elviszem a gyerekeimet magammal bevásárolni (6, 4, 2 évesek). Ilyenkor van néhány szabály:

ők egyedül nem választhatnak semmilyen édességet a polcról; én választok nekik, általában cukormentes édességet, miután mindig elolvasom a feliratot (és ők már meg is szokták kérdezni: azon mit ír, meg szabad venni?); ha akarnak mást, akkor becseréljük azt, ami a kosárban van egy másik cukormentes édességre; ha elkezdenek hisztizni, nem kapnak semmit. Ezért már megszokták, hogy folyamatosan le kell mondaniuk valamiről vásárlás közben” – avatott be saját nevelési módszereibe a pénzügyi szakember.

Aki szerint a nagyobbaknak (8-10 évesek) lehet minimális zsebpénzt adni – például 5 lejt egy hétre –, ami elég egyetlen valami megvásárlásához, hetente egyszer. „Semmiképpen nem látom jónak, ha minden napra pénzt kapnak édességre. Velük már lehet pénzügyi társasjátékokat játszani, ott jól el lehet magyarázni az alapokat” – jelezte Bitai László.

Kérdésünkre hozzátette, természetesen a felnőttek is bepótolhatják hiányzó pénzügyi alapismereteiket, vagy jobban elmélyedhetnek a témában. „Sokféle tanfolyam létezik, aki érdekelt a témában, annak bizonyára van miből válogatnia.

Idézet
Viszont azt vettem észre, hogy ezeknek az ára viszonylag magas, ezért nehezen férnek hozzá azok, akiknek a legnagyobb szükségük lenne rá.

Akinek van sok ideje és türelme, az interneten találhat egész jó ingyenes videókat és anyagokat is. Ugyanakkor a témát körüljáró könyvek kínálata is bőséges, most már magyar nyelven is, elérhető áron” – tájékoztatott a pénzügyi elemző.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Tudást terjesztő Magyar Mágnás

Bitai László bő egy évtizeddel ezelőtt Magyar Mágnás néven olyan kezdeményezést indított, melynek célja a magyarság pénzügyi oktatása; 2011-ben egyesület is alakult. A Magyarmagnas.ro honlapon olyan ingyenes információk és befektetési tanácsok találhatók, amelyek segíteni próbálnak a pénzügyi dzsungelben való tájékozódásban. Ugyanakkor a Facebookon is jelen van a kezdeményezés.

Idézet
A Magyar Mágnást azért alapítottam, hogy a pénzügyi tudást terjesszem. Elsődleges célközönségem a fiatalok, iskolások voltak. E célból alapítottam az egyesületet, a honlapot is, valamint a könyvet is ezért írtam.

A munkám után pedig sok éven át bejártam a kolozsvári középiskolákba tanítani a gyerekeket. Ezeket az alkalmakat Magyar Mágnás Kluboknak neveztem, azt hiszem, hasznosnak bizonyultak sok fiatal számára” – idézte fel Bitai László.

Szintén fontos megvalósítás, hogy a Romániai Magyar Közgazdász Társasággal (RMKT) és a kolozsvári magyar főkonzulátussal közösen sikerült beindítaniuk egy pénzügyi versenyt is középiskolások számára, Pénzmágnes – kulcs a gyarapodáshoz címmel.

A verseny nyolc éve alatt több mint 1200 középiskolás diák vett részt benne.

•  Fotó: Facebook/Pénzmágnes Galéria

Fotó: Facebook/Pénzmágnes

„Ennek az eredménynek nagyon örvendek. 2011 óta gyerekek pénzügyi képzésével foglalkozom, de, a tavaly először, eldöntöttem, hogy felnőttképzéseket is fogok tartani, mert nagyon sokan igényelték tőlem. Megalkottam 2 képzést, Magyar Mágnás Alapozó és Magyar Mágnás Haladozó címmel. Ezek egynapos képzések, a célközönség pedig azok az egyének, akik fejleszteni akarják pénzügyi tudásukat, tehát nem feltétlenül vállalkozók” – ismertette a pénzügyi szakember.

Aki hangsúlyozta, ha bárkinek kérdése van pénzügyekről, elküldheti a magyarmagnas1@gmail.com e-mail-címre, a szakember pedig szívesen válaszol, ha tud. Ugyanakkor ingyenes hírlevelet is összeállít, általában havonta szokott elemzéseket kiküldeni bizonyos, általa érdekesnek vélt iparágakról vagy befektetésekről.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 31., csütörtök

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések

Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések
2024. október 31., csütörtök

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben

Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben
2024. október 31., csütörtök

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest

A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest
2024. október 31., csütörtök

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat

A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat
2024. október 31., csütörtök

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában

A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában
2024. október 30., szerda

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant

A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant
2024. október 30., szerda

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány

A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány
2024. október 30., szerda

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét

A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét
2024. október 29., kedd

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem

A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem
2024. október 29., kedd

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint

Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint