Ahol a madár se jár. Egyre ritkább a vevő a ruhaüzletekben is
Fotó: Pixabay
Miközben az elmúlt két hétben a romániai lakosság valóssággal megostromolta a hiper- és szupermarketeket, gyógyszertárakat, a plázákban található többi boltba ritkán tér be egy-egy kósza ügyfél, így azok üzemeltetői azt kérik a kormánytól, hogy rendelje el bezárásukat és a bérleti díj kifizetésének felfüggesztését.
2020. március 19., 20:152020. március 19., 20:15
Várhatóan hamarosan lakat kerül a romániai plázákban működő boltokra is – kivéve természetesen az élelmiszerüzleteket és gyógyszertárakat. A Romániai Kiskereskedelmi Munkáltatók Szövetsége (RORETAIL) szerdán fordult azzal a kéréssel az Orban-kormányhoz, hogy a koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapotra hivatkozva
felfüggeszthessék alkalmazottaik munkaszerződését, illetve a zárva tartás idejére ne kelljen bérleti díjat fizetniük a pláza üzemeltetőjének.
Korábban más kiskereskedelemi hálózatok, üzletláncok is boltjaik bezárását kérték. Valamennyien arra hivatkoznak, hogy már lassan több mint két hete még a szél sem fúj a vállfák és polcok között, a helyzet pedig a szükségállapot kihirdetése óta csak fokozódott,
„A romániai hatóságok által az elmúlt időszakban meghozott, a Covid-19 járvány terjedésének megfékezését célzó intézkedések azonnali hatással voltak a polgárok közlekedésére, a mindennapi életmódjára, ami a kereskedelmi központok forgalmának azonnali és drámai csökkenéséhez vezetett, ami negatívan hatott a kiskereskedelmi egységek és a plázákban működő szolgáltatók tevékenységére. Az eladások 100 százalékig terjedő mértékben estek vissza, ami miatt lehetetlenség kifizetni a beszállítókat vagy a fizetéseket” – szögezi le a RORETAIL közleménye.
A kiskereskedelmi munkáltatók szerint az ágazatban küszöbön áll a gazdasági összeomlás. Éppen ezért a kényszerszabadság ideje alatt járó 75 százalékos fizetés állami alapokból történő biztosítása mellett arra kérték a kormányt, hogy minősítse vis maiornak a koronavírus-járványt minden kereskedő számára, zárassa be azonnal a plázákban működő boltok – kivéve az élelmiszerüzleteket és gyógyszertárakat –, biztosítson adómentességet a szükségállapot idejére, vagy halassza a befizetési határidőket, sürgősen fizesse ki az elmaradt táppénzeket, illetve a visszajáró áfát, kötelezze arra a bankokat is, hogy halasszák el vagy ütemezzék át a törlesztőrészeletek befizetési határidejét.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!